Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Pákistán má první transgenderovou hlasatelku zpráv. V médiích chce bojovat proti diskriminaci

Magazín

  8:56
ISLÁMÁBÁD/PRAHA - Pákistán má první transgenderovou hlasatelku zpráv, což v konzervativní muslimské zemi vyvolává rozruch. Marvia Maliková řekla, že od její televizní premiéry z minulého pátku se jí dostalo tolik „lásky a podpory“, jakou předtím nikdy nezažila u vlastní rodiny. Maliková nevylučuje ani vstup do politiky.

První transgenderová pákistánská televizní hlasatelka Marvia Maliková. foto: Youtube - Observer Times

Jako transgenderové se označují osoby, které se cítí být v nesprávném těle nebo se nedají jednoznačně přiřadit k určitému pohlaví.

Maliková uváděla zprávy poprvé minulý pátek v soukromé televizi Kohenoor sídlící ve městě Láhaur. Žena, která odmítá prozradit svůj věk, řekla, že její rodina ji nikdy nepřijala, a proto se vydala hledat lepší život do pákistánské kulturní metropole.

Maliková tvrdí, že svou mediální prezentací chce také přispět ke kampani proti diskriminaci. Možné je prý i to, že se pustí do politiky nebo založí nevládní organizaci na ochranu práv sexuálních menšin.

Pákistán se stal v roce 2009 jednou z prvních zemí, které oficiálně uznaly takzvané třetí pohlaví a v roce 2017 tam byl vydán první transgenderový pas. Některé transgenderové osoby už kandidovaly i ve volbách.

Nadřízení moderátorky uvedli, že absolventka žurnalistiky je při přijímacím pohovoru ohromila. „Chcete, aby se ze mě stala žebračka, sexuální pracovnice nebo tanečnice na kulturních festivalech? Nebo mi dáte seriózní práci ve vaší televizi?“ ptala se bývalá modelka, které je podle pákistánských médií 21 let.

Transgenderové osoby jsou v Pákistánu stále vystaveny silné diskriminaci. Často žijí na okraji společnosti a jsou nuceni k žebrotě nebo prostituci. Naposledy v úterý večer byla podle policie ve městě Péšávar zastřelena transgenderová osoba a její přítel. Podle údajů organizace TransAction, která se zabývá ochranou práv této sexuální menšiny, bylo za posledních pět let v Pákistánu zabito 55 transgenderových lidí.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...