Je jich tam 300 a vyhledávají je lidé z celého světa, zejména ale z Blízkého východu. V turecké megapoli najdou zkušené chirurgy, špičkovou technologii a slušné ceny. Istanbul se stal magnetem pro lidi, jež trápí pleš. Pobyt většinou využijí i k návštěvě památek, a pomáhají tak sektoru poznamenanému zhoršenou bezpečností situací země.
„Já jsem přijel kvůli vlasům, ale i kvůli turistice. Turecko má v otázce vlasových transplantací výbornou pověst,“ říká Džamíl, který už má za sebou zákrok na jedné z istanbulských klinik. Z téhož důvodu se do Istanbulu vydal i saúdský Arab Fajsal, který následoval svého strýce. „Rozhodl jsem se, když mi rychle začaly vypadávat vlasy. Začal jsem mít pleš, tak jsem volil implantáty,“ řekl Fajsal.
Zohyzdění i zdravotní následky. Pochybná plastická chirurgie v Albánii bují mimo zákon![]() |
Není možné nevšimnout si mužů s pořezanými lebkami a zakrvácenými obvazy na obhlídce istanbulských památek. Obyvatelé Istanbulu se tím baví a navrhují, aby se zafačovaná hlava stala novým symbolem města.
Sektor cestovního ruchu v Turecku těžce poznamenalo několik atentátů i loňský pokus o převrat, avšak nic z toho podle všeho neovlivnilo zájem o vlasové transplantace.
Talip Tastemel, ředitel kliniky Expert, specializované na náhradu vlasů, se domnívá, že důvodem je kvalita zákroků a výhodná cena. „Estetická chirurgie a vlasová náhrada se v Turecku rychle rozvíjejí. Pacienti si zde službu zaplatí ve vysoké kvalitě za čtvrtinu normálních cen,“ řekl Tastemel.
Zákrok, hotel i turistický program
Pro cizince nabídka často zahrnuje kromě zákroku také pobyt v hotelu a turistický program. „Mnoho klinik nabízí kompletní službu - zákazník si musí obstarat jedině letenku do Istanbulu, o zbytek se postarají kliniky,“ řekl Tastemel. Za třídenní pobyt a transplantaci zaplatí lidé v Istanbulu v průměru 1200 eur (32 000 Kč). V Evropě by za něco podobného museli počítat s 6000 eury, na Blízkém východě pak s 5000 dolary (122 000 Kč).
Podle konzultanta z tureckého svazu zdravotní turistiky Emreho Aliho Kodana v Turecku každý měsíc podstoupí transplantaci vlasů až 5000 cizinců. Většina z nich je z blízkovýchodních zemí, zejména ze států z oblasti Perského zálivu. Podle Kodana roste zájem i v Řecku, Itálii a Rusku. Pro letošek se počítá s desetiprocentním nárůstem zájemců o náhradu vlasů. „Je reálné počítat až s 6500 pacienty měsíčně,“ soudí Kodan. „I když je cestovní ruch v Turecku na sestupu, čísla lékařské turistiky z roku 2016 ukazují nárůst o pět procent,“ řekl Kodan.
V případě náhrady vlasů zákrok spočívá v odebrání pacientových vlasů z míst, kde ještě rostou, a jejich implantaci na místa holá. Operace trvá osm až deset hodin a ve srovnání s jinými metodami estetické chirurgie je považovaná za nejméně rizikovou.
Vlasy, auta a hodinky
„Svěříte-li se do rukou té správné kliniky a lékaře a použije-li se správná technologie, můžete počítat se stoprocentním úspěchem,“ ujistil Tastemel. Množství klinik v Istanbulu ale ztěžuje orientaci v kvalitě jednotlivých pracovišť. Džamíl pracuje jako lékárník a vyzkoušel už několik technik, aby zastavil padání vlasů. Ani jedna nefungovala. „Přijít o vlasy v tomto věku podstatně ovlivní vzhled. Takže začnou-li ti vlasy padat, snažíš se to vyřešit,“ řekl Palestinec.
Tastemel vnáší do věci vlastní pohled: „Muži toho nemají k dispozici mnoho, aby se ukázali. Často jsou to auta, hodinky, vlasy. A když vlasy začnou padat, je to, jako by ti něco brali. Je-li možnost je obnovit, jdeš do toho.“