Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Posolené rajče? Islanďané to považují za odporné, říká Čech

Michal Pekárek se na Island přestěhoval, protože v Česku nechtěl zůstávat. Co ho velice překvapilo, byl dvojí metr na zaměstnance a stravovací návky Islanďanů. "Solit zeleninu je tady nepochopitelné. Ale hned vzápětí si na sladké pečivo namažou slané máslo, na to marmeládu a na ni si dají plátek sýra. A to jim přijde naprosto běžné," říká Čech.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

15. 5. 2014 8:06
Posolené rajče

je docela dobrá přezdívka, nemyslíte?

0 0
možnosti

S. Šotola

13. 5. 2014 17:39
...

Vzpomínám si na svůj první pracovní den na Islandu. Nejprve jsem se musel vedoucím v jednom malém masokombinátu předvést, jak na tom skutečně jsem. Protože jsem měl solidní průpravu již z Čech a jiné zahraničních praxi, téměř okamžitě mně bylo řečeno, že je vše OK. V průběhu toho dne jsem se spíše staral o kvalitně odvedenou práci, než abych upozorňoval svým nasazením. Proto jsem byl pak doslova uzemněn slovy vedoucího: "Nedělej tak rychle, nebo nebude práce pro odpolední směnu......" WTF, to jako vážně? Islandští řezníci mají doslova katastrofální praxi a jestli to tak funguje i v jiných odvětvích, tak to "potěš koště". Navíc jsou neuvěřitelně líní, takže jen potvrzuji Markova slova o neustálém připomínání faktu, že jsou v práci, kde se k jejich obrovskému překvapení musí mimo jiné pracovat.

0 0
možnosti

M. Vaňková

13. 5. 2014 16:58
Solení zeleniny

mi připdá jako kravina, a to nejsem z Islandu. Nikomu to neberu, ale taky nerozumím, proč to někdo dělá.

0 0
možnosti

M. Pekárek

13. 5. 2014 17:06
Re: Solení zeleniny

Proč lidi berou drogy, vraždí se kvůli libovolným banálním důvodům a hrají automaty ? Zasírají životní prostředí, ponižují se skrz jakési peníze a nadutě se považují za pány tvorstva ? Tomu zase nerozumím já.

0 0
možnosti

J. Pluk

13. 5. 2014 15:05
Životní styl na Severu

Tak jak žijí na Severu, to je dle mého názoru správně, ne to jak ve stresu, přesčasech a zvyšujícím se tlaku na pracovní nasazení žijeme my nejen ve střední Evropě. V podstatě je to problém všech přelidněných zemí - a ve srovnání se Skandinávií a Islandem zvlášť jsou všechny Evropské země děsivě přelidněné. A to se ještě mluví o nutnosti příjmu imigrantů. Přemíra hustoty obyvatel vede ke konfliktnímu jednání, stresu, přepracovanosti. Jen málokdo mimo státní správu skutečně tráví v práci 40 hodin týdně, zaměstnavatelé místo zaměstnání dalšího člověka raději zatlačí na ty co už má aby minimalizoval náklady a pak nadává že platí vysoké daně aby z nich byl placen nezaměstnaný kterému nedal práci.

Podle mě, islandský způsob - pracovat ne překotně a přesčasově, ale plánovitě, soustavně a pečlivě - je ten správný. Na příkladu fastfoodu: není cílem složit burger do 5 vteřin, ale celý den systematicky vydávat burgery a žádný z nich neupustit a nenadělat kolem sebe čurbes.

0 0
možnosti

J. Novák 768

13. 5. 2014 13:26
.

Tak posolené rajče (a zeleninu obecně) sice považuji za prasárnu taky, ale na druhou stranu - každého věc, jak mu které jídlo vyhovuje.

0 0
možnosti

M. Pekárek

13. 5. 2014 13:49
Re: .

100 lidí 100 chutí .. pro mě je posolená zelenina naprosto normální věc a nebudu druhého odsuzovat, že jemu to nechutná, nebo že se nacpávám něčím, co nejím pro změnu já .. pro islanďany je ale naprosto přirozené označiit jakékoliv pro ně neznámé jídlo za nechutné, aniž by ho ochutnaly .. prostě, nikdy jsem to neviděl/a, takže to musí být hnus a ty jsi dobytek, protože to jíš .. tak to bylo s bramborový salátem, ke kterému se ugrilovaly 2 kila jehněčího .. všichni seděli v uctivé vzdálenosti a nikdo ani neochutnal .. až přišla kolegyně, která neměla problém ochutnat cokoliv se zahraničních kuchyní, řekl OK, je to dobré, tak se na salát všichni sesypali jako kobylky .. a jak se oblizovali .. za půl hodiny kolem autora salátu sedělo 10 ženských žadonících recept

0 0
možnosti

M. Pekárek

13. 5. 2014 11:59
ale já nejsem Michal :-)

pane korektore, děkuju za změněnou identitu :-)

0 0
možnosti

13. 5. 2014 9:23
Nerozumiem, prečo sú Islanďania takí bohatí

Viac krát som o tom rozmýšľal: malá zemička, pánubohu za zády, klimatické podmienky nič-moc, bez veľkých priemyselných podnikov, možno s trochou nerastného bohatstva. Dokonca ani nie je členom EÚ. :-) Jediné, čo vo veľkom majú sú geotermálne pramene a ryby v mori.

Odkiaľ sa potom berie vysoká životná úroveň? Len z toho, že sa tam nekradne?

0 0
možnosti

B. Graf

13. 5. 2014 10:22
Re: Nerozumiem, prečo sú Islanďania takí bohatí

Zdá se, že si diobře žijí hlavně díky prodeji ryb. A také banánů... :-O

0 0
možnosti