Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Premenstruační syndrom? Na vině jsou hormony

Deprese.

Deprese. foto: Shutterstock

Premenstruační syndrom je stále záhadou medicíny. Mnohé ženy, ale i mnozí lékaři jej podceňují. Následky však mohou být tragické.
  7:00

Důvěrně ho znají téměř všechny ženy, přesto jen minimum z nich kvůli premenstruačnímu syndromu (PMS) vyhledá lékařskou pomoc. V současnosti je přitom popsáno více než tři sta (!) různých příznaků PMS, které komplikují život. A jako se u jednotlivých žen mohou lišit projevy PMS, měla by být individuální i léčba. Zatímco některé ženy zažívají fyzické problémy, jiné naopak trpí hlavně psychicky.

Ženský úděl?

Premenstruační syndrom je tak trochu záhadou moderní medicíny. I když je po odborné stránce velmi dobře popsán, lékaři stále netuší, co přesně jej způsobuje. Stejně tak není jasné, proč se některé ženy jen "necítí ve své kůži" a jiné naopak prožívají extrémně silnou fyzickou i psychickou bolest. "Premenstruační syndrom je celý komplex fyzických i psychických obtíží, který negativně ovlivňuje životy žen. Proto by mu měla být věnována pozornost," je přesvědčená MUDr. Kateřina Svojanovská, gynekoložka z brněnské kliniky Mediconet.

Přesto má podle ní nejen mnoho žen, ale paradoxně i lékařů pocit, že problémy spojené s PMS k ženskému životu prostě patří, a tak nemá smysl se jimi příliš zabývat. Vzhledem k tomu, že toto období prožívá každá žena jinak, nedá se ani určit hranice, kdy by měla vyhledat lékařskou pomoc. "Pro potvrzení premenstruačního syndromu neexistují žádná speciální vyšetření nebo laboratorní testy. Klíčové jsou informace od samotné pacientky," dodává gynekoložka.

Zánět močových cest - ilustrační foto

Lékařům mohou pomoci speciálně vytvořené dotazníky, které vyhodnocují závažnost PMS. Ženy do nich vyplňují, jak často a v jaké intenzitě se u nich objevují projevy PMS jako napětí v prsou, úzkost, bolesti hlavy a v podbřišku, nárůst váhy nebo plačtivost či podrážděnost. Zásadní jsou informace, do jaké míry jednotlivé obtíže zasahují do obvyklých aktivit.

Dokonce i sebevražedné sklony
Zatímco o fyzických projevech většina žen ví, změny psychiky si s PMS často nespojují nebo je podceňují. Za náladovost se stydí a nechtějí si přiznat, že mají problém. "Nejčastějšími obtížemi spojenými s PMS jsou únava, neklid, podrážděnost, zvýšená impulzivita až agresivita. Ženy často reagují citlivě i na sebemenší podněty. Jindy to bývají úzkosti či depresivní ladění. Často ženy popisují problémy se soustředěním a sníženou schopnost sebekontroly," popisuje PhDr. Lenka Emrová, psycholožka a psychoterapeutka. Často se podle ní stává, že žena vyhledá pomoc psychologa kvůli jiným problémům a až v průběhu několika sezení se přijde na jejich souvislost s PMS.

"Zpravidla se k tomuto tématu nedostaneme hned na první konzultaci, protože pro ženy je téma menstruace stále velmi intimní a často tabuizované. Už jen zjištění, že stavy mají nějakou konkrétní příčinu, je pro ženy velmi úlevné a může vést ke zmírnění obtíží," dodává psycholožka. Podle ní je namístě vyhledat pomoc, pokud žena cítí, že jí problémy přerůstají přes hlavu a nabourávají její běžný život. Rozhodně nemá smysl čekat na to, že obtíže samy zmizí. Naopak pravděpodobnější je jejich postupné zhoršování.

V krajním případě se totiž PMS může vyvinout v mnohem závažnější premenstruační dysforickou poruchu (PMDP), která postihuje téměř desetinu žen. Ta je na polovinu měsíce zcela vyřadí z normálního života. Nejsou schopné pracovat, komunikovat s okolím a nejradši by zmizely ze světa. Někdy bohužel doslova - dostavují se i sebevražedné úvahy.

Konzultace s lékařem (ilustrační foto)

"Nejrizikovější je období sedmi až deseti dnů před menstruací. Tehdy se u žen mohou objevit duševní poruchy a nemoci, včetně schizofrenie nebo deprese. Často se také zhoršují," vysvětluje psychiatrička MUDr. Hana Kotásková, která pečuje také o ženy s psychickými problémy spjatými s PMS. Nejčastěji se objevují úzkostné stavy. Ženy ale také mají poruchy soustředění, reagují impulzivně a zkratovitě. Vzácné není ani to, že ženy v období před menstruací uvažují o rozchodu s partnerem, případně své úvahy uskuteční. V některých případech se dokonce celá jejich osobnost promění a na několik dní v měsíci je žena jakoby někým úplně jiným. V tomto případě je zcela namístě navštívit psychiatra.

Pomoc existuje
Premenstruační syndrom se naštěstí dá léčit, konkrétní forma terapie ale závisí na ženiných obtížích. Řešením může být hormonální antikoncepce, která zabrání velkým hormonálním výkyvům, anebo dokonce její kontinuální užívání, kdy žena několik měsíců nemenstruuje, a neprožívá tedy ani PMS. Stav bez menstruace dokáže navodit také hormonální nitroděložní tělísko Mirena.

Další metodou léčby je nasazení antidepresiv, které se dají užívat i pouze během kritických dní. Pokud PMS zasahuje do vztahů s okolím, může být řešením i psychoterapie. Pozitivní vliv má také užívání pupalkového oleje. Naopak chybou je užívání léků na uklidnění, tzv. anxiolytik, které problémy neřeší a snadno na nich vzniká závislost.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...