Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Při záchraně života jde o vteřiny. Mobil či triko pomohou záchranářům

Zdraví

  6:37
V krizových okamžicích jde doslova o vteřiny. Důležité je přesné určení místa, kde se pacient nachází. Už tři měsíce pomáhá zdravotnickým záchranným službám nová mobilní aplikace Záchranka, kterou si můžete zdarma stáhnout do svého chytrého mobilního telefonu.

První pomoc (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Aplikace umožňuje přesně lokalizovat pacienty. Použije-li pacient pro kontaktování záchranné služby aplikaci Záchranka, odesílá současně s voláním na linku 155 také svoji aktuální zeměpisnou polohu a další užitečné informace, které slouží pro rychlejší orientaci dispečera i zasahujícího týmu záchranářů.

„Za první tři měsíce provozu jsme jen na našem dispečinku záchranné služby přijali několik tísňových výzev z mobilní aplikace Záchranka,“ říká Petr Matějíčka, vedoucí operačního střediska Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje. „Tento systém nám například výrazně usnadnil dohledání cyklisty, který byl po pádu na nezpevněné lesní komunikaci zmatený a obtížně popisoval svoji polohu,“ vzpomíná. Mobilní aplikaci má v současné době do svého chytrého mobilního telefonu staženu již více než 100 000 uživatelů, kteří jsou zaregistrováni do systému. V mnoha případech usnadnila aplikace hledání pacienta. Nejednou pomohla i s rychlým kontaktováním linky 155.

„V krizové situaci, například při dopravní nehodě či úrazu v terénu, si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem,“ říká Jana Kubalová ze záchranné služby Jihomoravského kraje.

Usnadňuje hledání pacientů

Za posledních dvacet let prošla záchranná služba výraznou proměnou. Každodenní práci záchranářů dnes podporuje pokročilý informační systém sledování pohybu vozů.

Avšak předání informace o poloze události je po dlouhé desítky let prováděno stejným způsobem. Je stále závislé na schopnostech pacienta určit místo nehody správně a současně na schopnostech operátora linky 155 získat od volajícího potřebné informace. Hlavní předností mobilní aplikace Záchranka je využití funkce chytrých mobilních telefonů pro stanovení přesného místa události při zásahu v terénu. Vytáčení linky 155 a odeslání polohy je provedeno stisknutím jediného tlačítka.

Použití defibrilátoru

  • Ve světě i v ČR přibývá míst, zejména veřejných budov, kde je volně k dispozici defibrilátor pro případ, že bude nutné poskytovat někomu první pomoc. Obvykle mívá zelenou barvu a bývá označen písmeny AED (automatizovaná externí defibrilace). V případě člověka v bezvědomí jeden zachraňující poskytuje klasickou první pomoc (viz obrázky na předchozí stránce) a druhý jde pro defibrilátor.
  • Přístroj zapněte, začne přehrávat hlasové pokyny, jak postupovat. Nalepte elektrody na holou hruď postiženého – jednu elektrodu pod levé podpaždí a druhou pod pravou klíční kost. Druhý zachraňující zatím pokračuje ve stlačování hrudníku.
  • Zajistěte, že se postiženého nikdo nedotýká, přístroj automaticky určí, zda je jeho pomoc zapotřebí.
  • Nikdo se nesmí postiženého dotýkat. Zmáčkněte na přístroji označené tlačítko a přístroj vyšle elektrický výboj. Plně automatické přístroje vyšlou výboj samy. Jen zřídka se postižený okamžitě probere, je obvykle třeba hned navázat dalším stlačováním hrudníku, případně i umělým dýcháním.

Volající je tak přepojen na záchrannou službu příslušného kraje. Je-li v okamžiku volání mobilní telefon schopen zjistit přesnou polohu, odesílá ji formou datového spojení či pomocí SMS přímo do informačního systému krajské záchranné služby. Záchranářům pozemní i letecké záchranné služby tak aplikace usnadní často zdlouhavé hledání přesného místa zásahu, ať už se jedná o dopravní nehodu, či třeba pád cyklisty v lese.

Novinkou po třech měsících provozu je úprava aplikace, která umožňuje její plnohodnotné využití také uživatelům se zrakovým handicapem. Integrováním podpory odečítacích funkcí a přidáním zvukových instrukcí je tak nyní systém dostupný i pro zrakově postižené.

Další novinkou je pak rozšíření aplikace na takzvané chytré hodinky. Mobilní aplikace je dostupná zdarma pro telefony s operačními systémy Apple iOS a Google Android.

Tričko mluví za vás

První pomoc má zefektivnit také speciální tričko s nápisem RescueMe, které má pro laiky na hrudi vytištěny zásady první pomoci i s krizovým číslem 155. Na projektu se společně podílejí zdravotnické záchranné a horské služby. Právě při výletech do hor a odlehlejších oblastí může být tričko užitečné. Na rubu trička jsou pro záchranáře údaje o zdravotním stavu nositele, což urychlí určení anamnézy, zejména když je postižený v šoku či v bezvědomí.

„Nejčastějšími důvody výjezdů jsou úraz, dopravní nehoda, infarkt a cévní mozková příhoda. Úspěšnost závisí na rychlosti, s jakou se postiženému dostane první pomoci,“ vysvětluje Marek Slabý, prezident Asociace zdravotních záchranných služeb ČR.

Kolapsy, úrazy končetin a křeče. Pražští záchranáři ošetřili při maratonu 93 lidí

Potisk s citlivými zdravotními údaji na rubu trička není na první pohled viditelný. Zasahující záchranář podle oficiálního loga na triku nebo podle nášivek či visaček na svrchních částech oděvu pozná, že člověk je zapojen do systému RescueMe. Je pak na osobním rozhodnutí člověka, který se do systému přihlásí, jaké údaje si dá na tričko vytisknout. Mohou to být například informace o alergiích, epilepsii, cukrovce, voperovaném kardiostimulátoru a také jméno, bydliště a kontakt na blízkou osobu.

„Záchranná služba nemá oprávnění legitimovat člověka. Osobní prohlídku může provést jen policie. Pro nás je proto mnohem jednodušší, pokud má pacient vše napsané na triku, které stačí odhrnout. Pokud má triko na sobě, víme, že údaje poskytuje dobrovolně a je srozuměn s jejich využitím,“ dodal Slabý. Registrace do systému, který zatím funguje jen na území ČR, je možná na webu www.rescueme.cz, stojí 480 Kč a základní tričko s potiskem vyjde na 320 Kč.

Autor: