Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Dětem školka prospívá. Postavme je a zvýšíme porodnost

Evropa

  6:00
Roční děti ve školce. Když jsem o tomhle tématu psala poprvé, hodně čtenářů se vyjádřilo negativně v duchu myšlenky „chudinky děti a líné matky kariéristky“. V Německu jsou těchto batolátek plné školky, ale my Češi k tomu máme, asi pod vlivem komunistických jeslí, nedůvěru. I já jsem to tak zpočátku vnímala.

Ministerstvo chce dotovat firemní školky foto: Shutterstock

Znovu a znovu se ale přesvědčuji, že je to dobrý nápad a že ani tak malé děti se v dobré školce rozhodně trápí – stejně jako se ve špatné školce dítě zákonitě trápí i v šesti. A že české pravidlo, že by dítě mělo být do 3 let doma (jinak jistě trpí), je nesmysl.

V naší německé školce máme specialitu. Jednou týdně se musí rodiče podílet a jít odpoledne hlídat děti místo učitelů. Říká se tomu „Elterndienst“ a vzhledem k tomu, že mnoho dětí je pod vlivem hodně liberální výchovy naprosto nezvladatelných, jsou to opravdu náročné dvě hodiny. Tentokrát jsem při Elterndienst absolvovala překvapivě poklidnou službu.

Byla jsem u malinkých dětí a na starost jsem měla i Elin. Tuhle holčičku si pamatuju právě jako roční miminko s dudlíkem, kterého mi tenkrát bylo „líto, že už musí být ve školce“. Teď už je dvouapůlletá a neuvěřitelně šikovná. Recituje básničky, jí příborem, krásně maluje a diskutuje se mnou. Je soběstačná, zvyklá na jiné děti i jiné lidi. Logicky je to mimo jiné i tím, že je od malička ve školce. Myslím, že jí pobyt v kolektivu stejně jako jiným malým dětem u nás ve školce prospívá.

A teď se ukázalo, že to prospívá obrazně řečeno dokonce i celé německé společnosti! V Německu platí totiž už přesně rok přelomový zákon, který garantuje místo ve školce všem dětem od roku věku (pokud ho náhodou rodiče nedostanou, mají nárok na finanční kompenzaci). A naši sousedi si nechali zpracovat studii, co přesně zákon v praxi přinesl. A nestačili se divit. Místa ve školkách pro roční děti totiž dokázala zahýbat i s léta klesající porodností, která se tak díky tomu stabilizovala! Ženy si tu dokáží lépe představit mít dítě, pokud mohou sladit kariéru s rodinným životem.

Deník matky

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi.

Německo patří k zemím s nejnižší porodností v Evropě a země má proto velkorysou rodinnou politiku, která zahrnuje příspěvky na chůvy, daňové úlevy, nebo možnost sdílení mateřské oběma rodiči. Nic však dosud nemělo takový vliv na porodnost jako právě nová místa ve školkách. „Po letech boje za více dětí, máme konečně v rukou účinný nástroj a důležitost míst ve školách jako faktor ovlivňující porodnost ukazuje i mezinárodní zkušenost,“ citoval Die Welt prezidenta Německého hospodářského institutu Marcela Fratzschera.

I česká porodnost stále klesá (kromě výkyvu, kdy rodily tzv. Husákovy děti). Ale čeští rodiče žebrají o místa i pro čtyřleté děti. Na internetových diskusích se matky přou o to, kdo má větší právo na místo ve školce (ty, které pracují, by měly mít přednost před těmi „línými“, které mají druhé dítě a nechtějí s ním být doma, jak jsem se třeba dočetla). Je to celé nejen velmi ponižující, ale hlavně je to ostuda státu. V současnosti chybí místa pro 60 tisíc dětí v republice, počet nepřijatých předškoláků tedy vzrostl za osm let o 700 procent... A o řešení se pořád jen mluví.

Ono ale vůbec mít v Česku dítě není nic jednoduchého. Sice chlácholíme matky nejdelší mateřskou na světě, zato nemáme skoro žádné zkrácené úvazky (podíl je asi 10 %, což je pod průměrem EU), žádnou jistotu držení místa v práci (běžně se využívá zákonná možnost dát matce výpověď pro nadbytečnost bez udání důvodu), diskriminace na pracovním trhu (máme největší rozdíl mezi zaměstnaností žen před dětmi a po dětech v rámci EU) a to vše následované škemráním o místa ve školkách a pak na základkách (mnohahodinové fronty na zápisy jsou běžnou záležitostí). To není lákavá představa a chce to pevné nervy.

ČTĚTE TAKÉ:

Takže se nedivím, že mnoho lidí s dětmi váhá, případně si pořídí jen jedno. V době, kdy se řeší dokola důchodová reforma, bychom se měli spíš zamyslet nad tím, jak lidi motivovat k tomu, aby děti měli. Jsou to právě naši potomci, kteří budou vydělávat na důchody. (Podle demografů a OSN bude populace v Česku s tímto klesajícím tempem porodnosti jen stárnout. Zatímco dnes je v ČR 4,2 lidí v produktivním věku na seniora, v roce 2100 to bude asi polovina - 1,6 a 2,2.)

Pokud budeme tyhle problémy brát na lehkou váhu, pak se nemůžeme divit tomu, že vymíráme. Takže co třeba začít právě tím, co funguje v Německu: zajistit místa ve školkách i pro malé děti, ne jen pro předškoláky? Chce to ale konkrétní návrh a ne jen prázdná hesla typu „zajistíme místa ve školkách pro vaše děti…“.

Autor: