Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Pražský IKEM provedl první transplantaci tenkého střeva v Česku

Zdraví

  22:53
PRAHA - Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) provedl první transplantaci tenkého střeva v Česku. Ve čtvrtek to oznámila bez bližších podrobností mluvčí institutu Veronika Velcová. Na tento typ transplantace, která patří podle lékařů k nejsložitějším, se IKEM připravoval řadu let.

Operace srdeční chlopně v pražském IKEM. foto: Lidové noviny

K první transplantaci tenkého střeva zatím IKEM žádné další údaje nezveřejnil, o operaci bude informovat na páteční tiskové konferenci. Odborníci institutu ovšem mluvili o přípravách na transplantaci již před pěti lety. Metodu si ověřili v experimentu na zvířatech a byli při operacích pacientů na předních světových klinikách.

Transplantace má pomoci lidem, kteří kvůli nefunkčnímu tenkému střevu nemohou přijímat potravu ústy a jsou závislí na umělé výživě do žíly. Podle odborníků zachrání život pacientům, jejichž tenké střevo neplní základní funkce, tedy trávení a hospodaření s vodou a minerály. 

K TÉMATU:

Největší imunitní orgán těla

Nejčastěji mají pacienti problémy, protože o střevo přišli třeba po úrazu nebo vlivem častých operací, onemocnění či ozařování. Někteří mají sice tenké střevo celé, ale orgán potřebné látky nevstřebává.

Tenké střevo měří u dospělého člověka dva až tři metry. Pro transplantaci je vhodné, aby byl dárce menší než příjemce, protože mnoho pacientů má břišní dutinu zmenšenou po předchozích operacích. Štěp se odebere od dárce celý, podle potřeb příjemce se pak zmenší. 

Obtížnost zákroku plyne z toho, že řada nemocných má za sebou mnoho operací v břišní dutině, která je tak plná srůstů, zmenšená a těžko přístupná. Tenké střevo je navíc největším imunitním orgánem těla, takže hrozí silná reakce organismu na darovanou tkáň.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!