Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Přibývá obézních mužů. Lékaři hledají nové metody léčby

Zdraví

  6:56
Celkový počet lidí s nadváhou a obezitou se u nás příliš nemění. U žen se situace zlepšuje, u mužů je tomu naopak. Geniální lék na obezitu zatím nikdo nevynalezl. Objevují se ale nové metody, které dokážou pacientům pomoci.
Obezita. Ilustrační foto.

Obezita. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Obyvatelé Česka v posledních letech výrazně netloustnou, zjistil nedávný výzkum, který už popáté uspořádala Všeobecná zdravotní pojišťovna v rámci projektu Žij zdravě. Ve spolupráci se společností STEM/MARK oslovila opakovaně více než dva tisíce Čechů ze všech koutů republiky.

Výsledek je ale potěšující jen napůl. „Více než 56 procent naší dospělé populace má dnes nadměrnou hmotnost,“ upozorňuje obezitolog a odborný garant zmíněného projektu profesor Štěpán Svačina. Zatímco ženy si podle statistik za poslední tři roky dokonce polepšily, muži mírně přibírají a v oblasti nadváhy a obezity se jich nachází stále více.

Na rozdíl od svých ženských protějšků také neberou varování obezitologů zdaleka tak vážně, i když jsou více ohroženi kardiovaskulárními chorobami. A méně často také vyhledávají odborníka, který by jim pomohl s hubnutím. Na rozdíl od žen bývají sice muži pohybově o něco aktivnější, ale nedokážou zachovat optimální poměr mezi příjmem a výdejem energie. Právě nedostatek pohybu je přitom jednou z hlavních příčin toho, proč jsou postavy většiny Čechů tak korpulentní.

Málo pohybu, ovoce a zeleniny

Podle zmíněného průzkumu se více než polovina dotázaných nevěnuje vůbec žádné pohybové aktivitě. K dalším typickým hříchům patří nepravidelná strava a nedostatečná konzumace ovoce a zeleniny. Hmotnost negativně ovlivňuje i nestřídmé pojídání uzenin a časté návštěvy fast foodů, stejně jako přílišná automobilová závislost. Ukazuje se totiž, že majitelé automobilů si obvykle zvyknou na pohodlí natolik, že zapomenou i na dříve běžné pohybové aktivity.

Utěšit nás může snad jen to, že v tom nejsme sami. Stále častěji se hovoří o celosvětové pandemii obezity. „V našem organismu existují mechanismy, které řídí příjem potravy,“ pokouší se poodhalit možnou příčinu profesor Otomar Kittnar, proděkan 1. lékařské fakulty UK.

„A tyto mechanismy jsou odpradávna nastaveny spíš na to, abychom byli schopni odolávat nedostatku než nadbytku,“ dodává. A právě v tom je podle jeho názoru hlavní problém současného světa.

Cukrovka, srdeční choroby i rakovina

Odborníci už dávno nepovažují obezitu za pouhý kosmetický problém, ale za regulérní nemoc, pro niž je charakteristické zvýšené množství tukové tkáně v organismu. Nejčastější příčinou, proč se zvyšuje tělesná hmotnost, je nerovnováha mezi příjmem a výdejem energie. Nevyužitá energie se ukládá v těle v tukových buňkách, a pokud nerovnováha přetrvává delší dobu, začíná člověk tloustnout. Nesoulad v příjmu a výdeji energie bývá způsoben zejména přejídáním, konzumací přemíry tuků, nedostatkem pohybu a do jisté míry i genetickými vlohami.

Obezita

  • Obézním lidem hrozí zvýšené riziko nádorových onemocnění. Pět až deset procent nádorů je způsobeno právě nadváhou a obezitou. Během prvního měsíce došlo u pacientů k poklesu hmotnosti o šest až sedm kilogramů a zároveň ke zlepšení cukrovky
  • Dlouhodobý průzkum VZP a STEM/MARK ukazuje, že obézních mužů a mužů s nadváho od roku 2000s menšími výkyvy přibývá, zatímco žen nepatrně ubývá. V součtu je obézních a lidí s nadváhou pořád zhruba stejně.
  • Body Mass Index neboli index tělesné hmotnosti představuje podíl hmotnosti v kilogramech a druhé mocniny výšky v metrech Optimální BMI je 18,5-25. Rozmezí 25-30 odborníci považují za nadváhu, BMI pod 18,5 je naopak podváha.

