5. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Japonský fastfood bude pěstovat rýži u Fukušimy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Práce na rýžovém poli | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce na rýžovém poli | foto: Shutterstock

TOKIO Populární japonský řetězec rychlého občerstvení oznámil plán pěstovat rýži a zeleninu na polích, která jsou vzdálena necelých 80 kilometrů od jaderné elektrárny Fukušima. Produkty bude využívat ve svých restauracích. Chce tím podpořit obnovu oblasti postižené jadernou katastrofou, kterou vyvolalo mohutné zemětřesení a cunami z března 2011.

Firma Jošinoja (Yoshinoya), která provozuje jeden z nejznámějších řetězců rychlého občerstvení s pokrmy z hovězího masa, chce pěstovat rýži, cibuli a zelí v oblasti Širakawy, jež se nachází nedaleko poškozené elektrárny.

ČTĚTE TAKÉ:

Firma bude spolupracovat s místními rolníky a rovněž vybuduje v této lokalitě továrnu na zpracování zeleniny pro využití ve svých více než 1000 restauracích po celém Japonsku.

Firma zdůraznila, že pěstované produkty budou podléhat přísným kontrolám, které mají odhalit případnou zvýšenou hladinu radiace. "Věříme, že to podpoří obnovu oblasti," uvedla společnost, která razí heslo "chutně, levně, rychle".

Oblast Fukušimy byla v minulosti známa vysokou kvalitou zemědělských plodin od rýže až po broskve. Místní rolníci patří k těm, které únik radioaktivních látek z elektrárny poničené zemětřesením a cunami postihl nejhůře. Na mnoha místech zůstává půda nadále kontaminovaná a veřejnost se stále zdráhá kupovat si ovoce a zeleninu z regionu, a to i z bezpečných lokalit.

Jaderná elektrárna Fukušima, kde přírodní katastrofa z roku 2011 roztavila jádra tří reaktorů, se navíc pořád potýká s problémy, především pak s úniky radioaktivní vody. Poslední z těchto úniků byl zaznamenán ve středu.

Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!