Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Podpatky? Trpká cena za krásu

Zdraví

  8:00
Každá žena ví, že vysoké podpatky jsou zatraceně sexy. Femme fatale udělají i z holky odvedle – jenže za jakou cenu?

Boty na podpatkách nechte letos na jaře v botníku. foto: Shutterstock

Všechny ženy vědí, že nošení bot na vysokých podpatcích není zdravé a často ani pohodlné. Ale kdyby si měly vybrat mezi úchvatnými lodičkami nejlépe od Manola Blahnika, jaké nosila Carrie v Sexu ve městě, a ortopedicky tvarovanými botami, ve kterých se sice chodí jako po mechu, ale sex-appealu mnoho nepřidají, volba by pro mnohé byla jasná. Před ošklivým pohodlím by daly přednost stylovému utrpení.

Podívejte se:

"Při nošení nevhodné obuvi můžou vzniknout deformity prstů, otlaky, mozoly a zarostlé nehty. Obuv také může vyvolávat bolesti všech nosných kloubů dolních končetin, zad a nepřímo i hlavy," varuje Carrieiny následovnice MUDr. Miroslav Havrda, první viceprezident České podiatrické společnosti. Právě podiatři se specializují na problémy nohou a výběru vhodné obuvi.

A nepřekvapí, že z jejich pohledu škodí zdraví v podstatě jakékoli módní excesy. "Pokud si koupíte takové boty a trvale v nich budete chodit, musíte počítat s tím, že v budoucnu přijdou zdravotní potíže," říká Havrda.

Balerínky, nebo jehly?

Jedna věc je, že i zdánlivá drobnost, ke které vysoké podpatky jednoznačně přispívají, například v podobě zarostlého nehtu, může skončit velmi bolestivou chirurgickou operací. Pro některé skupiny žen jsou ale vysoké kramfleky vysloveně nebezpečné – oželet by je měly ženy trpící křečovými žilami a také těhotné.

Luxusní dámské boty nemusejí být jen na vysokém podpadku.

Jenže najít ideální zdravé boty není podle podiatra jednoduché. Lidské nohy se od sebe navzájem liší nejen velikostí, ale také šířkou a tvarem. Paradoxně tak pro jednu ženu mohou být lodičky na rozumně vysokém podpatku zdravou obuví a v "pohodlnějších" balerínách budou její nohy trpět.

"Každý člověk má jedinečný design nohy, a proto každému sedí jiné boty. Mnoho lidí však kupuje boty metodou pokus–omyl, a tak často nosí i pro sebe zcela nevhodnou obuv," vysvětluje podiatr. Podle něj neexistuje univerzální obuv, která by byla zdravá pro všechny. I ortopedická obuv s atestem může být pro někoho paradoxně nezdravá, protože není vhodná právě pro jeho nohu.

Při výběru bot může velmi pomoci podiatrické vyšetření. Trvá jen pár minut a dá vám přesné informace o tom, jak jsou na tom vaše nohy po stránce anatomické a funkční. Vše zjistí podoskop, což je systém zrcadel doplněných kamerami. Díky němu je možné jak doporučit vhodné boty, tak i vyloučit ty, které jsou tvarově zcela nevyhovující. Na základě výsledků vyšetření si můžete nechat zhotovit individuální odlitky do bot, které mohou korigovat chybné funkce nohy. "Takto lze upravit nejen sportovní boty a polobotky, ale také společenskou obuv a lodičky s pevnou patou," upřesňuje MUDr. Havrda.

Chůze jako po mechu Z pohledu podiatrů jsou nejzdravější sportovní boty, které jsou navrženy tak, aby noze poskytovaly dostatečnou oporu. Jenže se nedají nosit k večerní róbě nebo elegantnímu kostýmku. Stejné je to i se zdravotní obuví. Většina ortopedických bot je sice pohodlných, ale často působí, jako kdyby jejich návrháři žili jen mezi farmáři. Jejich design není nijak nápaditý a od nákupu spíš odrazuje. Čestnou výjimkou jsou boty značky Scholl, která nabízí nejen kolekce vhodné pro důchodkyně milující klasiku, ale i pro ty, kdo chtějí držet krok s módou.

Některé obuvnické firmy navíc umí udělat boty s "chytrými" podpatky, které jsou pohodlné i po celodenním nošení. Pokud je chcete vyzkoušet, pátrejte například po technologii Insolia u Bati nebo AntiShock u bot Tamaris. Příjemné na nošení jsou také boty značek Höegl, Gabor, Hush Puppies, Ecco nebo Clarks. Často také platí, že pohodlné a kvalitní boty jsou dražší. Na druhé straně se v nich dají zvládnout celodenní pochůzky, aniž by nositelku bolely nohy nebo záda.

Jedovaté boty?

Boty ale mohou ohrožovat nejen pohybové ústrojí. Přímo zdravotně závadné mohou být třeba i proto, že jsou napuštěné dráždivými chemickými látkami. "V posledních dvou letech zakázala Česká obchodní inspekce prodej 40 kusů obuvi, která nesplňovala bezpečnostní normy. V Rapexu (evropský výstražný informační systém o nebezpečných spotřebitelských výrobcích nepotravinářského charakteru – pozn. red.) se samozřejmě objevují také nebezpečné boty, většinou kvůli chemické příměsi. Ale při vyhledávání na českém trhu nalezeny nebyly," vysvětluje Tomáš Vozáb, mluvčí České obchodní inspekce (ČOI).

Pokud byste si přesto koupili boty, které vám způsobí zdravotní problém, například vyrážku, a prodávající odmítne uznat reklamaci, neváhejte a stěžujte si u příslušného dozorového orgánu. V případě zdravotní závadnosti obuvi je to hygienická stanice.

Podle Vozába by spotřebitelé měli věnovat pozornost materiálům, ze kterých je obuv vyrobena. Jsou označeny piktogramy a popisují složení svrchní části, podšívky, stélky a také podrážky. Ne vždy totiž mají kožené boty kožený i vnitřek, naopak kožená může být třeba jen stélka a zbytek boty z umělých materiálů. "Obuv se označuje údaji o materiálu, který tvoří nejméně 80 % plochy vrchu, podšívky a stélky a nejméně 80 % objemu podešve. V případě, kdy žádný z materiálů nedosahuje nejméně této plochy, uvádí se informace o dvou hlavních materiálech," upozorňuje mluvčí ČOI.

Autor:

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč