Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Záhadných kráterů může být na Sibiři víc, míní geofyzik

Věda

  6:23
Vědci se teprve chystají do tajemného kráteru, který byl objeven v odlehlé části Sibiře, sbírají vzorky a přemýšlí, jak mohl vzniknout. Díra o poloměru 100 metrů se nachází v oblasti bohaté na naleziště zemního plynu. „Kráter mohl vzniknout díky roztávajícímu ledu v půdě, kde může vznikat útvar ve věčně zmrzlé půdě známý pod názvem „pingo“, ale i výbuchem zemního plynu, to je těžké určit,“ říká geofyzik Gunther Kletetschka, který vyučuje na Přírodovědecké fakultě UK.

Díra o průměru asi 60 metrů se záhadně objevila na poloostrově Jamal na severozápadě Sibiře. foto: Lidové noviny

Lidovky.cz: Proč myslíte, že byl kráter objeven až teď?
Je to proto, že existuje méně než dva roky. Objevil se teprve nedávno. Je to patrné z téměř kolmých stěn kráteru a také z toho, že se pomalu plní vodou.

Lidovky.cz: Jakým způsobem budou vědci zkoumat původ jeho vzniku?
Jsou dvě metody: pozorováním materiálu na povrchu stěn a dně kráteru a měřením teploty, radiace, případně magnetického pole.

RNDr. Gunther Kletetschka, Ph.D.

Geofyzik, geolog a astrobiolog. Působí v Ústavu hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Pro NASA pracoval čtrnáct let a podíleli se i na vývoji technického vybavení sondy Curiosity, která zkoumá Mars.

Gunther Kletetschka

Lidovky.cz: Je možné, že kráter vznikl díky tomu, že je v okolí naleziště zemního plynu?
Není to vyloučené, neboť část materiálu se dostala na povrch okolo kráteru a tedy naznačuje přesun materiálu proti směru gravitace.

Lidovky.cz: Mohl kráter vytvořit meteorit?
Na Marsu jsou podobné krátery, které vypadají jako díra do hlubin. Je to v oblasti, kde je předpokládána silnější vrstva sedimentárních hornin v místě, kde sonda Mars Global Surveyor objevila uložiště hematitu. Jejich původ zatím není zcela jasný.

Lidovky.cz: Je možné, že se na výzkumu budou podílet i čeští vědci?
V zásadě to možné je.

Lidovky.cz: Sibiř je rozlehlé území, myslíte, že podobných kráterů mohou vědci objevit více?
Kráter mohl vzniknout i díky roztávajícímu ledu v půdě, kde může vznikat útvar ve věčně zmrzlé půdě známý pod názvem „pingo“. Díky malé hustotě ledu se led dostává k povrchu a tento děj je spojený s vytvářením kopce sedimentu. Pokud led útvaru „pingo“ roztaje a prostor zkolabuje, může vzniknout podobný útvar jako byl nalezen a v současné době se o něm píše. Pokud je kráter forma zříceného útvaru „pingo“ a tedy spojený s oteplováním Sibiře, je pravděpodobné, že se těchto kráterů bude v blízké budoucnosti objevovat více.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...