Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Jak zbohatnout? Začněte pěstovat vlasy

Sváteční hodování ohrožuje nejen linii,ale i vlasy. foto: Shutterstock

HANOJ - Do Van Thu je ve své rodné vietnamské vesnici oslavován jako hrdina. Zbohatl a změnil život stovek rodin s pomocí cenné a neortodoxní sklizně - sklizně vlasů. "Byli jsme velmi chudí, protože jsme neměli skoro žádnou zemědělskou půdu. Tahle práce nám zachránila život," říká Thu, zatímco ženy z vesnice Binh An myjí a třídí hromady loken v dílně jeho luxusního domu.
  7:00

Vlasový mogul, kterého místní lidé považují za něco jako vizionáře, uvádí, že export vietnamských vlasů živí zhruba 500 rodin, tedy asi 80 procent obyvatel v jeho oblasti. Díky vlasům se z něj také stal jeden z nejbohatších mužů v provincii Bac Ninh asi 40 kilometrů severovýchodně od hlavního města Hanoje.

Poptávka po vlasech je vysoká
Celosvětově se z vlasů stal velký byznys. Krom paruk a příčesků za poslední desetiletí prudce stoupla poptávka také po prodlužování vlasů mezi mladými ženami sledujícími módní trendy. "Každý rok moje rodina vyveze do Číny 50 až 60 tun vlasů. Nakupujeme je ze všech koutů země, stejně jako z Laosu a z Kambodže," řekl padesátiletý podnikatel obklopený pytli pečlivě protříděných pramenů vlasů.

Cena za kilogram se pohybuje od 45 do 250 dolarů (asi 900 až 5000 korun) podle kvality vlasů - dlouhé, přirozené prameny jsou nejvíce ceněné při prodlužování, vysvětlil šedesátiletý vesničan Nguyen Van Tam.

"Naše vlasy jsou stoprocentně přírodní. Ty, které jsou 70 až 80 centimetrů dlouhé, jsou dražší než ty, které mají délku 50 až 60 centimetrů," dodal, aniž přestal přebírat dlouhé vlasy a rovnat je do úpravných pramenů svázaných gumičkami. "Tyhle jsou od staré ženy, a proto musíme koupit barvu, abychom šedé nabarvili na černo," ukázal stříbřitý svazek.

ČTĚTE ATKÉ

Poptávka ale roste rychleji než samotné vlasy, a tak sběrači z Binh An musejí pátrat po neostříhaných vlasech - a po jejich majitelkách ochotných se s nimi rozloučit - v čím dál tím odlehlejších oblastech. "Někdy moje děti jedou denně 200 až 300 kilometrů jen pro pár kilo vlasů. My Vietnamci ale pracujeme velmi tvrdě, pokud nám to přinese peníze," dodal Tam.

Jak se stát milionářem
Thu se stal milionářem 13 let poté, co otevřel první vlasovou dílnu. Nyní jsou podle něj známkou prosperity, kterou do oblasti přinesl, cihlové domy postavené po celé oblasti vesnice Binh An. "Každý zaměstnanec v mém podniku vydělává tři miliony dongů měsíčně (asi 2 800 korun)," řekl. To je trojnásobek průměrné venkovské mzdy ve Vietnamu. I místní lidé uznávají, že se jejich život podstatně zlepšil díky vlasovému podnikání. Thu chce podnik dál rozšiřovat s ohledem na velké regionální příležitosti, jako je stoupající poptávka po prodlužování vlasů a po parukách v zemích, jako je Jižní Korea nebo Thajsko.

Vietnam má skvělou pozici vydělat na těchto trendech, míní Thu, který už má řadu místních konkurentů. Přesto jeho podnikání vzkvétá. "Je čím dál těžší koupit kvalitní vlasy, ale co získáme, to prodáme," dodal.

Odvrácená strana negativního podnikání
Ovšem vlasové podnikání má i odvrácenou stranu, která je tím temnější, čím vzácnější kvalitní vlasy jsou. Objevily se případy, kdy bezskrupulózní "lovci vlasů" napadli studentky nedaleko čínské hranice a násilím jim ustřihli vrkoče. Začátkem září informoval oficiální list Tuoi Tre o případu patnáctileté studentky Vo Nguyen Hoang Chi z centrální provincie Danang, která prodala vlasy za pouhých 24 dolarů (asi 480 korun), aby měla na studia.

"Moje rodina je velmi chudá, neměla jsem jinou možnost než obětovat vlasy, abych zaplatila školné," řekla novinářům. "Ale poté, co jsem vlasy prodala, jsem nemohla spát. Plakala jsem, kdykoli jsem si sáhla na ostříhanou hlavu."

Autoři: ,