Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Příběh geniální Koko. Opice, která měla IQ jako člověk a byla smutná ze smrti své kočky

Magazín

  7:41
WOODSIDE - Neobyčejný příběh gorily Koko, jejíž smrt si nedávno zaznamenal téměř celý svět, začal nemocí, kvůli které musela být oddělena od zbytku tlupy. Tady ale veškerá podobnost s ostatními příslušníky jejího druhu končí. Díky péči psycholožky Francine Pattersonové se nakonec z Koko stala světově známá celebrita, která pomohla prohloubit naše znalosti o životě primátů. Koko zemřela letos 19. června ve věku 46 let.

Jedna z koček, kterou koko ochočila. foto: koko.org

Koko se narodila stejně jako řada dalších silně ohrožených goril nížinných v zajetí. Když v se v roce 1971 v zoologické zahradě v San Franciscu podařilo odrodit zdravé gorilí mládě, předpokládalo se, že ho čeká běžný život v tlupě spolu s ostatním příslušníky jejího druhu.

Vše se ale změnilo, když bylo Koko půl roku. Už několik měsíců po narození se u mláděte začaly projevovat zdravotní obtíže. Bylo podvyživené a vypuklo u něj několik dětských chorob. Kvůli zdravotním obtížím musela být nakonec jako šestiměsíční mládě ošetřovateli dočasně umístěna do karantény. 

Pro studentku Standfordské univerzity Francine Pattersonové se tím otevřela jedinečná příležitost k realizaci připravovaného výzkumu. Pettersonová pracovala v té době na své disertační práci v oboru psychologie. Už dlouhodobě ji dráždila myšlenka, jestli je možné mluvit se zvířaty. Takový přístup byl v 70. letech revoluční a u odborné veřejnosti vzbuzoval silnou nedůvěru.

Od kreselní po skle ke znakové řeči

Pettersonová se dohodla s ošetřovateli zoologické zahrady a začala za nemocnou Koko pravidelně docházet s cílem naučit mladou gorilu znakovou řeč, která by jí umožnila souvisle komunikovat s lidmi. „Každý ví, jak těžké je udržet malé díte soustředěné na zadaný úkol, teď si představte, jak složité je to s gorilou. Neustále jsem se snažila Koko přimět, aby se zaměřila na své ruce. Dýchala jsem na sklo v jejím výběhu a do vysráženého dechu jsem kreslila hvězdičky a andílky. Koko se to líbilo, začala na sklo dýchat také. Celé jsme to opakovaly pořád dokola,“ řekla Pettersonová o začátcích svého výzkumu pro magazín Commonweal. Po dvou týdnech práce začala Koko používat první znaky.

Nakonec výsledky zcela přesáhly očekávání. Koko ze naučila používat znakovou řeč speciálně vymyšlenou pro gorily a dokázala porozumět dvěma tisícům anglických slov. Znalost jazyka umožnila také provedení upravených testů inteligence. IQ Koko se pohybovalo mezi 75 a 95 body. Průměrná lidská inteligence je 100.

První dva roky pracovala Pettersonová s Koko v prostorách zoologické zahrady. Jejich vztah se prohloubil a v roce 1974 se Pettersonové podařilo dohodnout přesunutí gorily do Standfordu. Ke zlomu došlo po dalších pěti letech. Koko dospěla a zoo v San Franciscu zažádala o její navrácení. Chtěli ji zařadit do svého chovného programu, Petersonová se ale obávala, že Koko, která nebyla zvyklá žít v gorilí tlupě, bude mít mezi ostatními zvířaty problémy. Nakonec se jí podařilo získat nezbytných 12 500 dolarů a Koko si oficiálně osvojila. Podmínkou bylo, že musí do svého výzkumu zařadit také gorilího samce a tak do rodiny přibyl Michael. Vědecký výzkum se nakonec protáhl na téměř padesát let společného soužití.

Koko a mediální úspěch

Světoznámou se Koko stala na začátku 80 let, kdy se její fotografie objevila na titulní straně časopisu National Geograophic. Fotografii tehdy pořídila Koko sama, když se fotoaparátem vyfotila v zrcadle. Rozpoznání sebe sama v odraze je pro většinu zvířat nesplnitelný úkol a nezvládne ho ani většina goril.

21.června 2018 v 15:09, příspěvek archivován: 22.června 2018 v 13:25

Koko the gorilla, who appeared on our cover, could chat, tease, and even argue with scientists using sign language. She has died at the age of 46. https://t.co/JX9vlFzpiI

Známá byla také její láska ke kočkám. Ve své péči jich měla hned několik a vybudovala si k nim intenzivní vztah, všechny kočky sama pojmenovala. Nejznámější je případ kotěte All Ball, které nešťastnou náhodu srazilo auto. Když to Koko zjistila, podle Pattersonové vyznakovala „špatné, smutné, špatné“ a „mračit se, plakat, mračit se, smutné“.

Její životní styl byl blíže spíše světu lidí, než světu ostatních goril. Pettersonová pro svou svěřenkyni pořádala oslavy narozenin. Koko i Michael ve volném čase malovali. Jejich kresby se dají zakoupit na webové stránce www.koko.org a pohybují se v cenovém rozmezí 100 až 350 dolarů.

Koko se krmí oblíbenými výhonky.
Koko a její hračky.

Samotný výzkum provázela také kritika. Někteří výzkumníci poukazovali na fakt, že informace o Koko se sice často objevují v mainstreamových médií, v odborných periodikách je ale informací výrazně méně. Podle dalších nevyjadřovala Koko co si myslí, ale spíše předváděla naučené cviky, aby získala odměnu. I přes kritiku ale Koko nakonec významně ovlivnila vnímání veřejnosti ve vztahu k primátům, a také otevřela otázku možnosti komunikace lidí a zvířat.

Koko zemřela ve spánku v úterý 19. června ve Woodside v Kalifornii ve věku 46 let.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!