Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Místo pro olympijské vítěze i popraviště. Sarajevo hledá novou cestu

Magazín

  10:00
PRAHA - Před třiceti lety bylo tohle místo plné očekávání. Právě dokončili výstavbu nových sportovišť pro zimní olympijské hry. Nikdo v tu chvíli nemohl tušit, že za deset let se tu odehrají boje, ve kterých nepůjde o body ani o medaile, ale o holé přežití. Sarajevo teď opět hledá cestu k olympijské myšlence.

Místo, kde přebíral bronzovou medaili i skokan Pavel Ploc, se o deset let později stalo popravištěm. foto: Jan Kaliba

Stačí několik kroků špatným směrem a příjemná vycházka za město se může změnit v tragédii, která vám zničí život. Asfaltovou cestu do hor nad Sarajevem lemují výstražné červené cedulky. Každá z nich nese varovný a jasně srozumitelný symbol lebky a zkřížených hnátů. A pod ním nápis „Pozor, miny!“.

Bjelašnica – pohoří sousedící s igmanem, nejvyšší v Bosně a Hercegovině (2067 m), během ZoH 1984 se tu závodilo v alpském lyžování.

Na typických pět olympijských kruhů zapomeňte, překryly je hrůzy bosenské války, která zuřila na zdejších kopcích před dvaceti lety. Vítejte na olympijských sportovištích s nejdramatičtějším příběhem v dějinách her.

Jeden z nejpohnutějších osudů potkal také olympijský stadion, kde se předávaly medaile. V únoru 1984 se z tamních skokanských můstků snášeli střízlíci v kombinézách a bojovali o olympijské medaile, jednu z nich si přivezl i Čechoslovák Pavel Ploc. Dnes by pro ně pokus o něco takového skončil tvrdým nárazem a rozbitým obličejem.

V první polovině 90. let to tu ovšem mělo k idyle daleko. O zdejší část hor se tvrdě bojovalo a právě tady u skokanských můstků bylo popraviště. Přesně tam, co dodnes stojí betonové stupně vítězů. V zimě 1984 tam sportovcům věsili na krk medaile, o dekádu později na nich lidé umírali.

Hlavní olympijská sportoviště v sarajevu včera a dnes

  • Olympijský stadion koševo a komplex Zetra – areál ve čtvrti koševo nedaleko historického centra města, během ZoH 1984 hostily tyto prostory zahajovací a závěrečný ceremoniál, hokejové zápasy, bruslařské závody. Za války tudy několikrát prošla fronta, hala skončila vypálená v troskách. dnes znovu hostí sportovní akce a stala se útočištěm olympijského muzea. stadion koševo hostí zápasy fotbalistů národního týmu – klubu Fk sarajevo – a utkání dalších mužstev v evropských pohárech.
  • Mount trebević – hora přímo nad sarajevem, během ZoH 1984 hostila závody bobistů a sáňkařů, za války ji srbská armáda využívala coby dělostřeleckou pozici pro útoky na město. dnes částečně zaminované území na hranici FBH a rs. Zpustošená a rozstřílená závodní dráha leží ladem.
  • Igman – pohoří půl hodiny cesty autem ze sarajeva, během ZoH 1984 hostilo závody v běhu a skoku na lyžích či biatlonu. Za války bojiště a mimo jiné i popraviště. dnes částečně zaminovaný kraj s chátrající infrastrukturou včetně skokanských můstků.
  • Bjelašnica – pohoří sousedící s igmanem, nejvyšší v Bosně a Hercegovině (2067 m), během ZoH 1984 se tu závodilo v alpském lyžování. Za války mj. vojenská základna. dnes horský resort, vyhledávaný hlavně v zimě pro své lyžařské areály. při nerespektování značek lze stále narazit na miny.
  • Jahorina – pohoří sousedící s mount trebevičem, během ZoH 1984 dějiště lyžařských závodů v alpských disciplínách. Za války bojiště, dnes horský resort s moderním lyžařským vybavením. na označených místech mimo hlavní cesty a sjezdovky stále hrozba nevybuchlých min.
Autor: