Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Početí dítěte s DNA od ‚tří rodičů‘. Úprava buněk slouží jako prevence přenášení genetických nemocí

Věda

  7:00
NEWCASTLE - Historický a kontroverzní krok ve vědě schválily úřady jako první na světě ve Velké Británii. Regulační úřad pro plodnost „dal zelenou“ výzkumu k vytvoření dítěte ze tří dárců, z vajíček dvou žen a spermií muže. Program je prevencí narození dětí se smrtelnými genetickými nemocemi. Narození takového dítěte se očekává nejdříve ke konci roku 2017.

Novorozenec (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Medicína se od prvního přenosu embrya do dělohy ženy prošla obrovským vývojem. Doktoři z anglického města Newcastle vyvinuli pokročilé umělé oplození mimo tělo ženy IVF (in vitro fertilizace) a budou první na světě, kteří nabídnou asistovanou reprodukci ze dvou žen a jednoho muže. Vědci již zažádali o darování vajíček.

Rodiny jsou ničeny mnohočetnými ztrátami dětí s neléčitelnou genetickou nemocí. Tato technika využívající vajíčko dárkyně, matčino vajíčko a otcovo sperma může těmto rodinám pomoci. „Výsledný proces umělého oplodnění je podle vědců legální, etické a vědecky připravené na praxi,“ napsalo BBC.

Někteří vědci ale nabádají na obezřetnost a upozorňují na možný etický kolaps nově schválené regulace. Tato technika může prý otevřít dveře nebezpečnému a nemorálnímu „designování dětí na zakázku,“ zaznělo v reportáži BBC.

„Je to rozhodnutí historického přesahu“, řekla předsedkyně úřadu embryologie a reprodukční medicíny HFEA (Human Fertilisation and Embryology Authority). „Jsem si ale jistá, že nás čeká ještě dlouhá cesta,“ dodala. Upozornila také ale na to, že HFEA bude jednotlivě podle přísných kritérií schvalovat každou kliniku provozující tuto techniku a rovněž každého pacienta, který bude proceduru chtít podstoupit. Dítě z DNA tří dárců bude povoleno pouze v případech, kdy je rozvinutí mitochondriální nemoci velmi vysoké a rizikové.

Potřeba dárců

Tým vědců a reprodukčních biologů v Newcastle-upon-Tyne Hospitals budou vést kliniku s první takovou licencí. Cílem je pomoci 25 párům ročně.

„Je neskutečně potěšující, že léta našeho výzkumu v tomto oboru můžeme konečně aplikovat na pomoc rodinám, které se musí s devastujícími genetickými nemocemi poprat,“ řekla profesorka Mary Herbertová. „Spolu s tímto ale stoupá zájem a nutnost dárců vajíček,“ upozornila.

Nikoli první na světě

Ačkoli Velká Británie je první zemí, která tento program oficiálně odsouhlasila, není první zemí, kde se dítě touto technikou umělého oplození narodilo.

„Na světě je jen jedno dítě, které se narodilo díky využití daného postupu,“ řekl pro server Lidovky.cz Josef Fulka, reprodukční biolog. Jakým směrem se bude technologie vyvíjet prý ukáže čas. „Jen bychom si měli přát, aby se, byť i náhodou, nenarodilo nějaké dítě, které by mělo defekt. I kdyby to nesouviselo s mutovanou mtDNA,“ dodal Fulka. (poznámka red.: mtDNA – mitochondriální DNA)

Jednomu páru se takový chlapec narodil v dubnu tohoto roku a procedura proběhla v Mexiku. Užití této techniky se chtělo zabránit Leighovu syndromu, což je vrozené metabolické onemocnění, u kterého dochází k postižení centrální nervové soustavy. Postihuje minimálně jedno ze 40 000 novorozenců. Matka tohoto chlapce prošla v minulosti čtyřmi těhotenstvími, z čehož porodila pouze dvě děti. O jedno ze svých narozených dětí přišla po méně než roce, o druhé po šesti letech. Obě děti trpěly výše zmíněným syndromem, napsalo CNN.

Budoucnost techniky v Česku?

„Tato technika je svým způsobem obtížná. Aby bylo dosaženo odpovídajícího úspěchu, je třeba se daným postupům i cvičně věnovat. Řekněme na materiálu, který není použitelný pro úspěšnou produkci dětí ze zkumavky. Chtělo by to na klinikách jednoho člověka, který by si v podstatě jen s tím materiálem „hrál“. Další faktor by mohla být i legislativa. Tady by bylo nezbytné, aby příslušná etická komise schválila příslušný postup a postupy navazující.,“ řekl serveru Lidovky.cz Fulka.

„Nicméně, řada embryologů v Česku by technicky postup jistě zvládla. Ale je zde i řada dalších faktorů. V současné době to příliš reálné není a varoval bych před tím, aby se o to někdo pokoušel,“ dodal Fulka.

Průběh procedury

Mitochondriální genetické nemoci jsou způsobeny vadnou mtDNA (mitochondriální DNA), což jsou drobné struktury v každé buňce. Jedno ze 5000 dětí se narodí s takovými příznaky. Cílem tohoto postupu je, aby se eliminovala mutovaná mtDNAtak, že se jaderná DNA (chromozomy) z abnormálního vejce přenese do vejce dárkyně, které mutovanou mtDNA nenese. Vlastní jaderná DNA (chromosomy) je však předtím z vejce dárkyně odstraněna. Toto rekonstruované vajíčko je později oplodněno spermiemi muže.