Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Operace domácího mazlíčka vyjde i na desetitisíce. Lze ho však pojistit

Magazín

  6:52
Částku, kterou lidé utratí u veterináře, ovlivňuje plemeno i velikost, ale i šťastný výběr zvířete, jež nebude trpět dědičnými či vrozenými chorobami. V některých případech je možné domácího společníka i pojistit.

Pes u veterináře (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Pořizovací cena mazlíčka může být jen zlomkem částky, kterou za jeho život utratí majitel u zvěrolékaře. Každou návštěvu veterináře je třeba uhradit v plné výši. Zahrnuje použitý materiál, léčiva a práci zvěrolékaře. Ceny se pohybují v závislosti na regionech, ale i vybavení ordinace. Chov domácího zvířete je finančně náročný.

Potvrzuje to i Zlata Vavrušková, majitelka dvou mourků ve věku pěti a šesti let. Měsíčně za ně utratí kolem 2000 korun, a to jen za žrádlo a kočičí toaletu. Veterináře navštěvuje pravidelně jednou za rok nebo v naléhavých případech.

Nejdražší jsou operace
Nejvíce v ordinaci nechala deset tisíc korun za operaci močové trubice jednoho ze zvířat. Peněz ale nelituje. „I kdybych měla zaplatit 30 tisíc, tak je zaplatím,“ říká Vavrušková.

Podobnou zkušenost má i Ivana Hronová, která devět let vlastní fenku yorkshirského teriéra. „Za očkování utratím kolem tří set korun ročně. Teď ale Jessie bere léky na srdce a to už je dražší – až 800 korun měsíčně. Jednou za půl roku musí jít také na vyšetření v hodnotě 1500. Za salon, kde ji vykoupou a ostříhají, platím 500 korun za měsíc,“ sčítá náklady majitelka malého psíka. Vysoké náklady spojené s jeho chovem nepočítá. „Je to můj miláček, i kdybych si měla půjčit, veterináře zaplatím.“

Na vážkách je i pan Vojtěch, majitel psího křížence, který musí v dohledné době absolvovat náročnou operaci kyčle. Dysplazie by mu mohla způsobit ochrnutí. Zákrok vyjde až na 35tisíc korun. „Hodně jsem to zvažoval, ale operaci samozřejmě zaplatím.“ S finanční stránkou je spojená i péče o psa, který bude po operaci omezen v pohybu. „Dva až tři dny se mu budeme muset plně věnovat,“ říká.

Starého psa nepojistíte

Na ošetření zvířat se nevztahuje žádná podpora od státu. České pojišťovny ale nabízejí různé druhy pojištění. V první řadě je zajímá věk zvířete. Domácího mazlíčka staršího osmi let není možné pojistit vůbec. Dále se pojištění nevztahuje na běžné zákroky, jakými jsou očkování nebo kastrace. Pokud se u zvířete projeví dědičná či vrozená vada, pojištění zaniká.

Je možné uzavřít pojistku trojího druhu: léčení úrazu nebo nemoci, uhynutí či utracení a odpovědnosti. Léčení lze sjednat v limitu od deseti do třiceti tisíc korun. Pojištění se vztahuje na nezbytné veterinární ošetření úrazu nebo v případě onemocnění psa či kočky.

Pojištění smrti domácího mazlíčka přichází v úvahu v důsledku nákazy, infekční nemoci, neinfekční získané nemoci, úrazu, operace, porodní škody nebo akutní otravy. V tomto druhu pojištění lze pojistit čistokrevné zvíře, jež absolvovalo cenově náročný výcvik. Pojistit však lze i křížence. Nutné je udat datum narození a číslo čipu. Možné je pojistit i odpovědnost za psa. Jeho majitel je pak ušetřen placení nákladů za způsobenou dopravní nehodu nebo zničení věci cizí osoby.

Nejvýše lze zvíře pojistit na dva miliony korun, a to v případě pojištění odpovědnosti za škodu na zdraví. Tvůrci pojištění myslí i na náklady spojené s ubytováním mazlíčka v případě hospitalizace majitele.

Základní spoluúčast činí 500 až 1000 korun. V případě, že se majitel roční kočky rozhodne pro pojištění léčebných výloh ve výši deseti tisíc korun, musí pojišťovně zaplatit přibližně 900 korun ročně. Pokud však vlastní například pětiletého psa oblíbeného plemene labradorského retrievera, vychází pojištění nákladů na veterinární péči v maximální výši 30 tisíc na více než tři tisíce korun ročně.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.