Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Potíže s dětským spánkem. Jak z nich ven?

Zdraví

  6:23
Čím menší dítě, tím více potřebuje spát. Jenže u některých dětí to neplatí. Večer nemohou usnout, ráno se budí z celé rodiny první a případně se ještě nejednou vzbudí mezitím. Jak z toho ven?
Spánek - ilustrační foto.

Spánek - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Pomiňme první rok dva, kdy se některé děti v noci budí častěji než jiné, to je součást vývoje a k tomu, aby spaly celou noc, musejí vyzrát. Ale co když potomci špatně spí i ve třech letech? Není to zase tak vzácné, menšími či většími obtížemi spojenými se spánkem trpí zhruba třetina tříletých.

Ačkoli se kvůli tomu rodiče moc nevyspí, nejde většinou o nic patologického, jen dětský mozek potřebuje ještě nějaký čas na zrání. Typickou potíží je parasomnie neboli noční děsy, které se objevují zejména mezi čtvrtým a šestým rokem věku, ale mohou se samozřejmě vyskytnout i u dětí mladších. Vysvětlení? Zjednodušeně se dá říci, že děti mají ve srovnání s dospělými hodně silnou fázi hlubokého spánku – zná to nejspíš každý rodič, který se snažil dítě probudit třeba na noční podání léku, někdy to prakticky nejde, zejména v první polovině noci.

Když dítě v noci zmateně křičí

Pokud dítě v této fázi spánku něco vyruší, například potřeba jít na WC, sen nebo horečka, částečně se probudí, ale úplně se neprobere, takže může začít zmateně křičet a často přitom na rodiče, kteří přiběhnou a ptají se ho, co se děje, nijak nereaguje.

Může to celé vypadat poměrně děsivě, zvláště pokud nevíte, co takové chování způsobilo. Potíže jsou častější u dívek, dětí s velkou fantazií a tvůrčími sklony.

Mobil do ložnice nepatří, kazí spánek, říká lékařka

Rodič má v takový moment dvě možnosti – buď potomka úplně probudit, nebo se ho naopak pokusit utišit a uspat. Probrat takové dítě přitom není úplně snadné, je potřeba na něj hlasitě mluvit, nikoli ale křičet, pomoci může otření obličeje mokrou látkou.

„Kromě nočních děsů se objevuje další porucha spánku – somnambulismus, kdy dítě opustí lůžko a chodí, tedy jakási náměsíčnost,“ říká ostravský neurolog a specialista na poruchy spánku Vilém Novák. Když je probudíte, budou zmatené a nebudou vědět, kde jsou. Náměsíčnost se nejčastěji vyskytuje mezi čtvrtým a osmým rokem věku.

Kdy je to na doktora

Pokud se to stává spíše výjimečně, není to potřeba více řešit, pokud je to však záležitost, která se opakuje až několikrát týdně a rodiče i děti jsou z toho unavení, je namístě probrat vše s pediatrem, případně s dětským neurologem.

Naprostá většina dětí z toho každopádně vyroste: z těch, které v dětství mají tento problém, pouze u jednoho ze sta přetrvávají potíže se spánkem až do dospělosti. Kromě parasomnie se i u dětí mohou vyskytovat potíže spadající pod označení dyssomnie, kam patří zejména obtížné usínání. Poměrně častou příčinou je chybějící režim, kdy dítě nechodí spát v pravidelnou dobu, případně se něco v těchto návycích změnilo.

„U dětí se setkáváme i s nespavostí z narušených asociací při usínání. Vzniká, když dítěti chybí předmět nebo okolnosti, na které je dítě zvyklé. U dětí se naučené asociace uplatňují i při probuzení. Když jsou podmínky dodržené, dítě hned usíná,“ vysvětluje Claudia Borzová z Psychiatrického centra Praha.

A podobně jako u dospělých také u dětí spánek zhoršuje stres, například obavy ze školy, šikana, hádky mezi rodiči a podobně. Takže pokud dítě spalo dobře a náhle se to zhoršilo, má smysl pátrat po nějaké podobné příčině.

Některé děti prostě spí méně

Pokud jde o celkovou dobu spánku, má smysl dbát na to, aby ho potomci měli dostatek. Je ale třeba počítat s tím, že tak jako některé děti spí déle, než by podle tabulek měly, jiné toho naspí méně.

Vodítkem pro zjištění toho, zda jim to skutečně stačí, je únava: pokud je dítě čilé, ačkoli vstává v šest ráno a večer neusne před desátou, nejspíš mu to stačí. Nemá smysl ani srovnávat děti mezi sebou, sousedův čtyřletý potomek skutečně může spát od osmi do osmi a dvě hodiny po obědě navrch, zatímco váš už po obědě nezabere od dvou let.

Večerní pohádka. Jaký význam má dostatečný spánek dětí?

To, že dítě spí méně nebo je těžké ho uklidnit a uspat, nicméně může ukazovat na jiné potíže, typicky například na hyperaktivitu. Každopádně má smysl se snažit jít dětskému spánku naproti, tedy večer dělat spíše uklidňující činnosti, zavést rituály spojené s ukládáním, případně dítěti zařídit samostatné spaní – některé děti spí mnohem lépe ve vlastním pokojíčku než v ložnici nebo dokonce přímo posteli rodičů.

Proč těhotné špatně spí?

Zvláštní kapitolu špatného spánku, která s dětmi také přímo souvisí, představuje nespavost v těhotenství. Není nebezpečná, ale hodně nepříjemná. A také poměrně častá – trpí jí čtyři pětiny žen čekajících dítě. Intenzita se však liší, některé ženy jen o něco hůře spí, jiné skutečně nemohou celé hodiny zabrat, ačkoli jinak padají únavou. Nespavost se objevuje zejména v prvním a posledním trimestru. Příčinou je zvyšující se hladina těhotenského hormonu progesteronu, ten kromě zhoršeného spaní může i za barvité a občas trochu hrůzné těhotenské sny, kterými tělo ventiluje jiný stav a také obavy z něho či z porodu. Spánek v graviditě zhoršuje i rostoucí břicho či časté chození na toaletu.

Více než kdy jindy mají smysl opatření k vylepšení spánku, jako větrání, chladný vzduch v ložnici, pohodlná postel a podobně. Osvědčeným tipem je velký polštář na kojení, který umožňuje najít co nejpohodlnější polohu ulevit třeba bolavým zádům, což je další častá příčina mizerného spaní v tomto životním období.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!