Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Povodně poškodily 80 vodovodů, zasaženo je 900 studní

Zdraví

  7:00
PRAHA - Povodně poškodily 80 vodovodů, dalších 97 jich je ohroženo. Zasaženo bylo i 900 studní, řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová. Hygienici varují, aby lidé ze zasažených studní nebrali vodu bez řádné sanace.

Teplá voda - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Počet obyvatel poškozených tímto stavem přesáhl 34 tisíc," sdělila Plívová s tím, že v případě zasažených vodovodů, kde jakost pitné vody už nevyhovuje hygienickým limitům, je obyvatelům poskytováno náhradní zásobování pitnou vodou cisternami nebo vodou balenou. Nejvíce takto postižených vodovodů je v kraji Středočeském, 41, v Jihočeském kraji je jich 19 a v Ústeckém 14.

Na co si dát po povodních pozor:

"Pokud nejste napojeni na veřejný vodovod, neodebírejte vodu z vlastního zdroje, není-li sanován a není-li proveden rozbor kvality vody s uspokojivým výsledkem," varoval zároveň hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Nezapomeňte na dezinfekci oblečení:

Vyvařit, vydezinfikovat či odnést do čistírny by se mělo i prádlo znečištěné záplavovou vodou.

Hygienik spolu s ministrem zdravotnictví vydali soubor opatření, která by měli lidé v zatopených oblastech dodržovat, aby předešli nejrůznějším infekcím. Kromě častého mytí rukou by lidé měli zlikvidovat i všechny zaplavené potraviny s výjimkou konzerv a vakuově balených potravin, i ty je prý ale potřeba pořádně umýt. Zdravotně závadné jsou také plodiny, které voda zatopila například na poli nebo na stromech.

Hrozí leptospiróza i tularémie

"Při práci v zatopených prostorách a při jejich čištění jsou osoby vystaveny riziku infekce. Jedná se jednak o infekce přenášené vodou kontaminovanou lidskými výkaly pocházejícími z žump a čističek odpadních vod, například bacilární úplavice, a vodou kontaminovanou výkaly zvířat v případě některých infekcí přenosných na člověka, například leptospiróza či tularémie. Jejich původci mohou vniknout do organismu člověka i nepatrně poškozenou kůží, například oděrkami a záděrami. Snažte se tedy omezit styk vody a bláta s tělem pokud možno co nejvíce," upozornili hygienici.

Autoři: ,