Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Darovat krev může i slon. Z Čech ji teď posílají na Moravu

Magazín

  6:40aktualizováno  16:27
Sondou přímo do žaludku museli nejprve ošetřovatelé v ostravské zoo krmit novorozené slůně. Do náhražky mléka přidávají i sérum z krve slonic z Liberce a Ústí nad Labem. To má nahradit důležité látky na posílení imunitního systému, které slůně do těla dosud nedostalo, protože nepije mateřské mléko od své matky.

Novorozené slůně ostravské samice slona indického. foto: ČTK

"Při běžném odchovu mláďata přijímají protilátky z mleziva, takzvaného prvotního mléka savců, které se tvoří se v mléčné žláze těsně před porodem a je produkováno asi tři až pět dní; nazývá se též kolostrum," vysvětluje mluvčí zahrady Šárka Kalousková. Ostravské slůně se však dosud mateřského mléka nenapilo, a látky tak do svého organismu v prvních dnech života nedostalo.

ČTĚTE TAKÉ:

K úsilí zvýšit šance na přežití sloní samičky se tak připojily partnerské zoo v Liberci a Ústí, které také chovají slony indické. Ostravští chovatelé je požádali, aby se pokusily svým slonicím odebrat krev pro vytvoření plazmy jako zdroje protilátek.

"Z obou zmíněných zoologických zahrad se nám tak díky nezištné pomoci kolegů podařilo dovézt více než jeden litr čerstvě odebrané krve, z níž jsme získali cca poloviční množství séra, a dalších 450 mililitrů zmraženého séra, které měli kolegové k dispozici z dřívějších odběrů," uvedla Kalousková.

Život = mateřské mléko

Během večera a noci slůně několik dávek séra v mléčné náhražce přijalo. "Stále však platí, že mládě nemá ani zdaleka vyhráno! Takřka jedinou možnou cestou pro jeho zdárný odchov je, že začne pít mléko své matky," uvedla mluvčí. Ze zkušeností z chovu slonů z celého světa podle ní statisticky jednoznačně vyplývá, že přežívá a dospělosti se dožije jen mizivé procento mláďat, která jsou krmena výhradně jakoukoli náhradou mateřského mléka.

Slůně, které se narodilo v úterý, nemělo podle ošetřovatelů dostatečně vyvinutý sací reflex, a tak zpočátku nepilo ani náhražku z lahve a hrozilo, že vyhladoví. Po poměrně riskantním oddělení od slonice, která není zvyklá na přímý kontakt s lidmi, ve čtvrtek ošetřovatelé nakrmili mládě sondou přímo do žaludku. Pak jej vrátili k matce. Poté co si pracovnici zoo všimli, že slůně má tendenci olizovat ochranné látkové sítě, nabídli mu pleny napuštěné mlékem. Mládě z nich skutečně začalo cucat a následně začalo pít i z lahve.

Samička je druhým potomkem sedmnáctileté slonice Vishesh. První mládě se jí narodilo v březnu 2011 jako první živé slůně narozené v Česku. Sameček byl ale neduživý a záhy uhynul. Pavilon slonů zůstává v zoo zatím uzavřený, aby mládě i jeho matka měly klid.

Autoři: ,