Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nová zbraň proti ubývání stromů? Drony, které vystřelují semena do půdy

Věda

  6:30
PRAHA - Bývalý přední vědec NASA přišel na nový způsob, jak čelit odlesňování. Došlo mu totiž, že dosavadní cesty - vyžadující lidskou sílu - jsou značně limitující. Navrhuje proto efektivnější řešení, které počítá s využitím dronů. S nasazením speciálního systému by tak mohlo být denně vysázeno až 36 tisíc stromů denně.

BioCarbon Engineering foto:  BioCarbon Engineering

Každý rok je na naší planetě zničeno kolem 6,5 miliardy stromů. Příčin je hned několik, od požárů a dalších přírodních katastrof, přes kácení až po těžbu dřeva. Ačkoli se rychlost tohoto jevu v posledních letech zpomalila, poměr mezi zničenými a nově vysazenými stromy je stále alarmující.

A přitom stromy umožňují veškerý život na Zemi. Poskytují kyslík, absorbují škodlivé plyny, jako je například metan, představují přírodní stanoviště pro zvířata a podporují biodiverzitu. Působí též jako hráz proti změně klimatu. Platí jednoduché pravidlo: čím méně stromů, tím zranitelnější je Země. Aby se změna výrazně promítla, musí být zachráněny miliony i miliardy stromů.

Drony namísto lidí

Odhaduje se, že od počátku lidské civilizace klesl objem stromů na Zemi až o šestačtyřicet procent. Sázení a přesazování se obvykle provádí ručně, protože stromy vyžadují pečlivou péči. Jenže lidská práce má své limity.

Bývalý vědec NASA Lauren Fletcer a jeho kolegové proto vymysleli model, který by celý proces urychlil. Řešení? Použití bezpilotních letounů. BioCarbon Engineering, jak tento systém vědec nazval, by tak znamenal velkorysý přístup k životnímu prostředí, píše Globalcitizen.org.

Drony by ulehčily lidem práci tím, že by přelétaly nad prázdným polem a zkoumaly by podmínku v terénu. V případě, že by byla půda vhodná k vysázení stromů, snesly by se bezpilotní letouny dvě až tři stopy nad zem a začaly by pálit malé lusky obsahující naklíčená semena. Ty by byly chráněny až do okamžiku, kdy je možné je usadit v půdě.

S dvěma systémy by bylo možné zasadit až 36 tisíc stromů denně. Roční cíl pak počítá až s jednou miliardou nově vysázených stromů. Tým vědců spolupracuje s OSN, jejich společným cílem je obnovit až 300 miliard stromů do roku 2030. Optimistické plány dokonce hovoří o vrácení se na historickou úroveň.

Autor:
Témata: strom, půda, dron, NASA, Země, OSN