Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Optimisti mívají podle vědců rýmu méně často než pesimisti

Zdraví

  15:22
HAMBURK - Optimisti mívají rýmu a nachlazení zřejmě méně často než pesimisti. Souvislost mezi životním postojem a nemocí zkoumali odborníci univerzitní kliniky v Hamburku spolu s experty zdravotní pojišťovny techniků (TK) a s britskými vědci.

Nachlazení foto: Sandoz

Ve své studii sledovali vysokoškolské studenty, jimž bylo v průměru 23 let. Informovala o tom agentura DPA.

Badatelé zkoumali 43 žen a 37 mužů. Zaměřili se na ně v době zkouškového období. Psycholog TK Heiko Schulz uvedl, že podle výzkumů stres zatěžuje imunitní systém a vystresovaní lidé bývají náchylnější k nemocem.

"Chtěli jsme vědět, jestli je naproti tomu možné riziko infekce snížit díky pozitivnímu životnímu postoji," uvedl Schulz.

Účastníci se nejprve rozdělili do skupin podle toho, jestli se považovali za optimisty či pesimisty. Odborníci pak zkoumali jejich odolnost proti infekcím v době zkoušek a mimo ně. Dotazovali se na příznaky nachlazení, jako je ucpaný nos, kašel nebo škrábání v krku.

Podle profesora Clause Vögeleho optimističtí studenti viděli zkouškové období jako méně stresující a měli také méně zdravotních obtíží. I když je platnost studie omezená, je z výsledků patrné, že optimistický postoj k životu zdraví pozitivně ovlivňuje.

To potvrdila i jiná studie, kterou odborníci provedli v pečovatelských domech pro seniory. Stres lépe zvládali optimističtí pečovatelé. Když onemocněli, byli v průměru na nemocenské o dva dny kratší dobu než jejich pesimističtí kolegové.

Autoři: ,