Význam genetiky však lidé obvykle přeceňují. Ve skutečnosti může za rozvoj obezity v posledních 30 letech především změna životního stylu. „Prevence a léčba obezity mají velký význam pro řadu onemocnění,“ připomíná doktor Jan Bříza, zástupce ředitelky VFN Praha. „Zejména je úzce spojena s kardiovaskulárními problémy, ale i s cukrovkou 2. typu nebo onemocněním pohybového aparátu.“

Obézním lidem však mimo jiné hrozí také zvýšené riziko některých nádorových onemocnění. Podle odhadů je asi pět až deset procent všech nádorů způsobeno právě nadváhou a obezitou. Odborníci prokázali zejména zvýšené riziko kolorektálního karcinomu, karcinomu prsu u žen po menopauze, agresivních forem karcinomu prostaty a dalších zhoubných nádorů.

Pacienti s nadváhou a obezitou mají navíc vyšší riziko závažných komplikací při chirurgickém výkonu, chemoterapii nebo radioterapii. Není proto divu, že odborníci stále hledají nové možnosti, jak pomoci obézním pacientům. Základem léčby obezity stále zůstává změna jídelníčku, zvýšená pohybová aktivita a celková úprava životosprávy. Pokud se přes veškerou snahu nedaří dosáhnout výraznějšího úspěchu, přicházejí ke slovu i moderní léčebné postupy - především podávání léků a chirurgická léčba.

Nové léky zatím jen v zámoří

„Obezita je nemoc těla i duše,“ říká profesor Štěpán Svačina. „Proto potřebujeme mít také léky, které dokážou ovlivnit nejen metabolismus, ale i chování pacienta.“ Podle jeho slov obézní lidé velice často zajídají depresi či stres, a v krizových situacích tak konzumují větší množství potravy, než je zdrávo. Už v minulém století se proto obezitologové snažili najít účinný prostředek, který by dokázal ovlivnit pacientovu chuť k jídlu.

Existují 3 stupně obezity:

BMI 30-34,9 MíRná oBEZITA (neboli obezita 1. stupně):

BMI 35-39,9 STřEDní oBEZITA (neboli obezita 2. stupně):

BMI více než 40 MoRBIDní oBEZITA (neboli obezita 3. stupně):

nejrizikovějším místem z hlediska obezity je v ČR obec s 1000-2000 obyvatel, kde se plné dvě třetiny obyvatel pohybují v pásmu nadváhy či obezity

SEZnAM oBEZITologIcKých PRAcoVIšť naleznete na webu České obezitologické společnosti: www.obesitas.cz užITEčné RADy PRo lIDI S nADVáhou A oBEZITou nabízí také webový portál: www.zijzdrave.cz, sdružení STOB (www.stob.cz) nebo klub Diana (www.klub-diana.cz) VZP pro letošek připravila PREVEnTIVní PRogRAMy zaměřené na obezitu u dětí i dospělých

78% českých dětí s nadváhou a obezitou zůstává v pásmu nadváhy či obezity i v dospělosti

Také zakladatel české obezitologie profesor Jiří Šonka v té době věřil, že taková tabletka bude už brzy k mání. A některé z těchto „nadějných“ léků dokonce už svým pacientům podával. Časem se ale ukázalo, že tyto i další přípravky využívané v posledních 20 letech mají závažné vedlejší účinky,amusely být staženy z trhu. Obezita se tedy dnes u nás léčí především léky působícími přes trávicí ústrojí anebo u diabetiků některými injekčními antidiabetiky.

Ovlivnit příjem jídla sice odborníci umějí, ale jen pomocí psychologických postupů, které jsou personálně poměrně náročné. „Ve Spojených státech naproti tomu už více než dva roky mají k dispozici léky, které působí centrálně a nemají žádné závažné vedlejší účinky,“ říká profesor Svačina.

Velkou nadějí je zejména lorcaserin, který patří k nové generaci přípravků ovlivňujících pocit sytosti. Jeho zásluhou dokáže téměř polovina pacientů zhubnout o více než deset procent za rok. Několikaleté studie účinků tohoto přípravku přitom prokazují, že na rozdíl od starších léků z této skupiny nehrozí riziko chlopňových vad a plicní hypertenze.
 Druhou novinkou je kombinovaný preparát (topiramat ER s fenterminem), který účinkuje ještě rychleji - k poklesu hmotnosti až o devět procent dochází už v 28. týdnu užívání a jeho účinky jsou přitom dlouhodobé.

Obezita (grafika)

Oba preparáty jsou však v současnosti k mání pouze ve Spojených státech, Evropská obezitologická společnost donedávna nedostala ani šanci se k nadějným novinkám vyjádřit. Podle slov profesora Svačiny to souvisí s tím, že schvalování léčiv v Evropě je oproti Spojeným státům daleko méně dynamické, je velmi komplikované a často také ovlivňované různými lobbistickými skupinami. Přesto doufá, že se i u nás brzy podaří obohatit spektrum používaných antiobezitik o nové přípravky.

Rukáv na obezitu

Dříve než se podaří i v Evropě schválit účinné léky na obezitu, musí hledat lékaři nové možnosti, jak těmto pacientům pomoci. Obzvláště takovým, kteří už jsou ohroženi dalšími zdravotními problémy. K těm nejčastějším patří metabolické komplikace, zejména pak cukrovka 2. typu, u níž platí jednoduché pravidlo: čím větší obezita, tím vyšší riziko diabetu. „U těžších pacientů, kteří mají BMI nad 40, je přitom velmi obtížné docílit snížení hmotnosti konzervativním postupem,“ říká profesor Martin Haluzík z 3. interní kliniky VFN a 1. LF UK.

„U řady z nich je proto třeba přistoupit k chirurgickému řešení obezity, při němž se část tenkého střeva vyřadí ze vstřebávání potravy,“ vysvětluje profesor Haluzík.  Ze stejného principu vychází i nová metoda endobarrier, při níž se pacientovi zavede plastový rukáv připomínající delší igelitový sáček, který oddělí stěny dvanáctníku od natrávené potravy. Zmíněný zákrok se provádí endoskopicky, tedy bez nutnosti chirurgické operace, a je proto podstatně šetrnější.

Ve světě už s touto metodou mají delší zkušenosti, u nás zákrok začali teprve před několika měsíci provádět jako první lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny ve spolupráci s kolegy z Všeobecné fakultní nemocnice. A to v rámci studie, do které se zapojili obézní diabetici.

Obezita (grafika)

Už první výsledky vypadají velmi slibně. „Během prvního měsíce došlo u pacientů nejen k poklesu hmotnosti v průměru o šest až sedm kilogramů, ale zároveň i k zlepšení kompenzace cukrovky,“ přibližuje výsledky profesor Haluzík. Pacienti podle jeho slov nový způsob léčby velmi dobře snášejí, někteří pouze zpočátku pociťují tlak v břiše. Prozatím budou mít rukáv zavedený pouze na dobu deseti měsíců, ale časem se počítá i s prodlužováním tohoto intervalu.

Nyní lékaři ověřují možnost, zda by zmíněný rukáv nemohl zároveň napomáhat vyplavování hormonů tlumících chuť k jídlu. Pokud se jejich předpoklad potvrdí, pak význam této metody ještě stoupne. A zároveň stoupnou také šance obézních, kteří už se nedokážou zbavit přebytečných kilogramů pouze úpravou životosprávy.

Autor: