Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Přiměřeně s alkoholem i oblečením. Jak se chovat na vánočním večírku?

Magazín

  14:00
Peníze, kritika či osobní problémy. Témata nevhodná na firemní večírek. „Pozor si dejte ale i na přemíru alkoholu, nejen na to, o čem se bavíte,“ radí psycholog a odborník na partnerské vztahy Pavel Rataj.

Vánoční večírek (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Vánoční večírek by měl proběhnout bez trapasů, opileckých etud a kocoviny, která vám nedovolí jít druhý den do práce. Na vánoční party by se měl připravit ten, kdo ji pořádá, ale i ten, kdo na ni přichází jako host. Jak se tedy chovat? „Rozhodně platí tyto zásady: jít včas domů, nepřehánět to s alkoholem, který má často za důsledek nevěry, a v první řadě si uvědomit, co od vánočního setkání s kolegy očekávám,“ zdůrazňuje psycholog a dodává: „Jak je známo, často se stává, že pod vlivem alkoholu udělá člověk věci, kterých později lituje.“

Palčivý problém každých Vánoc: Jaký druh opičky máte, když se napijete?

„Je dobré na večírek přijít, samozřejmě, že ale záleží na tom, kde člověk pracuje. Některé firmy dělají večírky uprostřed týdne, což je výhodnější, protože mají lidé větší sebekontrolu. Pakliže jsou večírky v pátek hrozí rizikovější chování. O pracovních výjezdech raději nemluvit, pakliže se jede na tři dny na hory, hrozí přemíra alkoholu, i takzvané utržení se z řetězu,“ říká Rataj.

Dávejte si pozor na množství alkoholu. Je důležité uvědomit si, že jdete na vánoční večírek a ne na narozeninovou oslavu svého nejlepšího přítele. Je to profesní setkání, člověk by neměl působit křečovitě, ale uvolněně, zároveň je nutné, hlídat se. Může to být těžké vybalancovat, ale je to nejlepší způsob.

Než na vánoční večírek vyrazíte, je důležité uvědomit si, co od firemní party očekáváte. Vytvořte si vlastní představu, o tom, co tam jdete dělat a proč. „Příliš často se o tom nemluví, ale je to vlastně nejdůležitější zásada - pojmenovat svá očekávání od večírku a uvědomit si, jaká je má osobní představa,“ vysvětluje psycholog.

Hlídejte si také témata k hovoru. Vždy mějte na paměti, že nejste s kamarádem v hospodě, ale s kolegy na firemním večírku. Rozhodně se vyhněte osobním problémům, otázkám, proč má váš kolega vyšší plat a nikdy nekritizujte. „Vánoční večírek není místem, kde by si lidé měli vyčítat svoje líbí/nelíbí, vadí/nevadí. Tomu je potřeba se vyhnout. Stejně tak kritice, steskům, stížnostem či debatě o penězích kolegy. Od toho jsou ve firmách individuální pohovory a jsou na to jiné mechanismy. Vánoční večírek k tomu ale určený není,“ doporučuje Rataj.

Co na sebe?

A jak se na večírek obléknout? „Asi to souvisí především s tím, co od akce člověk očekává. Platí ale, že by se člověk měl obléknout slušně a přiměřeně. Slovo přiměřeně jsem zvolil záměrně, je to večírek a tak se jistá uvolněnost očekává, ale pozor. Do ničeho se netlačte. Ani v oblékaní, ani v pití. Pokud nepijete, nezaprodávejte se sociální konvenci a tomu, že se od vás něco očekává. To myslím pochopí každý normální dospělý člověk. Této neurotické konvenci, tedy přizpůsobování se, je lepší se vyhnout,“ radí Rataj.

Co se tomu budou říkat?

Podle Pavla Rataje je lepší, když jsou večírky uprostřed týdne, lidé pracují s tím, že musí druhý den vstát a i když bude třeba atmosféra v práci také uvolněnější, ale pakliže si dá pozor na míru alkoholu, vyhne se hloupému pocitu, co si o něm kdo říká. „Rozhodně bych nedoporučoval začít vztah na vánočním večírku. Je ale otázka, jestli částečně právě toto lidé od pracovních večírků neočekávají. Největším problémem je to samozřejmě u zadaných lidí,“ uzavírá.

Autor: