Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Odvážný s citlivou duší. Takový je francouzský buldoček

Magazín

  6:24
Pokud ve svém okolí potkáváte stále více středně velkých psů se stojícíma ušima, typickým krátkým a širokým čenichem ohnutým vzhůru, zřejmě už nejste překvapeni. Francouzský buldoček se nejen díky své přátelské, inteligentní a citlivé povaze dostává v České republice v žebříčku oblíbenosti na ty nejvyšší příčky.

Francouzský buldoček foto: Lidovky.cz

I proto bude třetí díl našeho seriálu o psích plemenech patřit tomuto plemeni, které je populární mezi dětmi, ale i dospělými.

Historie

Historie tohoto plemene sahá až do dob starověkého Řecka a především do doby, kdy své nejvěhlasnější období prožívali Féničané, kteří psa podobného dnešnímu francouzskému buldočkovi chovali již v dobách před Kristem. Francouzský buldoček tak, jak jej známe dnes, byl vyšlechtěn v 19. století ve Francii. Velké oblibě se těšil především u kočích a řezníků působících na slavném pařížském trhu Les Halles.

Díky svému vzhledu si ale brzy získal srdce urozených dam a pánů. První chovatelský klub tohoto plemene je zaznamenán již v roce 1880 v Paříži. Oficiálně registrován byl ve své domovině v roce 1898 a v roce 1912 získalo plemeno své jméno, pod kterým jej známe dnes – French bulldog neboli francouzský buldoček.

Povahové a tělesné rysy

Jak už jsme výše zmínili, francouzského buldočka od ostatních středně velkých plemen odlišuje na první pohled jeho krátký a široký čenich. V dospělosti váží mezi 8 a 14 kilogramy, dožívá se kolem 10 let a nejčastěji bývá černobílý nebo rovnoměrně plavý, má jemnou srst a krátké, ale svalnaté tělo s pevnými kostmi.

Buldoček, i když má menší podsadité tělo, je velmi silný. Jde o velmi živé a inteligentní plemeno, které si rádo hraje a nemá problém i s nejmenšími dětmi a to také proto, že štěká opravdu jen velmi výjimečně, díky čemuž se ho vaše ratolesti nebudou bát, jak tomu bývá u jiných plemen. Pokud uslyšíte buldočka štěkat, určitě dané situaci věnujte pozornost, protože jde o opravdu ojedinělý jev. Pes není nikterak náročný, ani co se vycházek týče. Vystačí si totiž s kratšími procházkami, případně s menší zahrádkou.

Francouzský buldoček
Francouzský buldoček

Zdravotní predispozice plemene

Francouzský buldoček je plemeno, které často žije ve velmi náročném městském prostředí, kde se vyskytuje mnoho smogu, a proto je náchylné ke zdravotním potížím. „Buldočci často trpí na různá kožní onemocnění a alergie, proto by v jejich stravě neměly chybět 3 a 6 omega nenasycené mastné kyseliny, které se získávají z tuku mořských ryb, podporují správnou funkci kůže, redukují vznik kožních onemocnění, ale také chrání mozek, nervovou soustavu a omezují vznik zánětlivých onemocnění v organismu,“ radí veterinářka Dagmar Tarkošová z Royal Canin. U tohoto plemene dávejte pozor i na přehřátí. Buldočci mají krátký čenich a v teplém počasí se rychle zadýchávají. Přesto pokud hledáte věrného přítele, který bude mít rád vás i vaše děti, francouzský buldoček je velmi dobrou volbou.

Autor: