Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Pneumatiky aut zachrání Stalinova pampeliška

Věda

  7:30
Vrátíme se od pneumatik k loukotím? Pokud se nepodaří včas najít náhradní zdroj kaučuku, svět se zastaví. Čeští botanici se v rámci mezinárodního týmu snaží tuto hrozbu odvrátit. Nyní se jim podařil první krok.

Nové 'lepší' pampelišky. Jsou křížencem kazašského druhu koksaghyz a několika druhů středoasijských pampelišek. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Letos v dubnu vykvetly v Botanickém ústavu Akademie věd ČR pampelišky, nad kterými badatelé doslova zajásali. Byly totiž křížencem kazašského druhu koksaghyz, což znamená "žvýkací kořen", a několika druhů středoasijských pampelišek.

Nový druh obsahuje stejně jako koksaghyz kaučuk, ale je o poznání větší a má mohutnější kořen. Pružné hmoty tedy poskytne více.

Tyto rostlinky možná jednou zabrání celosvětovému kolapsu, který lidstvu hrozí zánikem přírodního kaučuku.

Dost důvodů pro jiný zdroj
Českým botanikům se tak podařilo udělat první krok k odvrácení celosvětového kolapsu silniční dopravy, všech hokejových zápasů, lékařských operací nebo většiny partnerských vztahů. Nesourodou kolekci lidských aktivit totiž spojuje jediné – přírodní kaučuk.

Stalinův trumf

Pampelišku koksaghyz objevili botanici v Kazachstánu v roce 1931, o pár let později rostlinu popsali. Pro Stalina, tehdejšího vládce Sovětského svazu, představovala trumf v honbě za soběstačností bolševického státu. Proto se jako zdroj přírodního kaučuku pěstovala na rozlehlých plochách.

Surovina nutná k výrobě pneumatik, hokejových puků, chirurgických rukavic nebo kondomů. Ale také matrací, čalounění aut, hadic a stovek dalších věcí z pryže.

Přírodní kaučuk se celosvětově uplatňuje přibližně ve stejném množství jako syntetický. Přírodní je ale kvalitnější. Ovšem plantážím kaučukovníků nyní dost reálně hrozí zánik.

Zkřížit pampelišky není lehká věc
Proto vznikl evropský projekt, kterého se kromě České republiky účastní také Švýcarsko, Nizozemsko, Francie, Německo, Španělsko, Kazachstán a finančně se na něm podílejí rovněž Spojené státy.

Český tým vědců vede Jan Kirschner z Botanického ústavu Akademie věd České republiky.

"Do projektu nás pozvali proto, že s kolegou Janem Štěpánkem jako jediní specialisté na světě už přes deset let mapujeme v Asii oblast, kde existuje největší druhová i vzhledová rozmanitost pampelišek. Navíc máme obrovský herbář těchto rostlin," říká vedoucí týmu docent Jan Kirschner z Botanického ústavu Akademie věd České republiky.

"Zkřížit původní koksaghyz s dalšími druhy pampelišek, abychom dosáhli požadovaných vlastností, bylo nesmírně obtížné," popisuje práci botaniků docent Kirschner.

"Celé týdny jsme na kazašských pláních hledali dozrávající rostliny, abychom nasbírali semena. Ta jsme vyseli tady u nás a kvetoucí rostliny křížili s šesti dalšími druhy. Počáteční úspěšnost byla velice malá."

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...