Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nový druh plísně ohrožuje banány. Zmizí ze stolů?

Věda

  6:53
Žluté plody banánovníků patří neodmyslitelně k vánoční atmosféře a najdeme je na stolech prakticky v každé domácnosti. Ročně se sklidí víc než 150 milionů tun banánů v ceně kolem pěti miliard amerických dolarů.

V řadě zemí se pěstují přednostně tzv. zeleninové banány čili plantainy, které se před konzumací tepelně upravují nebo se používají jako krmivo pro domácí zvířata. My se setkáváme především s banány ovocných odrůd, jejichž plody jsou jedlé i za syrova.

Plných 85 procent banánů se spotřebuje v zemích, kde vyrostly. Jen 15 procent je určeno na export. Přesto je jakýkoli vážnější výkyv v produkci banánů s to otřást do základů ekonomikou nejedné rozvojové země. V Kostarice tvoří příjmy z exportu banánů 95 procent celkového národního produktu. V Ekvádoru je to asi 70 procent a v Kolumbii asi 35 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Svět prošel těžkou „banánovou krizí“ před půlstoletím. Nyní se schyluje k její repríze. Především latinskoameričtí producenti banánů sledují s obavami postup nebezpečné plísně, která se z jihovýchodní Asie a severní Austrálie šíří na západ. Nejnověji ničí banánovníkové plantáže v Jordánsku a Mosambiku. Není jasné, jak se „banánový mor“ do těchto zemí dostal.

Snad jej nevědomky dovezli ze své vlasti asijští sezonní dělníci. Možná si plíseň dovezli sami pěstitelé s nakaženými sazenicemi. Džin ničivé choroby je však venku z lahve a všichni se obávají jeho dlouhého výpadu směrem k srdci produkce banánů v Latinské Americe.
Plíseň Fusarium oxysporum cubense zkráceně označovanou jako Foc pěstitelé banánů dobře znají. Roste v půdě a napadá kořenový systém banánovníků. Prorůstá do nadzemní části rostlinya může zasáhnout i listy rostoucí ve výšce sedmi metrů.

Nový druh plísně ohrožuje banány. Zmizí ze stolů?

Pro vnímavé odrůdy banánovníků není před plísní úniku. V 50. letech minulého století vyhubila banánovníky odrůdy Gros Michel, které se pěstovaly od devatenáctého století na většině plantáží světa. Naštěstí měli pěstitelé banánů k dispozici ovocnou odrůdu Cavendish, která plísni Foc úspěšně vzdorovala.

Nová varianta „banánového moru“

V 90. letech minulého století se v jihovýchodní Asii objevila nová varianta plísně Fusarium oxysporum cubense označovaná jako Tropical Race 4, zkráceně TR4. K té jsou vnímavé i rostliny odrůdy Cavendish. Zatím se Foc-TR4 stačila rozšířit na Tchaj-wan, Filipíny, do Indonésie, Malajsie, Číny a na sever Austrálie.

Tamější pěstitelé se dostávají do krajně svízelné situace, protože za zničené banánovníky Cavendish nemají odpovídající náhradu. Většina odrůd, které by dávaly srovnatelnou úrodu, podléhá plísni Foc-TR4 podobně jako „král“ současných banánovníkových plantáží Cavendish.
„Čelíme gigantickému problému.

Nová plíseň

  • nová plíseň, která ničí rostliny banánovníku, se šíří z jihovýchodní Asie a severní Austrálie
  • nejnověji ničí plantáže v Jordánsku a Mosambiku. Pokud se dostane i do Latinské Ameriky, ohrozí podle odborníků 80 procent mezinárodního obchodu s banány
  • odrůdy Cavendish (vlevo) a banánovník odrůdy Gros Michel zničený plísní Foc-TR4 (vpravo).
  • Cavendish původně nahradil v 70. letech odrůdu Gros Michel právě proto, že lépe plísním odolával. Nový druh plísně Foc-TR4, která ničí banánovníky napadá až sedmi metrů. Postupně celou rostlinu zničí. Plíseň Foc-TR4 se už objevila ve třech zemích (červené sloupce v grafu), které patří mezi hlavní světové vývozce banánů

Pokud se Foc-TR4 dostane do hlavních producentských zemí v Latinské Americe, čeká odrůdu Cavendish stejný osud, jaký potkal odrůdu Gros Michel,“ charakterizuje současnou situaci v rozhovoru pro vědecký týdeník Nature Rony Swennen z univerzity v belgické Lovani, který šlechtí nové odrůdy banánovníků v Mezinárodním institutu tropického zemědělství v tanzanském Dar es Salaamu. Obrana proti plísni Foc je komplikovaná. V půdě přežije prakticky cokoli. Zničit ji lze jen drastickými zásahy, které jsou v drtivé většině světa zakázány.

