Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

'Před bulkou oči nezavírejte. Svého lékaře se musíte zeptat'

Zdraví

  6:26
Základem prevence i léčby je uvědomění si problému a aktivní přístup pacientky, říká Eva Knappová, ředitelka Aliance žen s rakovinou prsu, zastřešující pacientské organizace.
Samovyšetření prsou (ilustrační foto)

Samovyšetření prsou (ilustrační foto) foto: Shutterstock

LN Jak by měly ženy k hrozbě rakoviny prsu přistupovat? Jak vypadá aktivní přístup?
Především by neměly před problémem zavírat oči. Přiznat si, že rakovina prsu je prostě realita, která může zasáhnout kohokoliv. Prevence, předcházení, je vždy lepší než posléze léčit následky. Jde tedy o přístup každého člověka a zodpovědnost ke svému zdraví.

LN Jak by měla správná prevence vypadat?
Záleží na věku ženy a okolnostech. Pokud se rakovina prsu vyskytla v rodině, měla by žena s touto informací navštívit lékaře. V každém případě by se ženy měly naučit správnému samovyšetření prsů a provádět ho jednou měsíčně samy. To je to předcházení, kterému se můžete věnovat vy osobně, když jste zdravá. Mělo by to být pro ženu něco tak samozřejmého, jako je zvyklá si třeba každý den čistit zuby. Vždyť to je také prevence.

Pravidelné kontroly nepodceňujte. Rakovina prsu se týká i mladých žen

LN Pokud si žena při samovyšetření nahmatá bulku, kam by měly směřovat její kroky?
Jakmile má nějaké podezření, měla by jít k lékaři. Může to být praktický lékař, který ji odkáže na vyšetření v mamodiagnostickém centru. Ale může to být i gynekolog nebo koneckonců může jít rovnou do některého z mamodiagnostických center. Lepší je navštívit lékaře třikrát a zjistit, že jde o planý poplach než jednou něco zanedbat, a nechat tak problém vzniknout. Rozhodně nedoporučujeme jen hledání na internetu, a pokud ano, tak pouze na odborných a dostatečně erudovaných stránkách.

LN Které to jsou?
Například stránky Asociace mamodiagnostiků ČR na adrese www.mamo.cz, která sdružuje více než sedmdesát mamodiagnostických center. Lidé tam mohou najít odpovědi na své otázky, ale mohou i dotazy vznášet a komunikovat s odborníky. Nebo koneckonců i ty naše stránky www.breastcancer.cz.

LN Zlepšila se informovanost žen? Hovoří se o rakovině prsu dostatečně?
Rozhodně se informovanost hodně zlepšila. Moje maminka zemřela na rakovinu prsu před jedenatřiceti lety. Já jsem nastoupila do funkce ředitelky aliance žen přibližně před třemi roky a musím říci, že v průběhu uplynulých let, od smrti mé maminky, se udál obrovský posun. Tím pádem je také mnohem větší naděje, že se člověk uzdraví. Byla jsem z toho opravdu nadšená.

Podprsenka (ilustrační foto)

LN Na druhou stranu ale existuje spousta mýtů...
Mohou za to i sociální sítě, někdo vypustí bublinu a ta se šíří nezvladatelným způsobem. Lidé většinou neumí nebo nevědí, kde vyhledat správnou odpověď. Jedna z největších obav, proč nejít na mamograf, je strach z bolesti, z toho, že vám přístroj takzvaně drtí prsa. To je nesmysl. Je známo, že když se člověk se zdrojem svého strachu seznámí, bázeň ztratí.

LN Pořádáte množství přednášek, osvětových akcí, vydáváte letáčky. Informují ale pacientky dostatečně lékaři?
Jak zjišťujeme, bohužel tomu tak není. S vyšetřením prsů jako automatickou součástí gynekologické prohlídky se setkáváme opravdu málokdy. Těch je pár procent. Právě pod tlakem reality, na základě příběhů dívek, bohužel dnes již pacientek, které musely samy žádat o vyšetření a byly odmítnuty, se snažíme apelovat na ženy alespoň cestou osvěty a ukazovat jim, co je jejich právo.

LN Kolika mladých dívek se rakovina prsu zhruba týká?
Oproti pěti šesti tisícům žen diagnostikovaných v postfertilním věku není počet těch mladých zdaleka tak velký. Bohužel se ale objevují pacientky dokonce i pod třicet let. Nádory u mladých žen bývají velmi agresivní a nemoc má u nich daleko větší dopad.

LN Jak tedy správně komunikovat s lékařem?
To je dlouhodobý problém, na který jsme se začaly zaměřovat. Není to totiž jen bolístka pacientek, ale ukazuje se, že i lékaře trápí, že mají na pacientku málo času. U diagnostikovaných pacientek je dobrá komunikace se svým ošetřujícím lékařem jednou z nejdůležitějších stránek ozdravného procesu. Stejně důležitá je i pro lékaře, aby neupadal do depresí, když se mu třeba léčba nedaří. Důležitý je aktivní přístup a naslouchání. Na jedné straně uvědomělý pacient, který ví, na co se ptát, na druhé straně lékař se schopností nejen řešit problém, ale i vcítit se do pacienta. Na základě oboustranné důvěry vzniká vztah, který pomáhá pacientce zvládnout nemoc podstatně lépe. Proto by se diagnostikované ženy měly naučit ptát. Samozřejmě víme, že ve chvíli, kdy uslyšíte svůj ortel, je to velmi složité. Člověk totálně ztrácí mozek a neuvědomí si, co všechno by potřeboval slyšet. Rada zní: až půjdete k lékaři podruhé, je dobré si připravit otázky dopředu. Napište si na lísteček, co všechno chcete lékaři říct a na co se ho chcete zeptat. Dobré je také vzít s sebou osobu blízkou, která nám pomůže nepropásnout všechny důležité informace.  

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!