Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nobelovu cenu za fyziku získali vědci za pozorování fotonů

Věda

  11:59aktualizováno  13:07
STOCKHOLM - Letošní Nobelovu cenu za fyziku získali společně Američan David Wineland a Francouz Serge Haroche za přínos v oblasti kvantové fyziky. Královská švédská akademie věd je podle agentury AP ocenila zejména za vývoj převratných experimentálních metod, které umožňují zkoumat kvantové systémy.

Ocenění vědci Serge Haroche (vlevo) a David Wineland foto: Reuters

"Laureáti Nobelovy ceny otevřeli dveře nové éry experimentů v kvantové fyzice tím, že dokázali možnost přímého pozorování jednotlivých kvantových částic, aniž by tyto částice přitom byly zničeny," citovala z prohlášení švédské akademie agentura Reuters.

ČTĚTE TAKÉ:

David Wineland, narozený v roce 1944, působí v americkém Národním ústavu pro standardizaci a technologii (NIST) v coloradském Boulderu. Osmašedesátiletý Serge Haroche, který se narodil v marocké Casablance, je od roku 2001 profesorem na pařížské College de France, kde vede katedru kvantové fyziky.

Letošní seriál vyhlašování Nobelových cen byl zahájen v pondělí, když se laureáty ceny za lékařství a fyziologii stali Japonec Šinja Jamanaka a Brit John Gurdon. Pokračovat bude ve středu, ve čtvrtek a v pátek vyhlášením ocenění za chemii, za literaturu a za mír. Jako poslední bude v pondělí 15. října oznámeno jméno nositele Nobelovy ceny za ekonomii. Nobelovy ceny budou laureátům slavnostně předány 10. prosince, v den výročí Nobelova úmrtí.

Vizitky oceněných vědců

Serge Haroche (68)

  • S kolegy na pařížské École Normale Supérieure (ENS) v roce 1996 tento francouzský fyzik prokázal experimentálním pozorováním kvantovou dekoherenci. Demonstrovali, jak se dá kontrolovat vzájemné ovlivňování jednoho atomu s jedním fotonem a jak se dají vytvářet takzvané superpoziční stavy atomů. Přispěli tak do výzkumu kvantového přenosu dat a kvantové kryptografie.
  • Narodil se 11. září 1944 v marocké Casablance (tehdy francouzská kolonie). Vystudoval fyziku na pařížské ENS a Pařížskou univerzitu. Na ENS později pět let vedl fakultu fyziky.
  • V roce 1967 se stal výzkumným pracovníkem v Národním centru vědeckého výzkumu (CNRS) a od roku 1974 byl až do roku 2001 profesorem pařížské Univerzity Pierra a Marie Curieových (UPMC). Od roku 2001 je profesorem na pařížské College de France, kde vede katedru kvantové fyziky.
  • Jako hostující profesor přednášel též na Yaleově univerzitě v USA (1983-1993) a na řadě dalších univerzit, včetně Harvardovy či Stanfordovy, i na slavném Massachusettském technickém institutu (MIT).
  • Žije v Paříží, je ženatý a má dvě děti. Je členem mimo jiné Evropské fyzikální společnosti a Americké fyzikální společnosti.

David Wineland (68)

  • Americký fyzik, působící ve fyzikální laboratoři Národního ústavu pro standardizaci a technologii (NIST) v coloradském Boulderu. Jeho práce zahrnuje výzkumy v oblasti kvantové optiky. Na NIST vede experimentální skupinu, která zkoumá využití technologie chlazení iontů laserem v iontové pasti. Tyto uvězněné ionty lze využít v experimentálních kvantových procesorech, ve velmi přesných atomových hodinách či k testování základních fyzikálních zákonů.
  • Narodil se 24. února 1944 v Milwaukee ve státu Wisconsin. Studoval na Kalifornské univerzitě v Berkeley, dosáhl hodnosti bakaláře v roce 1965 a doktorát získal v roce 1970 na Harvardově univerzitě. Potom pracoval na Washingtonské univerzitě, než v roce 1975 přešel na NIST. Je členem Americké fyzikální společnosti a v roce 1992 jej zvolili do Národní akademie věd.
  • Za své úsilí získal řadu významných ocenění, například v roce 2007 Národní medaili za vědu či Schawlowovu cenu v roce 2001.
Autoři: ,