Vyšlechtění nových odolných odrůd banánovníku naráží na specifické vlastnosti této plodiny. Pěstované banánovníky vznikly křížením divokých druhů Musa acuminata a Musa balbisianaamají zmoženou dědičnou informaci. Proto kulturní banánovníky nevytvářejí semena.

To je příjemné pro konzumenty, ale pro šlechtitele to představuje obrovský problém. Nemohou křížením kulturních banánovníků vytvářet nové odrůdy s kombinovanými vlastnostmi, například s kvalitní úrodou a odolností vůči plísni Foc-TR4. Banánovníky se množí vegetativně a jejich světové populace jsou často jedním velkým klonem s totožnou dědičnou informací. To usnadňuje šíření chorob a škůdců.

Pomůžou genoví inženýři?

Pěstitelé banánů neváhají v boji proti Foc-TR4 přistoupit k drastickým krokům. V Mosambiku byly všechny nakažené plantáže neprodleně zlikvidovány. Odborníci ale odhadují, že se v této africké zemi nákaza šířila už dva nebo tři roky, a nikdo netuší, kam za tu dobu pronikla. Vědci vidí budoucnost banánovníků černě.

„Obávám se nejhoršího,“ přiznal v rozhovoru pro týdeník Nature fytopatolog Gert Kema z univerzity v nizozemském Wageningenu. „Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby už brzy propukla nákaza v Latinské Americe. To by ohrozilo 80 procent mezinárodního obchodu s banány.“ Jednu z možností, jak obrnit stávající odrůdy proti plísni Foc-TR4, představují metody genového inženýrství.

Asijský planě rostoucí banánovník Musa acuminata malaccensis se zdá vůči chorobě odolný. V loňském roce byl s významným přispěnímčeských genetiků pod vedením profesora Jaroslava Doležela přečten kompletní genom této rostliny.

Australští vědci přenesli geny pro odolnost divokého banánovníku do rostlin odrůdy Cavendish. Geneticky modifikované banánovníky zasadili do půdy těžce promořené plísní Foc-TR4. Ani po 18 měsících žádná z rostlin neonemocněla. Přesto jsou Australané vedení Jamesem Dalem z univerzity v Brisbane ve svých závěrech zatím rezervovaní.

banán

Pokud Dale uspěje s odrůdou Cavendish, chtěl by postup zopakovat na odrůdě Gros Michel a vrátit ji na plantáže. „Plody Gros Michel jsou mnohem lepší než plody odrůdy Cavendish. Kdybychom je dokázali vrátit na náš stůl, bylo by to úžasné,“ říká James Dale.

Další nepřátelé banánů

Banánovník zdaleka neohrožuje jen plíseň Foc-TR4. Čelí i širokému spektru škůdců. K nejváženějším patří háďátko Radopholus similis. Tento červík žije v půdě a napadá kořenový systém. Rostliny s poškozenými kořeny se často vyvrátí dřív, než na nich stačí dozrát úroda. Napadenou plantáž zničí červ často z více než tří čtvrtin.

Některé odrůdy jsou k háďátku odolné. Tajemství jejich rezistence nyní odhalili němečtí a belgičtí vědci. Ukázalo se, že tyto odrůdy banánovníků vyrábějí v poškozeném místě kořene velká množství anigorufonu, který je pro červy toxický. Látka se rozpouští v tělním tuku parazita a vytváří kapičky, kterých se červ nedokáže zbavit. Nahromaděné tukové kapénky nakonec háďátko zabijí.

Tým vedený Dirkem Hölscherem z Ústavu Maxe Plancka v Jeně nyní zkoumá možnosti, jak zajistit produkci obranné chemikálie v kořenech odrůd vnímavých k háďátku. Výrazně by se tímsnížilo používání toxických chemických postřiků při hubení parazita.

.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...