Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Problém s přenášením vajíček. Jak vznikl kartonový obal?

Magazín

  6:06
Krajinu už dávno brázdily parní lokomotivy, města ozařovaly elektrické lampy a lidstvo se pomalu učilo létat, ale vajíčka lidé stále nosili v košíku. I když jej vycpávali slámou nebo novinami, škoda byla pořád velká.

Přenášení vajíček. Jak vznikl kartonový obal? foto: Shutterstock

Až v roce 1911 přišel Joseph Coyle, editor místních novin ve městě Smithers v kanadské provincii Britská Kolumbie, na geniálně jednoduchý způsob, jak bezpečně křehká vajíčka přenášet. Připletl se tehdy do sporu mezi farmářem a majitelem hotelu z nedalekého Aldermere, kteří jeden na druhého svalovali vinu za rozbitá vajíčka.

A tak Coyle vymyslel papírovou přepravku, v níž vytvořil prohlubně oddělující každé jednotlivé vajíčko a – především – poskytující ochranu před nárazy a otřesy. Až do roku 1919 je pro potřeby farmářů vyráběl ručně, poté postavil stroj, který mu produkci usnadnil. A nápad se rozšířil do celého světa.

Vejce.

Ještě pár let před Coylem se o inovaci v přepravě vajíček pokoušel jistý Thomas Peter Bethell z anglického Liverpoolu. I on se pustil cestou oddělení jednotlivých vajíček lepenkovou mřížkou vloženou do dřevěné bedýnky, ale jeho výrobek se oproti lehké a skladné konstrukci Coylově ukázal jako těžkopádný a do dnešních dnů se neudržel.

Různé velikosti

Coylův vynález v 50. letech vylepšil britský designér H. G Bennett a karton na vajíčka nabyl své charakteristické podoby, jakou známe dodnes. V průběhu let se pak začal vyrábět v řadě velikostí (nejčastěji na šest, deset nebo třicet kusů) a z mnoha materiálů. Původní lepenku nahradil například plast, polystyren, recyklovaný papír nebo papírová maš. Stejně tak se rozšířily účely, k nimž se používá – najdete jej třeba v nejedné sklepní zkušebně mladých rockových kapel.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!