Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Poruchu kůže je těžké dobře určit

Zdraví

  6:47
Nevyléčitelné kožní onemocnění přimělo lidi hledat nejrůznější způsoby, jak je zmírnit. Zkoušejí i akupunkturu.

Ekzém (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Kůže je největší lidský orgán, její plocha na těle činí 1,5 až dva metry čtvereční. Má řadu funkcí, mimo jiné tvoří bariéru mezi námi a vnějším prostředím, chrání nás před infekcí. Není tedy divu, že alespoň jednou za život se každý musel potýkat s nějakou kožní chorobou. Asi nejběžnější je ekzém – někdy bývá označován jako dermatitida, což znamená zánět kůže. Je ho mnoho druhů, přičemž i zkušený odborník může váhat, o který typ se jedná.

Jedním z druhů je i solární dermatitida. Pokud se člověk vystavuje příliš dlouho slunečnímu záření, může spálení pokožky přejít až v její zánět, který se projevuje zarudnutím kůže a vznikem puchýřků.

Atopický ekzém

Atopický ekzém Kožní zánět, který se nepřenáší z člověka na člověka

Ve střední Evropě postihuje 15–20% dospělých obyvatel a téměř 20% školních dětí. Vliv na rozvoj atopického ekzému má dědičnost. Pokud trpí atopickým ekzémem oba rodiče, je 81% pravděpodobnost vzniku ekzému také u jejich dítěte.

Jestliže má ekzém pouze jeden z rodičů, potom se předpokládá 56% pravděpodobnost, že jej bude mít dítě.

Těžké formy postihují asi 6% dospělých pacientů. U 10% pacientů může atopický ekzém začít až v dospělosti.

Kde najít radu Existuje několik blogů o životě s atopickým ekzémem. Jeden z nich je například na webu Atopické-ekzém.net, jiný na Vyléčit-ekzém.cz. Několik skupin je i na Facebooku, například s názvem „Atopický ekzém“ či „Atopicky ekzem u deti“.

Dědičné vlohy, nepříznivé klimatické podmínky a stres se mohou podepsat na lidském těle v podobě takzvané seboroické dermatitidy. Jde o zarudlá ložiska s šupinami na obličeji, na temeni hlavy nebo na trupu. Ta se na těchto místech objeví kvůli zvýšené tvorbě mazu a přítomnosti kvasinek.

Velmi častým onemocněním jsou ekzémy s účastí alergických reakcí. Patří sem alergická dermatitida, říká se jí také kontaktní. Kůže po kontaktu s látkou, která působí u člověka alergickou reakci, nejčastěji zarudne a tvoří se na ní puchýřky. Alergeny mohou být v kosmetice, mohou to být i kovy či chemikálie a potraviny. Zajímavé je, že se alergická reakce ve formě ekzému může projevit až po letech neustálého působení takového alergenu.

Nejznámější formou je ekzém atopický, který se zpravidla projeví už v kojeneckém věku. Někdy vymizí v průběhu dětství. Většinou však jde o dlouhodobé chronické onemocnění kůže s náhlými projevy onemocnění. Postižená kůže svědí, bývá výrazně suchá, objevují se zarudlá ložiska nebo naopak světlá, někdy se vytváří i puchýřky. Atopická dermatitida se však může projevovat v různých formách. Speciální označení dostala dyshidrotická dermatitida. Vyznačuje se tím, že se projevuje jen na prstech, dlaních a ploskách nohou jako červené skvrny s praskajícími puchýřky. Nesvědivou variantou atopického ekzému je numulární dermatitida. Projevuje se v zimních měsících na dolních končetinách v podobě ohraničených skvrn.

Spouštěčem může být stres

Výčet typů ekzémů by mohl pokračovat dále. Dermatologové zvládnou vyjmenovat ještě řadu dalších variant. Co však nedokážou přesně říci, je původ atopického ekzému. Jistě vědí, že sklon k ekzému se dědí. Nemusí se však projevit, záleží totiž na tom, zda dojde k souhře hned několik vnitřních i vnějších faktorů.

Jedním ze spouštěčů je stres. „Dceři se objevují malé ohraničené fleky na nohách, když je rozladěná. Nedokážu však vypozorovat, co ji vyvádí z pohody. Proto uvažuji o kineziologii,“ říká matka roční dcery Valerie Kludská z Prahy. Kineziologie je v tomto případě metodou, která je založena na poznatku, že každá skupina svalů lidského těla má vztah k dalším částem těla a stres či nemoc se projeví právě na svalech. Přerušený energetický tok pak způsobuje různé problémy.

S atopiky má zkušenosti i kinezioložka Ivana Hvozdová. „Projevy na kůži někdy odrážejí vnitřní dění. Jeden můj klient velmi toužil po pozornosti, pohlazení, blízkosti. Jenže to v sobě potlačoval a vystupoval jako někdo, kdo si nikoho nepustí k tělu. Dalším zajímavým případem bylo dítě, kterému naopak vadil až přílišný fyzický kontakt s rodiči. Jejich neustále mazlení mu bylo až nepříjemné, ale neumělo to vyjádřit,“ vzpomíná Ivana Hvozdová. V obou případech se rozpor projevil v podobě ekzému na kůži.

Aby atopici zmírnili svědění a zlepšili stav ekzému, využívají někdy i akupunkturu. Tato metoda čínské medicíny založená na stimulaci akupunkturních bodů se však musí několikrát opakovat, což řadu lidí kvůli finanční náročnosti odradí.

USA již lék povolily

Pacienti, kteří se chtějí vyhnout léčbě léky kortikoidy, které mohou mít vedlejší účinky, a alternativní medicíně taktéž nedůvěřují, netrpělivě očekávají zavedení biologické léčby. „V současné době probíhají klinické studie. Hodnocený lék dosud nebyl schválen kontrolními úřady, tudíž není dostupný na trhu. Byl však schválen etickými komisemi a kontrolními úřady ve výzkumných studiích,“ popisuje, jak je to s biologickou léčbou, dermatoveneroložka Jarmila Čelakovská z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Dodává ale, že v USA již tato látka byla schválena v březnu 2017 pro léčbu u dospělých pacientů se středně těžkou až těžkou formou atopického ekzému, jejichž onemocnění není dostatečně zvládnuto předepsanou lokální nebo celkovou léčbou.

V čem biologická metoda spočívá? „Využívá obranyschopnosti organismu k boji proti nádorovým a některým takzvaným autoimunitním chorobám díky tomu, že jsou v současné době lépe známy struktury a pochody na povrchu i uvnitř buňky. Léčiva při biologické léčbě působí pouze na cílové molekuly a pochody, zlepšují a opravují schopnost sebeobrany organismu. Látky používané v biologické léčbě se nazývají modifikátory imunitní odpovědi. Takové si tělo většinou normálně vyrábí. Pro léčebné účely je však vyrábíme v laboratoři a tělu dodáváme,“ vysvětluje lékařka Čelakovská.

Autor: