Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Oběti šikany nabádáme, aby se svěřili rodičům, říká odborník

Zdraví

  6:20
Nechat dítě s počítačem samotné v pokojíčku je jako opustit ho na křižovatce ve čtvrti Červených lampionů v Amsterdamu, říká vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský.
Týrání - ilustrační foto.

Týrání - ilustrační foto. foto: Shutterstock

LN Jaká rizika hrozí dětem na internetu?
Internet přináší bezesporu množství užitečných informací, ale zároveň je to i anonymní prostředí, kde každý může libovolně měnit svoji identitu. Toho zneužívají například kybergroomeři neboli sexuální útočníci, kteří používají často falešné profily a pasují se do role kamaráda. Většinou bývají velice komunikačně a sociálně zdatní, poměrně snadno si získají důvěru dítěte a pak z něj vylákají videa nebo fotky, na nichž se obnažuje.

LN Hodně se mluví také o kyberšikaně. V čem se liší od klasické šikany?
Cíl mají stejný – člověku ublížit, zesměšnit ho a ponížit. Na rozdíl od klasické šikany kyberútočník nemusí být fyzicky zdatný a dítě ho někdy ani nezná. Nejčastěji vyvěsí na jeho profil zesměšňující video, které natočí třeba na školní chodbě, a útočí na něj prostřednictvím vulgárních e-mailů a esemesek. Kyberšikana přitom probíhá kontinuálně a na rozdíl od klasické šikany před ní dítě není v bezpečí ani doma.

LN Týká se dětí také kyberstalking?
S kyberstalkingem neboli pronásledováním a obtěžováním oběti pomocí informačních technologií se obvykle setkáváme spíš u dospívajících. Nejčastěji k němu dochází ve chvíli, kdy se rozpadne nějaký vztah a jeden z partnerů rozchod neunese. Pronásleduje proto systematicky a opakovaně toho druhého e-maily i esemeskami a snaží se v něm vzbudit pocit viny a strachu.

LN Jak často se děti na Linku bezpečí s problémy souvisejícími s internetem obracejí?
Tuto problematiku sledujeme od roku 2007, kdy jsme měli asi 30 hovorů na toto téma. V současné době jichmámeminimálně desetkrát víc. Souvisí to bezesporu už s tím, že se dřív internet tolik nepoužíval a neumožňoval tolik různých způsobů komunikace na sociálních sítích jako nyní.

LN Kdo bývá nejčastější obětí internetových útoků?Obětí se může stát kdokoliv. Nejčastěji to ale bývají děti, které tráví hodně času na internetu a jen málo jsou si vědomé rizik, která jim tady mohou hrozit. Obzvlášť pokud jejich rodiče na počítači nepracují. I v takovém případě však mohou třeba dítě požádat, aby jim pomohlo vytvořit na sociální síti profil, díky tomu získají zhruba přehled o tom, co se tam odehrává.

LN Jaké následky mohoumít kybernetické útoky?
Dítě vydírané agresorem bývá především zaplaveno strachem a úzkostí, trpí poruchami spánku i depresemi. Často se také zhorší jeho školní prospěch a vztahy s rodiči. Může jednat zkratkovitě a utéct z domova, v krajnímpřípadě i spáchat sebevraždu. Jsou bohužel známé desítky takových tragických případů.

LN Mohou rodiče takovýmsituacím zabránit?
Především by neměli žít v domnění, že dítěti, které je zavřené v pokojíčku s počítačem, nic nehrozí! Měli by se zajímat o to, co dítě na internetu dělá, a jasně si s ním dohodnout určitá pravidla. Jednímz nich může být i to, že počítač bude na společném místě, třeba v kuchyni nebo obývacím pokoji, kde se rodiče běžně pohybují. Sexuálního útočníka, který si místnost prohlíží webkamerou, to může od jeho jednání dost často odradit. Určitě je vhodné používat rodičovskou ochranu počítače a průběžně se vzdělávat v této oblasti.

Týrání - ilustrační foto.

LN Pokud dítě zavolá k vám na Linku bezpečí, jakou pomoc mu můžete nabídnout?
Dítě především potřebuje ventilovat strachy, úzkosti i případné pocity viny. Až pak se můžeme zaměřit na řešení. V prvé řadě ho proto vyslechneme a pak mu doporučíme, co může udělat samo nebo na koho by se mohlo obrátit. Problematikou bezpečného internetu se například zabývá olomoucká organizace E-bezpečí, jež úzce spolupracuje s právníky, psychology, policisty i dalšími odborníky ze sociálních sítí, kteří mohou dítěti pomoci závadné fotografie nebo video odstranit z internetu, což jinak bývá dost obtížné. Zároveň se ale snažíme děti motivovat, aby se se svýmproblémem svěřily doma.

LN Proč se vlastně rovnou nesvěří doma rodičům?
Většinou mají zpočátku přirozený strach z toho, jak budou rodiče reagovat. Sexuální útočník má velice často celé portfolio jejich choulostivých fotek a vyhrožuje, že pokud dítě jejich společné „tajemství“ prozradí, ukáže je rodičům. Proto se zprvu radši svěří cizímu člověku, v tom je pro nás anonymita výhodou.

LN Zmínil jste se o tom, že děti tráví na internetu příliš mnoho času. Může jít v některých případech už o závislost?
Populační výzkumy, které na toto téma proběhly v Evropě, potvrdily, že děti tráví na internetu opravdu příliš mnoho času. Chtějí být neustále online, aby jim nic neuniklo, a leckdy už opravdu jde o závislost na počítačových hrách, chatování, blozích a sociálních sítích. Tento fenomén je v současné době dost zanedbáván, ale do budoucna by mu měla být věnována velká pozornost. Určitě by bylo zapotřebí vytvořit nové programy zaměřené na léčbu i prevenci této závislosti u školních dětí.

Autor:

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha