Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nemocnice nabízí vyšší standard v hygieně. Díky nanotechnologii

Věda

  15:00
OSTRAVA - Městská nemocnice Ostrava vyzkoušela na několika svých odděleních použití nejnovějších nanotechnologií pro zvýšení hygieny a čistoty. Jde o revoluční metodu, která by ve zdravotnických zařízeních mohla znamenat převrat, řekl novinářům ředitel nemocnice Tomáš Nykel. Nemocnice podle něj použila metodu jako první v zemi.
Mýdlo - ilustrační foto.

Mýdlo - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Tam, kde se čistilo nanotechnologiemi, jsme dosáhli více než padesátiprocentního zlepšení mikrobiální čistoty ovzduší. Je to skutečně velký pokrok a jsem rád, že budeme v tomto projektu pokračovat," řekl Nykel.

Technologii v nemocnici aplikovala pražská společnost NanoGT, která používá suspenzi vyrobenou v Japonsku. Obsahuje oxid titaničitý s částicemi titanu o velikosti přibližně dvou nanometrů. Nanočástice obecně je částice látky o velikosti asi jedné miliardtiny metru.

"Pokud se částice dostanou pod hranici sedmi nanometrů, velice revolučně mění svoje optické, fyzikální a chemické vlastnosti," řekl ředitel NanoGT Jaromír Hanačík. Díky působení světla titanové částice dokážou spalovat veškeré mikroorganismy, jako viry, plísně nebo kvasinky, ale také těkavé látky nebo částice mikroprachu. Aplikovaná suspenze má navíc účinně působit minimálně 24 měsíců, kdy stačí povrchy čistit jen teplou vodou.

ČTĚTE TAKÉ:

Že technologie funguje, ověřil Zdravotní ústav Ostrava. "Ten přípravek funguje, to znamená, že látky organického původu rozkládá, a to ať se jednalo o pachy, o organické látky typu benzenu nebo o živé organismy. To snížení celkového počtu mikroorganismů bylo zhruba po měsíci jasné," řekl vedoucí pracovník ústavu Jiří Bílek. Uvedl, že na ošetřeném povrchu se všechno organického původu rozloží na oxid uhličitý a vodu. Při osvětlení proces běží pořád dokola.

Nemocnice má novou technologií ošetřeno ARO a jednotky intenzivní péče, několik pokojů a vstupní prostory. Chystá se metodu použít v sanitních vozech. Podle Nykela tak nemocnice může pacientům, zaměstnancům i návštěvám nabídnout nové standardy čistoty a vyšší úroveň bezpečí týkající se kontaktních nákaz. Opatření výrazně snižují možnost, že pacientům s oslabenou imunitou způsobí komplikace nežádoucí mikroorganismy.

ČTĚTE TAKÉ:

Firma NanoGT aplikovala přípravek v nemocnici zdarma. Zaváděcí cena pro další zájemce je 190 korun za metr čtvereční. Společnost chce, aby tento přípravek co nejdříve zaregistrovalo ministerstvo zdravotnictví. Směřuje například do potravinářského průmyslu, ale bude nabízet i postřik interiérů automobilů. U vozu střední třídy by to podle Hanačíka přišlo asi na 1900 korun. "Vyzkoušeli jsme, že zmizí pachy po zvířatech, po několika dnech jsme naprosto eliminovali zápachy z auta, které přímo smrdělo od cigaretového kouře," řekl.

Nykel řekl, že by nemocnice technologii využívala, i kdyby za ni měla platit. Domnívá se, že by náklady byly zhruba stejné jako při používání běžných dezinfekčních prostředků, navíc s lepšími účinky.

Autoři: ,