Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Pohotovost není samozřejmost. Kolik si zaplatíme za hezké zuby?

Zdraví

  6:30
Rozbolely vás zuby a akutně potřebujete ošetřit? Nejprve zapátrejte na internetu. Při poskytování zubní pohotovosti se jednotlivé ordinace v regionu mohou střídat.
Knír (ilustrační foto).

Knír (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Jen máloco je tak úporné a vyčerpávající jako bolest zubů. Přichází náhle a často mimo ordinační hodiny stomatologických ambulancí. Najít odbornou pomoc pak nemusí být vždy snadné. Automaticky neplatí, že tam, kde vás ošetří ve všední dny, se o vás postarají i o víkendu. Navíc v mnoha regionech se stomatologické ambulance v poskytování pohotovostní služby mezi sebou střídají. Proto si ještě předtím, než se vydáte hledat lékařskou pomoc, raději ověřte, kde a jakým pracovištěm je právě poskytována. 

Seznam všech pracovišť poskytujících tuto péči najdete na webových stránkách České stomatologické komory (www.dent.cz), byť ani komora nezaručuje, že její informace jsou vždy aktuální. „U zubních pohotovostí, které zajišťují zubní lékaři ve vlastních ordinacích, jde většinou o roční rozpisy, které se mohou z různých důvodů, například onemocnění lékaře, měnit,“ informuje komora na svých stránkách. Proto pacientům doporučuje, aby raději do ordinace zavolali ještě předtím, než vyrazí z domova.

Pohotovostní péče je omezená

Navíc každé pracoviště poskytující pohotovostní službu má svou omezenou kapacitu. Plzeňská EUC Klinika na Denisově nábřeží upozorňuje pacienty, že po naplnění kapacity již nebudou přijati k ošetření. „Prosíme pacienty, aby se snažili přijít co nejdříve na počátku pracovní doby,“ stojí na webu kliniky. 

Kolik stojí hezké zuby

Orientační přehled výkonů, které si pacient obvykle platí sám. 

  • Návštěva profesionální dentální hygienistky: 700–2000 Kč 
  • Bělení zubů: 2000 – 18 000 Kč (změní zbarvení zubů, lze se tak zbavit neestetického zažloutlého nebo šedého odstínu)
  • Keramické fazety: 4000 – 12 000 Kč (jsou to tenké keramické plátky, které se lepí na přední část zubu a změní jeho vzhled k lepšímu) 
  • Korunka: 3000 – 12 000 Kč (pokud jsou kořeny zubu stále funkční) 
  • Můstek: 5000 – 20 000 Kč (takto lze nahradit i několik chybějících zubů, při jeho vytvoření se ale poškodí sousední zuby) 
  • Implantát: 15 000 – 45 000 Kč (plně nahradí funkci chybějícího zubu, voperovává se do čelistní kosti a následně se na kovový šroub napojí zubní korunka) 
  • Ošetření kořenových kanálků: 1000–5000 Kč (léčí postižení zubní dřeně) 
  • Rovnátka: 2000 – 100 000 Kč (čím méně nápadná jsou, tím jsou dražší) 
  • Zubní výplň: 500–3000 Kč (léčí zub poškozený zubním kazem)

Lékařská služba první pomoci, kterou během večera, noci, víkendů a státních svátků poskytují různá stomatologická pracoviště, má svá omezení. To znamená, že vám službu konající lékař nebo lékařka pomohou zvládnout bolest či jiné akutní stavy, ale rozhodně nejsou schopni a ani nemohou zastoupit „vašeho“ stomatologa, který se o vás dlouhodobě stará. Rozsah pohotovostní péče je totiž omezen a zdravotní pojišťovny uhradí pouze některé úkony. K nim například patří zhotovení rentgenového snímku, vytržení dočasného i stálého zubu, chirurgické ošetření měkkých i tvrdých tkání malého rozsahu nebo třeba ošetření komplikací chirurgických výkonů v dutině ústní či vytvoření provizorní ochranné korunky. Pokud má zubní lékař specializaci v oblasti stomatochirurgie, může v rámci pohotovostní služby vykonávat také rozsáhlejších chirurgické a traumatologické zákroky.

Na konzultace není čas

Podrobnější seznam poskytované pohotovostní péče nabízí například webové stránky Městské polikliniky Praha v centru města. Právě sem do Spálené ulice míří s akutními potížemi obyvatelé i návštěvníci metropole. „Lékařská služba první pomoci je veřejnou službou, není určena pro běžné vyšetření nebo léčebné výkony, které lze vyžádat v době běžného denního provozu zdravotních zařízení,“ informuje web polikliniky. 

Běžně zde provádějí trepanaci zubů neboli provrtání korunky nemocného zubu, aby byl vytvořen přístup k zubní dřeni, lokální ošetření u parodontitidy v podobě výplachů a drenů nebo také pomáhají pacientů, u kterých se zuby, zejména zuby moudrosti, špatně prořezávají. Na druhé straně vám zde nepomohou, pokud chcete konzultovat postup svého ošetřujícího lékaře, ani vám nevytvoří definitivní zubní výplň. Když přijdete na pohotovost s tím, že vám vypadla stálá zubní výplň, zhotoví vám zde pouze provizorní. 

Odlišnou péči nabízí další velké pracoviště v centru Prahy, a to Stomatologická klinika 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice. „Poskytujeme výhradně stomatochirurgickou pohotovostní službu pro pacienty s lékařským doporučením. Také ošetřujeme i bez doporučení akutní stavy, které nesnesou odklad, jako jsou otoky, krvácení, úrazy a komplikace u pacientů s onkologickým onemocněním v oblasti hlavy a krku,“ vysvětluje Jaroslav Valach, primář kliniky. 

To znamená, že pokud se zraníte a poškodíte si oblast dutiny ústní, postarají se zde o vás. Stejně tak vás přijmou, pokud vás sem pošle lékař z ambulance sloužící pohotovost například s doporučením na vytržení složitě uloženého zubu moudrosti. Na druhé straně, pokud vám „jen“ vypadla zubní výplň, bude vám doporučeno navštívit nedalekou polikliniku ve Spálené ulici.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...