Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Práce v budoucnosti? Kancelář v kavárně nebo parku

Zaměstnanci (ilustrační foto)

Zaměstnanci (ilustrační foto) foto: Shutterstock

NEW YORK - Slovní spojení "chodit do práce" se v budoucnosti pro spoustu zaměstnanců možná stane přežitkem. Zejména lidé, kteří si vydělávají prací v kanceláři, budou podle odborníků díky dostupným technologiím čím dál častěji pracovat z domova nebo z improvizované detašované kanceláře, která může být kdekoli: v kavárně, v parku, nebo třeba v knihovně.
  7:00

Futurologické vize navíc tvrdí, že brzy může přijít chvíle, kdy člověk nebude osobně znát žádného ze svých kolegů, i když s nimi bude denně v digitálním kontaktu.

O trendu práce z domova se ve světě mluví už roky, v poslední době ale tuto "módu" zpochybnila například společnost Yahoo, která letos svým zaměstnancům práci mimo kancelář zakázala. Šéfka této internetové společnosti Marissa Meyerová v únorovém interním oběžníku oznámila, že všichni "detašovaní" zaměstnanci se v dohledné době musejí vrátit do kanceláře, protože "nejlepší myšlenky vznikají během neformálních diskusí na chodbách a v kantýnách".

Ačkoli většina ohlasů toto rozhodnutí označila za "krok zpět", nic to nemění na tom, že pracovníků v kancelářích ubývá: například ve Spojených státech podle tamního statistického úřadu mezi lety 2005 a 2010 přibyl milion lidí, kteří pracují z domova. Celkem jich před třemi lety bylo 5,8 milionu, což představovalo 4,3 procenta všech zaměstnanců.

V některých odvětvích je práce z domova obvyklá: důvěrně ji znají třeba programátoři. Americká pojišťovna Aetna nedávno spočítala, že mimo kancelář už pracuje 47 procent jejích zaměstnanců, ačkoli v roce 2006 to bylo jen devět procent.

Firmy šetří náklady za pronájem

I když firmy dospějí k závěru, že potřebují mít zaměstnance v kanceláři, snaží se v poslední době ušetřit náklady za jejich pronájem. Newyorská realitní a developerská společnost Clarion Partners uvádí, že ještě před deseti lety nájemci požadovali 25 metrů čtverečních na jednoho pracovníka, dnes už to je pouze 18 metrů. V otevřených kancelářích, takzvaných open office, mizí nejen uzavřené místnosti, ale i pracovní místa oddělená příčkami. Někde už pracovníkům nenabízejí ani vlastní stůl - o jednotlivá místa se zaměstnanci dělí podle potřeby.

Podle Norma G. Millera, který se na univerzitě v San Diegu věnuje trendům na realitním trhu, mají sdílená pracovní místa budoucnost i vzhledem k tomu, že zaměstnavatelé častěji nabízejí pružnou pracovní dobu. Zaměstnanci tak mohou do práce docházet jen podle potřeby na domluvené schůzky, porady či společenské události, a podstatnou část úkolů plní jinde.

Kancelář v kapse

Vzdálenější budoucnost pak bude ještě více spojená s moderními technologiemi. V době digitalizovaných dat bez papírových dokumentů, faxů, stolních počítačů a telefonů, bez vizitek, kopírek a oddělených kanceláří, prý bude možné pracovat odkudkoliv. Odborníci na loňském semináři v Londýně odhadovali, že v roce 2025 spolu budou kolegové komunikovat i pomocí holografických telekonferencí, aniž by si kdy promluvili z očí do očí.

Každý bude neustále připojen k internetové síti a pracovat bude moci vlastně neustále, i za chůze.

"Díky propojenosti a zároveň prostorovému rozptylu zaměstnanců budeme vlastně napodobovat organizovaný chaos, jaký vidíme u včel nebo mravenců," napsala BBC. Vize kanceláře, kterou si každý bude nosit neustále s sebou, může na mnohé působit hrozivě. Mads Thimmer, zakladatel dánské technologické firmy Innovation Lab, ale uklidňuje. "Není se čeho bát. Krása on-line společnosti spočívá v tom, že tu vždycky existuje tlačítko, kterým se lze odpojit."

Autoři: ,

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...