Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Používáte inhalátor špatně? Astma se může zhoršit

Zdraví

  5:57
Pacienti s astmatem někdy špatným přístupem k léčbě škodí sami sobě. Astma, které není správně léčeno, se zhoršuje a ohrožuje nemocného.
Astma (Ilustrační foto)

Astma (Ilustrační foto) foto: Reprofoto

Léčba mnoha nemocí se potýká s problémy, jako jsou nedostatek odborníků, příliš vysoké náklady na léky nebo třeba malá účinnost používané terapie. Astmatu se netýká ani jedno z toho. Největšímkamenem úrazu jsou překvapivě sami pacienti.

I když jsou v Česku dostupné ty nejmodernější a nejúčinnější léky, více než polovina nemocných nedodržuje předepsanou léčbu. Vyplývá z to z průzkumu agentury STEM/MARK pro Českou iniciativu pro astma. Tři čtvrtiny astmatiků si navíc myslí, že mít občas problémy s dýcháním je normální, přitom jde o příznak toho, že astma není zcela pod kontrolou.

Léčba se musí vyladit

Na začátku léčby astmatu vždy musí být správné stanovení diagnózy. Jakmile je potvrzena, pacient obvykle dostane dlouhodobou preventivní léčbu, která má za cíl potlačit alergický zánět v dýchacích cestách, snížit nadměrnou reaktivitu průdušek a zabránit stahování průdušek, které je jinak pro astma typické. Léčba se musí vždy přizpůsobit závažnosti nemoci a někdy chvíli trvá, než se vyladí správné dávkování a vyhovující systém podávání léků.

Tíže na hrudi a dušnost. Mnozí lidé ani nevědí, že mají astma

„Jednoznačnou přednost mají inhalované léky a hlavně správná technika jejich užívání. Bohužel zjišťujeme i při opakovaných kontrolách inhalační techniky, že více než polovina nemocných dělá nějakou chybu,“ konstatuje pneumolog Stanislav Kos, člen výboru České pneumologické a ftizeologické společnosti. Ne všechny dostupné léky ale vyhovují všem nemocným. I proto je důležité při léčbě spolupracovat s lékařem, radit se s ním a případně se dohodnout na změně terapie.

Vlastní léčba pak obvykle obsahuje několik kroků. Naprosto nezbytné je přestat kouřit, tedy ani nepohybovat se v zakouřeném prostředí, a dodržovat režimová opatření. K těm patří zejména vyhýbat se spouštěčům astmatu, což mohou být alergeny jako pyly trav a stromů, prachoví roztoči, konkrétní potraviny nebo třeba některé plísně. Vedle toho je důležité, aby pacient dodržoval léčebný plán stanovený lékařem. U těžkého astmatu ale obvykle běžné dávkování nestačí a je třeba používat vysoké dávky inhalačních kortikosteroidů v kombinaci s dalšími léky ovlivňujícími průsvit průdušek. Mnohdy se přidávají i různé další léky v tabletách. Pokud si to vývoj nemoci vyžádá, přichází na řadu podávání kortikosteroidů celkově v tabletách, což je ale při dlouhodobém užívání spojeno s řadou nežádoucích účinků. Proto jde až o krajní možnost léčby.

Pro těžké případy astmatu je pak vyhrazena moderní biologická léčba podávaná v injekcích. Jejím principem je blokování určitých prvků imunologických mechanismů, které se uplatňují u astmatu. Podle informací z odborné konference Respiratory Forum 2015, která proběhla loni na podzim v Praze, bylo takto v Česku léčeno jen asi dvě stě pacientů. Biologická léčba je přitom spojena smalým výskytem nežádoucích účinků a také ji pacienti dobře snášejí. Jedná se ale o velmi nákladnou terapii.

Ideální inhalátor

Vhodně zvolená léčba sama o sobě neznamená, že se nemocnému uleví. Rozhodující roli mají sami pacienti. „Příčinou špatně léčitelného astmatu může být špatná spolupráce pacienta, který má nevhodnou inhalační techniku, léky užívá nepravidelně nebo nedodržuje režimová opatření,“ vyjmenovává Jan Chlumský z Plicní kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze.

K dispozici je v současnosti řada různých inhalačních systémů, ale s každým může pacient udělat chybu, pokud je neumí správně používat. Při nesprávném použití se lék vůbec nedostává do plic, a tak pacient není účinně léčen, což zhoršuje průběh jeho nemoci.

Jak poznat včas astma? U dětí pozor na zahlenění, říká doktor

K vůbec nejčastějším chybám patří například nevydechnutí před nádechem a neobemknutí náustku rty. Správnost inhalační techniky lze přitom snadno zkontrolovat v lékařské ordinaci při běžné kontrole. „Zlepšit spolupráci na léčbě je možné i u dlouhodobých pacientů díky vhodnému výběru léků a inhalátorů, dostatečné komunikaci mezi lékařem a pacientem a opakovanému poučení o léčbě,“ doporučuje docent Petr Čáp z Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce v Praze.

„Ideální“ inhalátory pak vycházejí z potřeb samotných pacientů, tedy se snadno intuitivně ovládají. Je u nich možnost zpětné kontroly, zda byla aplikovaná celá dávka léku, nebo mohou mít také počítadlo s upozorněním na zbývající počet dávek. Bez ohledu na typ inhalátoru ale platí, že je vždy důležité s lékařem projít správnou inhalační techniku. V případě, že inhalátor pacientovi nevyhovuje, pak případně zvolit jiný, jednodušší typ.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...