Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Noční spaní ve školce posílí dětem sebevědomí

Zdraví

  7:00
PRAHA - Nevšedním dobrodružstvím a zkouškou odvahy bývá pro malé děti noční spaní v mateřské škole. Nocování v jiném prostředí než ve vlastním pokojíku může mít podle pedagogů i dětských psychologů dobrý vliv na sebevědomí dětí. Rodiče by ale neměli přecenit síly a citovou vybavenost potomků, aby se z nočního dobrodružství nestala noční můra.
Spánek - ilustrační foto.

Spánek - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Všechny děti jako by po nočním dobrodružství trochu povyrostly, pochlapily se. Měly pocit, že jsou větší, protože zvládly noc bez maminek," řekla ředitelka pražského soukromého Studia Medvídek Petra Říhová, kde organizují noční spaní dvakrát do roka. Noční dobrodružství by mělo podle pedagogů posílit vztah dětí ke školce, k učitelkám či tetám, ale také zvednout jejich sebevědomí a obohatit je o nové zážitky.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle dětské psycholožky Ilony Špaňhelové může být nocování dětí ve školkách zážitkem, o kterém pak nocležníci dlouho vypráví druhým. "Jde také o společný prožitek - dítě může vnímat, jaké to je být i v noci ve školce s kamarády, jaké to je nechat si noční pohádku číst od paní učitelky," uvedla psycholožka.

Trénink na školy v přírodě

Rodiče ale musí být velmi opatrní, aby dobře odhadli stresovou toleranci dítěte a nepřetížili ho tím, že by spalo bez nich, dodala psycholožka.Noční spaní ve školkách - v prostředí, které děti relativně znají, je také dobrým tréninkem na školy v přírodě nebo dětské tábory.

Na noční výpravu do školky je ale dobré děti předem připravit. Rodiče by měli své ratolesti vysvětlit, co se tam asi bude dít. "Bylo by výborné, pokud by mělo dítě do této doby zkušenost také se spaním u svého kamaráda s jinou maminkou, na kterou není v době noci zvyklé. Čili nebyla by to babička nebo teta, ale někdo více neznámý," uvedla Špaňhelová.

Pokud by rodiče viděli, že je dítě v době přípravy spaní ve školce více neklidné, volá ze spaní nebo mu není dobře fyzicky, neměli by nocování mimo domov povolit.

Jiné budou také pocity u dvouletých dětí, jiné u předškoláků. Psychologové nedoporučují tento zážitek dětem mladším tří let. "Především proto, že mladší děti se mohou v noci počurat, může se jim zdát noční děs nebo můra, a to všechno může znesnadnit jejich spaní ve školce a nabourat spaní dalších dětí. Někdy mohou být tyto nesnáze vyvolány i očekáváním toho úžasného, co se bude ve školce dít," uvedla Špaňhelová, která ale nic nenamítá proti zapojení předškoláků.

V soukromých školkách, kam chodí i děti mladší tří let, ale mají paradoxně zkušenosti s tím, že mladší zvládají odloučení od rodičů líp než starší. "Měli jsme tu pětiletou holčičku, se kterou jsme to málem nezvládli. Její fixace na matku byla obrovská. Pro tento případ je v záloze telefon," vzpomněla Říhová.

K večeři se podává pizza

S noční školkou jsou většinou spojeny i věci, které se běžně nedělají. K večeři se podávají "zakázaná" jídla, například párek v rohlíku nebo pizza.

Před spaním se místo klidného čtení pohádek pořádají pyžamové diskotéky nebo filmové projekce. "Je to trochu rebelie, vždyť v noci se do školky nechodí, tak proč to celé neokořenit. Děti se pak na noční spaní vyloženě těší. A co teprve rodiče!" přiznala Vlaďka Budínská z mateřské školy Domino v Ústí nad Labem, kde školkové ponocování organizují každý měsíc.

Za noční pobyt v soukromé školce zaplatí rodiče od dvou do šesti stovek, podle programu. Ve státních zařízeních se většinou neplatí nic.

Noční pobyt ve školce je často inspirativní i pro samotné pedagogy. "Děti jsou večer mazlivější, klidnější, víc si povídají," připomněla Říhová. Děti navíc vidí učitelky i v jiných rolích - místo přísných kantorů jsou tu tety oblečené do pyžama, které s nimi spí na karimatkách a zahánějí noční strašidla.

Autoři: ,