Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Newyorčany znepokojuje invaze včelích rojů

Magazín

  7:00
New York se letos potýká s nezvyklým problémem, který dokáže vyvést z míry i jinak značně otrlé místní obyvatele. V ulicích města se letos objevuje mnohem více bezprizorných včelích rojů než v uplynulých letech. Na vině je nezvykle mírná zima následovaná brzkým jarem, píše list The New York Times.
Včelí úl (ilustrační foto)

Včelí úl (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Jeden roj například uvěznil tříčlennou rodinu ve voze zaparkovaném nedaleko řeky Hudson na západní straně Manhattanu. Jiný se zase usídlil na větvi stromu před bankovní pobočkou ve čtvrti Lower East Side na jihovýchodě města. Tisíce včel pak na několik hodin odháněly hosty z restaurace nedaleko Brooklynského mostu.

Policista Anthony Planakis, který je mezi newyorskými muži zákona neoficiálním včelařem, pak včely vysál do speciální kovové krabice. Celkem jich bylo kolem 17.500. Policista, který se "včelí pohotovosti" věnuje od roku 1995, říká, že takhle vytížený jako letos ještě nebyl. Od poloviny března řešil 31 případů, což je oproti loňsku více než dvojnásobek. "Jsem v jednom kole," podotkl.

Včely jsou divoké, neví se, odkud pocházejí

Včelí invaze přitom přichází po několika letech záhadného poklesu včelích populací. Včelaři od roku 2006 hlásili, že každoročně přišli o 30 procent svých včel. Jev zkoumali vědci, zatím ale přišli jen s nepřesvědčivými závěry. Nezvykle silné rojení včel v New Yorku si zatím nevyžádalo žádná vážná zranění, pouze zneklidňuje obyvatele.

Podle deníku The New York Times je obtížné zjistit, odkud jednotlivé roje pochází. Planakis uvedl, že jím pochytané včely byly divoké. Někteří včelaři se ale domnívají, že hmyz uniká ze špatně udržovaných úlů. Ve městě jich přibývá od března 2010, kdy radnice zrušila zákaz pro chov včel. Lidé úly umisťují například na střechy, dvorky či balkony.

Včelí roj - ilustrační foto.

Ve městě má registraci 114 chovatelů. Dohromady mají 182 úlů. Někteří včelaři ale své úly tají, protože se obávají negativní reakce majitelů domů, sousedů či radnice. Odhaduje se tak, že ve skutečnosti by v New Yorku mohlo být až 400 úlů.

Letos jsou ve městě pro včely velmi příznivé podmínky. New York zažil mírnou zimu, která byla čtvrtou nejteplejší, jakou tu kdy meteorologové zaznamenali. Stromy a květiny pak začaly kvést o několik týdnů dříve. Včelí populace tak rychle rostly. Pokud jim přitom včelaři včas nezajistí dostatek prostoru, začnou si jej včelí královny hledat samy.

Autoři: ,