Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Origami kondom, pilulky pro muže. Stejná antikoncepce pro muže i ženy je otázkou času

Zdraví

  7:20
Podkožní mikročip, origami kondom či pilulky pro muže. I tak může vypadat běžně dostupná antikoncepce. Stačí si jen několik let počkat. Úplně stejná antikoncepce pro muže i ženy? Zní to možná zvláštně, ale vědeckému týmu z Kalifornské univerzity v Berkley se nedávno podařil objev, který by mohl vést k vývoji „unisex“ antikoncepce.
Sex

Sex foto: Shutterstock

Vědci a vědkyně dokázali popsat mechanismus jednoho z velmi důležitých kroků, který musí předcházet úspěšnému spojení vajíčka a spermie. Stačí jej „vypnout“ a k početí nedojde. „Je to velmi vzrušující, protože máme jasný cíl pro vývoj jednotné antikoncepce pro muže i ženy,“ popsala důležitý objev bioložka Melissa Millerová portálu ScienceDaily.com. Závěry výzkumu publikoval prestižní vědecký žurnál Science.

Tým, ve kterém Melissa Millerová působí, se zaměřil na celou kaskádu procesů, jež předcházejí splynutí spermie s vajíčkem. Mužské pohlavní buňky mají na povrchu svého bičíku tisíce speciálních receptorů, které musí být aktivovány pomocí ženského hormonu progesteronu uvolňovaného vajíčkem. To je nezbytné, aby spermie dokázala proniknout skrz jeho ochranný obal a oplodnit jej.

Možná blízká budoucnost antikoncepce

Látku, která spermie „vypne“ a zabrání jim dostat se do vajíčka, by mohli užívat muži i ženy a fungovala by jako „unisex“ antikoncepce

Antikoncepce pro muže

  • Gel v chámovodu Injekční vnesení antikoncepčního gelu do chámovodu, kde usmrcuje spermie. Gel by měl působit až deset let, ale dá se „vyčistit“ injekcí jiné látky a muž je opět plodný. Metoda je ve stadiu testování.
  • „Pilulka čistého povlečení“ Tableta vyvíjená z indonéské rostliny gendarussa má zabránit produkci spermií. Muž zažije orgasmus, ale nikoli ejakulaci, protože se zastaví stahy svalů v chámovodu. Metoda je stále ve vývoji.

Antikoncepce pro ženy

  • Kondom pro ženy Origami Inteligentně složený kondom, který se vloží do vaginy, kde se roztáhne. Je lubrikovaný podobně jako mužské kondomy a měl by chránit i před pohlavně přenosnými chorobami. Metoda je ve stadiu testování.
  • Dálkově ovládaná antikoncepce Pod kůži je implantován mikročip obsahující hormon bránící početí. Žena může na dálku zapnout či vypnout uvolňování hormonu. Metoda je stále ve vývoji.
  • Vaginální kroužek proti HIV Funguje podobně jako současné vaginální kroužky, ale kromě antikoncepčních hormonů by měl obsahovat i látky, které usmrcují viry HIV a Herpes simplex. Metoda je stále ve vývoji.

„V případě, že receptor nerozezná progesteron, měl by člověk být neplodný,“ dodala vědkyně s tím, že stejný mechanismus se pravděpodobně podílí na mužské neplodnosti.

Spermie některých mužů se sice úspěšně dostanou až k vajíčku, ale už „neumějí“ do vajíčka proniknout, a k oplodnění tedy nedojde. „Tento objev nám dává možnost pochopit další mechanismy, které se podílejí na činnosti lidských spermií,“ vysvětlila Millerová. Látka, která spermie „vypne“ a zabrání jim dostat se dovnitř vajíčka, by pak mohla být užívána muži i ženami a fungovat jako „unisex“ antikoncepce. K jejímu případnému uvedení na trh bude ale ještě předcházet mnoho let vědeckého výzkumu.

Vypnout a zapnout plodnost

Mnohem blíž každodennímu použití je antikoncepce pro ženy „na dálkové ovládání“, jejíž vývoj financuje nadace Billa a Melindy Gatesových. Na trhu by se mohla objevit už v roce 2018. Metoda je postavena na implantaci mikročipu pod kůži, například v oblasti hýždí nebo paže. Čip současně obsahuje syntetický hormon levonogestrel, který brání početí. Jeho zásoba vydrží až 16 let. Tento mikročip by si mohla žena ovládat sama, a tak se sama rozhodnout, kdy jej „zapne“, takže čip začne uvolňovat hormon, a kdy jej naopak „vypne“, a bude tedy moci otěhotnět. Přitom nemusí na antikoncepci myslet, odpadá tedy riziko lidské chyby.

„Největším úskalím této metody není její účinnost, ale ochota, či spíše neochota žen si nechat do těla implantovat mikročip,“ upozorňuje gynekolog Christian Fiala, který působí na lékařské univerzitě Karolinska ve švédském Stockholmu a ve Vídni založil a vede muzeum věnované problematice antikoncepce a potratů.

Obavy společnosti provázejí antikoncepci téměř od jejího počátku. „Mikročip by dal ženám ještě větší svobodu a nezávislost, a to i na lékařích, protože by několik let nepotřebovaly ani jednu návštěvu v ordinaci kvůli antikoncepci,“ popisuje britský expert na antikoncepci Ali Kabba z nemocnice London Bridge Hospital. Proto by byl mikročip vhodnou antikoncepcí právě v rozvojových zemích, kde není dostupná zdravotní péče.

Sex je radost díky antikoncepci

„V současnosti nestačí nabídnout antikoncepci, která ‚pouze‘ zabrání početí. Nejen ženy, ale i muži očekávají něco víc,“ je přesvědčený Kabba.

K velmi důležitým vlastnostem vhodné antikoncepce patří například přijatelná cena, dobrá dostupnost či třeba jednoduché používání. I proto si mnohé vědecké týmy po celém světě lámou hlavu nad tím, jak lidstvu co nejvíce zpříjemnit sex bez nutnosti přemýšlet nad početím dítěte.

Podávání antikoncepce je zločin, tvrdí lékařka. Češky spolykají ročně skoro tři miliony balení

„Sex máme jednoduše proto, že nás baví, nikoliv že se chceme rozmnožovat,“ shrnul Kabba problém, který lidstvo řeší takřka od počátku věků.

Mimochodem, první popis antikoncepční metody je starý téměř čtyři tisíce let a pochází ze starověkého Egypta. Nechtěnému spojení spermie s vajíčkem tehdy měla zabránit kombinace smotků bavlny, medu a akáciových listů, které se vložily do pochvy.

Přesvědčit muže je oříšek

Velká pozornost je věnována také vývoji antikoncepce pro muže. Podle průzkumu britského deníku The Telegraph muži „napjatě očekávají“ antikoncepční pilulky, které jsou ve vývoji. Není divu, muži dnes mají jen dvě možnosti, a to sice kondom nebo nevratnou sterilizaci. Proto roste poptávka po antikoncepci, jejíž účinek by byl dočasný.

Mužské pilulky fungují na zcela odlišném principu než hormonální tabletky pro ženy. Například Gendarussa, pilulka vyvíjená ze stejnojmenné indonéské rostliny, dokáže zabránit produkci spermií. Od roku 2011 probíhají klinické testy této pilulky, jíž se také říká „tabletka čistého povlečení“. Základem má být, že muž zažije orgasmus, ale nikoli ejakulaci, protože se zastaví svalové kontrakce v chámovodu. Tak by bylo možné snížit také riziko přenosu HIV z muže na partnerku. Ve fázi klinických zkoušek je také speciální polymerový gel, který se vstříkne do chámovodu a tím zabrání průchodu spermií do ejakulátu.

Společnost Eppin Pharma vyvíjí další pilulku. Ta by měla zajistit, že se spermie nedokážou dostat až k vajíčku. „Očekáváme, že pilulku si muž vezme relativně krátkou dobu před pohlavním stykem,“ říká nadějně Zahed Subhan, ředitel společnosti. Podle něj se od šedesátých let, kdy se objevila hormonální antikoncepce, v nabídce změnilo jen málo.

Před 55 lety způsobila antikoncepční pilulka sexuální revoluci

„Nastal čas nabídnout mužskou antikoncepci. Větší výzvou než vyvinout účinnou mužskou antikoncepci je však naučit muže, aby tuto antikoncepci používali,“ prohlásil profesor David Serfaty, prezident Francouzské gynekologické společnosti, na loňském kongresu Evropské společnosti pro gynekologii.

Spolupráce s ženami je v oblasti antikoncepce o dost snazší, už jen proto, že měly dost času si zvyknout na to, že se samy mohou rozhodnout, zda vůbec a kdy případně budou mít děti.

Nově by jim mohl pomoci i inovativní origami kondom, který je lubrikovaný a vkládá se do ženské vaginy. Jeho používání má být snazší než u běžných mužských kondomů, přitom by měly spolehlivě chránit před pohlavně přenosnými chorobami. Na trhu by se tyto kondomy měly objevit snad již v dohledné době.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!