Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Odchycená pouštní liška

Magazín

  12:03
BERLÍN - Německý polní maršál Erwin Rommel si ve válce získal renomé nejen díky svým taktickým schopnostem a bleskurychlým akcím, ale také díky tomu, že prý dobře zacházel se zajatci bez ohledu na jejich etnický původ.

Erwin Johanes Eugen Rommel

Rommelovo „kavalírství“ oceňovali dokonce i jeho nepřátelé. Například britský premiér Winston Churchill se o něm jednou zmínil jako o „skvělém generálovi“.

Pověst někdejšího miláčka německého národa však očernil nový dvoudílný dokument televizní stanice ZDF. Jeho autoři zdůrazňují, že Rommel hrál klíčovou roli v nacistických plánech na dobytí Palestiny a vyhlazení Židů žijících na Blízkém východě.

Historikové loni zveřejnili nové poznatky o tom, že Adolf Hitler vypracoval plány na rozšíření holokaustu na Blízký východ. Nacisté potom uzavřeli spojenectví s arabskými nacionalisty, kteří se Židů rovněž chtěli zbavit. Hitler byl mezi Araby nesmírně populární, některé tehdejší deníky ho dokonce přirovnávali k Prorokovi.

Rommel tu ovšem byl téměř stejně oblíbený jako Hitler. Po maršálových počátečních vítězstvích v Africe dokonce mezi Araby zlidověl pozdrav „Heil Rommel“.

Další cíl: Palestina 
Maršál si díky obratnosti, s jakou vedl boje v náročném africkém terénu, vysloužil přezdívku Pouštní liška. Vždycky se mu přičítalo k dobru, že jeho manévry nebyly spojené s vražděním, které nacisté prováděli na starém kontinentu.

Televizní dokument však upozornil na to, že kdyby Pouštní liška na svém tažení Afrikou uspěla, zpečetila by osud tisícovek Židů, kteří před nacistickým terorem uprchli z Evropy do Palestiny. Rommel se totiž po svém vítězství u Tobrúku v červnu roku 1942 chystal obsadit Suezský průplav, Palestinu a ropná pole na Blízkém východě. Jeho vojáci dostali informační brožuru, ve které mimo jiné stálo, že „každý, kdo bojuje proti Židům, se může spolehnout na solidaritu arabského lidu“.

Rommelovy muže následovala zvláštní SS jednotka, která měla „vykonat opatření na civilistech“ – jinými slovy vyvraždit a zotročit obyvatelstvo. Vedl ji Walther Rauff, který se podílel na vynálezu „přenosných“ plynových komor. Když tažení Pouštní lišky zastavili Britové u El Alamejnu, zbytky Rommelovy armády se stáhly do Tuniska.

Umožnily tak Rauffovi řádění, při kterém zemřelo více než 2500 tuniských Židů. Uloupené židovské stříbro, šperky a náboženské artefakty později skončily na dně moře a řada potápěčů dodnes pátrá po ztraceném „Rommelově pokladu“.

Tvůrci dokumentu tvrdí, že Rommelova role v plánovaném rozšíření holokaustu na Blízký východ byla po válce zapomenuta díky údajné maršálově účasti na spiknutí, které mělo za cíl provést atentát na Hitlera. Dodávají, že kdyby Rommelovi vyšlo jeho africké tažení, vstoupil by do historie jako ten, kdo přenesl nacistická zvěrstva do Palestiny.