Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Potopa světa může být blesková

Země zažila během pouhých padesáti let vzestup hladiny moří o tři metry. Stalo se to v poslední době meziledové, tedy zaručeně bez vlivu lidmi vypouštěných skleníkových plynů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

TTSO

16. 4. 2009 10:33
Problém ochránců přírody je "furťáctví" a "zachování"

Problém ochránců přírody je "zachování stávající situace za každou cenu" tedy musí to tak být furt a doslova za každou cenu. Zprávy o přirozeném kolísání teplot, hladin vody a obsahu různých složek atmosféry jsou pak přijímány s nedůvěrou a jdou proti jejich "víře".

http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=1343" target="_blank" rel="nofollow">http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=1343

Autoři na karibském Barbadosu nasbírali fosilní pozůstatky korálu Acrophora palmata staré 70 000 až 400 000 let. Tenhle korál přitom roste metr, maximálně dva pod mořskou hladinou. Použili svou novou datovací metodu na korály z předchozích interglaciálů a překvapivě zjistili, že během pouhých tisíců let hladina moře běžně dramaticky kolísá o 6 až 35 metrů. V jistých kruzích se běžně ví, že hladina moře v rámci cyklu ledových dob kolísá až o 120 metrů během 100 000 let a v rámci změn oběžné dráhy Země o desítky metrů zhruba každých 21 000 let. Tak velké a tak časté výkyvy hladiny moře během tak krátké doby, jaké našli Thompson a Goldstein, nečekal asi nikdo. A už vůbec ne v interglaciálu, tedy v době meziledové. O dobách meziledových se tak nějak předpokládalo, že jsou teplé a stabilní, což by bylo dobře, protože v jedné takové žijeme i my. Bohužel, možnost poklidného vývoje civilizace ve stabilní přírodě je teď asi navždy pryč.

Thompson a Goldstein se domnívají, že by nás jejich práce měla nabádat zejména k ještě většímu sledování toho, jak lidské aktivity přispívají k pohybu hladiny světového oceánu. Pro většinu lidí je ale rozdíl mezi desítkami metrů a centimetry jistě poměrně zjevný a veškeré naše snažení se ve světle objevených výkyvů hladiny moře zatím jeví jako nedůstojné. Lepší, než fňukat nad pár desetinami stupni Celsia a vzestupem mořské hladiny o 20 cm, bude postavit se k celé záležitosti čelem a smířit se s tím, že moře se prostě pohne, i když už nevypustíme ani molekulu skleníkového plynu...

0 0
možnosti

L

16. 4. 2009 10:32
Jak se hladina morska meri

Je to smesna otazka. Jak se meri hladina morska, kdyz na mori jsou porad vlny. Jak se to meri, kdyz se porad strida priliv a odliv.  (ja to vim a  je to genialni)

0 0
možnosti