Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Očkování zvířecích mazlíčků proti borelióze

Magazín

  6:47
S přicházejícím jarem začíná teplé počasí a za podmínek dostatečné vlhkosti vzduchu se začínají probouzet klíšťata a s nimi i hrozba nákazy hodně nepříjemnými nemocemi.

Očkování (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Při oblíbených procházkách přírodou, zejména vyšší trávou, či cestičkami podél křovinatých porostů nebo v lesích, významně stoupá riziko napadení Vašeho zvířecího mazlíčka klíšťaty.

Pro psy proto doporučujeme očkování proti Lymské borelióze. Registrovaná vakcína umožňuje proti borelióze očkovat psy bez ohledu na stáří, hmotnost a plemeno jedince, nejdříve však ve 12. týdnu stáří štěňat. Dva až tři týdny po první vakcinaci je nutná revakcinace. Pro udržení trvalé imunity se doporučuje každoroční revakcinace. Pro psy, kteří se hodně pohybují v terénu, lze toto očkování jednoznačně doporučit.

Lymská borelióza

Lymská borelióza je nejčastější onemocnění přenášené klíšťaty. Klíšťata rodu Ixodes ricinus přenáší borelii jak na člověka, tak i na psy. Původcem onemocnění je bakterie ze skupiny spirochet, Borelia burgdorferi. Pojmenována podle svého objevitele Dr. Willy Burgdorfera, který prokázal bakterie u klíšťat v roce 1981. Objevena byla v městečku Lyme (Connecticut, USA).

Psi jsou často napadeni velkým množstvím klíšťat, proto riziko infekce borelie je poměrně velké. Borelie ovlivňuje imunitní systém tak, že vznikají chronické záněty různých orgánových systémů, které vedou k jejich trvalému poškození. Příznaky této nemoci, která se často objevuje během léta a podzimu, jsou nespecifické: náhlé zhoršení celkového zdravotního stavu, občas vysoké horečky, záněty jednoho nebo vícerých kloubů (otoky, střídavé kulhání, odmítání pohybu), malátnost, zvětšení mízních uzlin, akutní či chronické onemocnění ledvin, zvracení, hubnutí, bolesti. Epizody kulhání obvykle trvají jen několik dní, i když může dojít k opakované epizody. Dalšími projevy patří neurologické a srdeční příznaky a celkovou malátnost. Pro nespecifické příznaky je stanovení diagnózy obtížné a často zpožděné.

Psy s protilátkami proti Lymské borelióze je možné vakcinovat a tím chránit před možnou infekcí a klinickou manifestací boreliózy. Rizikové skupiny pro vakcinaci jsou psi s prokázaným klinickým onemocněním Lymskou boreliózou potvrzeným např. kultivací borelie z nemocného jedince, kdy vakcinace již nezlepší stav vakcinovaného zvířete. Zárodky borelie zůstávají na dobře chráněných místech po celý život psa bez ohledu na léčbu nebo vakcinaci – např. v kloubní chrupavce. Vakcinace již nemocného zvířete je tedy zbytečná, neboť i přes provedenou vakcinaci muže onemocnění boreliózou kdykoliv vypuknout (stres, jiná infekční onemocnění atd.).

Diagnostika onemocnění

K diagnostice tohoto onemocnění používáme rychlý test SNAP 4Dx Plus. Potřebujeme k němu malý vzorek krve zvířete. Výsledky testu jsou pak k dispozici na počkání. Tento rychlý test je vynikající pro screening psů infikovaných Lymskou boreliózou. Lze ho využít v rámci screeningového programu pro psy bez klinických příznaků onemocnění, nebo pokud již existuje podezření na Lymskou boreliózu.Pozitivní výsledky testu se však projevují teprve až od 4 - 6 týdnů po expozici zvířete klíštěti.

Léčba

K léčbě borelie se používají dlouhodobě antibiotika, min. 30 dní. Terapie je více úspěšná tehdy, pokud je započata na počátku onemocnění. Onemocnění po přechodu do chronicity je nevyléčitelné, postižení psi odmítají chodit, mají neurologické deficity nebo jim selhávají ledviny.

Prevence

Pro psy existuje vakcína Biocan B proti Lymské borelióze, která po revakcinaci chrání psa během 1 roku. Vakcinace psů, kteří jsou pozitivní na boreliózu, ale ještě se u nich neprojevily klinické příznaky, je nezbytná pro zamezení nové infekce. Vedle vakcinace je třeba zvíře pravidelně ošetřovat proti klíšťatům.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!