Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Oběti moderních diet: proč hubneme, i když pár kilo navíc nevadí

Zdraví

  12:00
Diet existují stovky, kvůli hubnutí se stáváme vegetariány, vegany, z jídelníčku škrtáme lepek a jíme jen syrovou stravu. Štíhlé postavě jsme ochotni obětovat peníze, ale i rozum a vlastní zdraví. Proč vlastně hubneme, když pár kilo navíc vůbec nemusí být problém? A opravdu si nutně musíme zakazovat vše, co obsahuje lepek, cukr nebo tuk?

Každá úprava jídelníčku by neměla být utrpením, ale dlouhodobě přijatelnou změnou. foto: Shutterstock

Z hubnutí v lednu se stala takřka povinnost. Stačí se podívat na sociální sítě. V prvních týdnech každého roku jsou plné selfíček z posiloven, motivačních citátů k hubnutí či „důkazů“ o úbytku kil v podobě srovnávacích fotek „před a po“. Ti nejodhodlanější na svou virtuální zeď upíchnou fotky „zlých“ jídel, která napříště nevezmou do úst. Snímek odpadkového koše plného všeho, co má v sobě „nebezpečný“ lepek nebo cukr, určitě zapůsobí. Co na tom, že vyhazovat jídlo je plýtvání, jde přece o štíhlou postavu.

Obchod s nadějí

Každoroční boj o dokonalejší tělo, který s příchodem nového roku více či méně úspěšně svádějí i jindy vůči hubnutí odolní jedinci, ze všeho nejvíc připomíná jakési podivné náboženství. Vyrýsované křivky bez odporného tuku jsou jako nedostižný svatý grál, k němuž se lidé marně pokoušejí přiblížit. Mísí se v nich odhodlání zapudit vše nezdravé s pocity naprostého selhání. To když opět upadnou do sladkého hříchu a čeká je zatracení. „Z hubnutí se stal obchod s nadějí,“ je přesvědčený obezitolog Martin Matoulek, který působí na III. interní klinice 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice. Touha přiblížit se ideálu je tak silná, že klidně obětujeme tisíce korun, zdravý rozum, ale – v konečném důsledku – i vlastní zdraví.

Módní dieta podle krevních skupin: Co si o ní myslí odborníci?

Stačí zabrousit na stránky časopisů tištěných na křídovém papíře a vyvalí se na vás nejrůznější „zaručené“ diety, jimž propadl celý svět nebo alespoň celý Hollywood. Dozvíte se, že momentálně je jednou z nejlepších redukčních diet vegetariánství – lifestylová média hned přinášejí dojemný příběh slečny, která díky němu zhubla čtyřiadvacet kilo. Tchajwanští vědci zašli ještě dál a jako skvělý hubnoucí nástroj doporučují ještě přísnější veganskou stravu, jíž stále častěji propadají -náctileté slečny.

Britské vydání magazínu Elle si vzalo na mušku další momentálně módní diety a sestavilo seznam těch nejabsurdnějších. Jedna z nich například nabádá, abyste se zkusili modlit před každým jídlem a ptali se, zda by danou potravinu mohl jíst Ježíš. A vyhýbáte se vepřovému, těstovinám a všemu průmyslově zpracovanému.

Dopřát si můžete kojeneckou stravu a popíjet projímavé čaje či citronovou šťávu s kajenským pepřem. Nebo se můžete pokusit žaludek ošálit smotkem vaty. Na polknutí chomáče vaty nebo zmuchlaných papírových kapesníčků namočených do džusu přísahají mnohé anorektické modelky. Zajišťují si pocit plného žaludku, aniž by přijaly „nebezpečné“ kalorie. Je to samozřejmě šílené.

Neškodné šťávy

Ve srovnání s výše zmíněnými redukčními návody vypadá módní popíjení čerstvých ovocných a zeleninových šťáv neškodně, i když ani to není zrovna ideální způsob hubnutí. Stejně jako trendy raw strava zakazující vše, co prošlo teplotou vyšší než 42 stupňů. Prakticky jde o formu veganství, avšak bez tepelné úpravy.

„Čím méně znalostí, zkušeností a času člověk má, tím rizikovější pro něj raw bude,“ popisuje lékařka Václava Kunová, odborná garantka programu Vím, co jím a specialistka na problematiku zdravé výživy. Důsledkem raw stravy může být deficit bílkovin, železa, vápníku, omega-3 kyselin i vitaminu B12. To může dlouhodobě vést k poruše vstřebávání minerálních látek, anémii, řídnutí kostí i syndromu sníženého HDL (hodného) cholesterolu.Jídlo navíc tím, že neprošlo tepelnou úpravou, ohrožují ve větší míře bakterie. Vyznavačka a výrobkyně raw stravy Tereza Havrlandová před dvěma týdny magazínu Ona Dnes hrdě sdělila, že sní klidně i osm kilogramů ovoce a zeleniny denně! Jenže syrová strava může být těžko stravitelná, což vede k zažívacím potížím, některé vitaminy navíc tělo líp přijímá z vařených pokrmů.

Dieta podobná půstu prý prodlouží život, tvrdí vědci

Problematické jsou všemožné „detoxikační“ kúry, kterými musí člověk projít proto, aby tělo nastartoval k hubnutí. „Termín detoxikace si přivlastnili podvodníci, aby mohli prodat falešnou léčbu, která má údajně z těla odstraňovat toxiny,“ uvedl profesor Edzard Ernst z Exeter University pro britský deník The Guardian. Jako „detoxikace“ má dle „zaručených návodů“ fungovat třeba aktivní uhlí, které na sebe váže vše špatné a odvádí z těla ven. Taky prý vybělí zuby, což funguje tak, že si začerníte zuby, a jakmile je umyjete, překvapeně pozorujete, jak původně černé zuby jsou zase bílé.

Jde však jen o běžné „živočišné uhlí“, tedy prostředek proti průjmu, i když prodejci a herečka Gwyneth Paltrowová, neúnavná propagátorka všeho údajně „zdravého“, tvrdí něco jiného. Živočišné uhlí není zázračný lék na hubnutí. „Je to jen jedna z mnoha léček na důvěřivé lidi,“ říká Tomáš Cikrt, farmaceut a šéfredaktor portálu Zdravotnickydenik.cz.

Slibné i rizikové prodeje

Trh s doplňky stravy, mezi nimiž kralují právě ty slibující štíhlou linii, se podle údajů výrobců sdružených v České asociaci pro speciální potraviny vyšplhal v roce 2012 na 5,5 miliardy korun. Problém ale je, že tyto preparáty nijak nemusejí prokazovat účinnost. Někdy navíc nejsou bez rizika. Tento typ pilulek přivede podle studie vědců z Centers for Disease Control and Prevention ročně na pohotovost 23 tisíc Američanů (u nás obdobná čísla nejsou k dispozici). Nejčastějším viníkem problémů jsou právě „hubnoucí“ preparáty v tuhé i tekuté formě.

Seznam údajně zázračných poživatin, bez nichž se žádný trendů znalý člověk neobejde, je ale mnohem delší.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!