Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nepodceňujte bolesti a záněty dutin. Jak nemoc rozpoznat včas?

Zdraví

  6:57
V podzimním a zimním období jsme nejvíce ohroženi různými nemocemi z nachlazení. Ty jsou provázené rýmou, zvýšenou teplotou, bolestmi v krku, kašlem a dalšími nepříjemnými příznaky. Důležité je vědět, že tyto nemoci jsou obvykle infekčního původu, více jak 80 procent způsobuje totiž virová infekce.

Nachlazení foto: Sandoz

Velice často se stává, že chřipka či nachlazení přede až do akutního zánětu vedlejších nosních dutin. Většina nemocných však nepotřebuje specifickou léčbu.

Zánět dutin je infekční onemocnění, viry nejdříve infikují sliznici nosní dutiny, kde způsobí změny na sliznici. Více jak 90 procent virů prostupuje nejčastěji při kýchání, smrkání či kašli dále do vedlejších nosních dutin. V zánětlivém prostředí často pokrytém nosním sekretem se mohou uchytit bakterie a způsobit superinfekci. Čirý výtok po několika dnech zhoustne, zežloutne až zezelená, ovšem nemocní často cítí celkovou úlevu. Bakteriální zánět dutin, kdy sekret nepřestává ani po týdnu, se vyskytuje zřídka zejména u pacientů s imunitní nedostatečností.

Prevence

Jako prevence zánětu vedlejších nosních dutin je možné očkování proti například proti chřipce. Dále se doporučuje omezit kontakt s nemocnými, nezdržovat se ve velkých kolektivech v chřipkovém období, dodržovat hygienu (časté umývání rukou). Nedoporučuje se pobyt ve studeném a větrném nebo suchém prostředí, proto je vhodné použití zvlhčovačů vzduchu například s vincentkou.

„Zánět dýchacích cest je časté onemocnění postihující všechny věkové skupiny“, říká praktický lékař Cyril Mucha a dodává: „Probíhají často v epidemiích, přenos je nejčastěji kapénkami nebo přímým kontaktem. Vyskytuje se obvykle v podzimních a zimních měsících. Inkubační doba je několik hodin až dva dny.“

„Rýma se projevuje ucpaným nosem, výtokem z nosu, dále pak svěděním, palčivostí v nose, sníženou schopností nebo úplnou ztrátou čichu, pocitem tlaku v oblasti kořene nosu. Zánět vedlejších nosních dutin se oproti tomu projevuje také bolestí v oblasti postižené dutiny a těžším průběhem nemoci,“ popisuje lékař.

Hromadění hlenu

Běžná rýma z nachlazení je nejběžnějším onemocněním a existuje jen velmi málo lidí, jejichž organismus se s ní během roku vůbec nemusí potýkat. Stres je jedním z faktorů, které též přispívají k možnému onemocnění. Při náhle vzniklém zánětu vedlejších nosních dutin dochází k otoku jejich sliznice. Řasinky sliznice nedokážou odstraňovat hlen a ten se v dutinách hromadí.

To je živnou půdou pro bakterie, které se zde množí. Objeví se hnisavý výtok z nosu zelenožluté barvy, horečka, otok tváří, bolesti hlavy, pocit tíhy a bolesti nad dutinami, bolesti zubů, uší, očí, tlak v lebce, potíže s dýcháním, ztráta čichu, celková únava a nevolnost. Pokud se špatně léčí, přechází v chronický zánět vedlejších nosních dutin, což může vést až k vleklým a častým zánětům horních cest dýchacích.

Antibiotika?

Mnoho lidí jako první možnost, jak řešit zánět dutin, napadnou antibiotika. Pokud ale jde o virový zánět a se nevyskytnou komplikace, jejich podávání se nedoporučuje. Zbytečné užívání antibiotik snižuje imunitu a schopnost bránit se dalšímu nachlazení. U rizikových pacientů nebo v případě, že se vyskytnou komplikace, je samozřejmě situace jiná.

„Pokud zánět dýchacích cest probíhá bez komplikací, nevyžaduje léčbu lékařem. Důležité je zdůraznit, že při zánětu dutin většinou nebývají, zejména ze začátku, nutná antibiotika. Spíše je důležité udržování průchodnosti nosu, tzv. dekongestivy (léky snižujícími otok sliznic), která jsou buď v kapkách, nebo tabletách,” vysvětluje MUDr. Mucha a dodává, že není ani tak důležitý klid přímo na lůžku, ale spíše pobyt v teple a prevence prochladnutí zejména hlavy.

Autor:
Témata: nemoc, zánět, bolest

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!