Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Pěstitelé banánů v JAR přesedlali na nový hit - makadamové ořechy

Magazín

  6:00
PRETORIA - Rozkvět poptávky po makadamových oříšcích přetváří zemědělskou krajinu na východě Jihoafrické republiky. Majitelé půdy tam stále více přesouvají svůj zájem od pěstování banánů a cukrové třtiny k pěstování ořechů, které se používají v nejrůznějších sladkostech, zmrzlinou počínaje a sušenkami konče.

Makadamové oříšky. foto: Shutterstock

Poprvé se v Jihoafrické republice objevily v 60. letech minulého století a teď jsou věčně zelené stromy makadamových ořechů na farmách v provinciích Limpopo, Mpumalanga a KwaZulu-Natal. Každým rokem přibývá zhruba 2000 hektarů.

Země, která o pozici největšího světového pěstitele a vývozce makadamových ořechů soupeří s Austrálii, měla podle údajů Mezinárodní rady pro ořechy a sušené ovoce (INC) v roce 2015 na celosvětové produkci podíl 28 procent.

Bez písku není beton. Kvůli jeho těžbě vysychají v Africe řeky

„Příběh makadamových ořechů je krásný,“ říká jeden z největších soukromých pěstitelů v Jihoafrické republice Richard Mattison, který na své farmě blízko Port Ewardu pěstuje stromy na zhruba 600 hektarech. „V roce 2004 jsme dostávali asi pět randů (osm Kč) za kilogram ořechů. Nyní dostáváme mezi 110 a 120 randy (185 až 202 Kč),“ citovala ho agentura Bloomberg.

Do roku 2020 se produkce zdvojnásobí

Odhadovaná spotřeba jader makadamových ořechů mezi lety 2010 a 2014 vzrostla v celém světě o 59 procent. Nicméně makadamové ořechy, které se prodávají buď v lesklých, hnědých skořápkách, nebo pouze jejich kulaté jádro, se na celosvětové produkci stromových ořechů podílejí pouze jedním procentem. Mezi nejoblíbenější patří mandle, kešu a vlašské ořechy.

Produkce v Jihoafrické republice se do roku 2020 zřejmě zdvojnásobí, domnívá se šéf prodeje ve společnosti Green Farms Nut Company Alex Whyte, který má na starosti oblast Evropy, Blízkého východu a Afriky. Green Farms ročně zpracuje zhruba 25 procent domácí produkce. Letos by země mohla sklidit až 45.000 tun ořechů, předpokládá Jihoafrický svaz pěstitelů makadamových ořechů.

Zhruba 95 produkce se vyváží, největšími odběrateli jsou Čína, USA a Kanada. V roce 2014 byla Jihoafrická republika největším vývozcem jader makadamových ořechů, uvádí INC.

Kromě rozšíření pěstovaných ploch - loni přibylo 7,5 milionu nových stromů - se díky zlepšení postupů při pěstování zvyšuje i výnosnost. Mattison upřesnil, že původně sklízel dvě až tři tuny z hektaru, nyní je to šest až sedm tun.

Produkce vysoce kvalitních ořechů v subtropickém pobřežním regionu KwaZulu-Natal expanduje rychleji než na kterémkoliv jiném místě na světě, upozornil Andrew Shepard, technický manažer společnosti na zpracování a prodej ořechů Mayo Macadamias. Stromy se totiž dobře snášejí s banány a jejich pěstování je snadné. Zavedená banánová plantáž pak stromům s makadamovými ořechy poskytuje dokonalé mikroklima.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...