Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Přibývá vážných zranění mezi sáňkaři, říká lékař

Zdraví

  6:23
Za zlomeniny může sport, náledí i břečka ve městech, říká Richard Lukáš, primář traumacentra Krajské nemocnice Liberec.
Zima (ilustrační foto).

Zima (ilustrační foto). foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

LN Pokračuje trend z minulých let, kdy u lyžařů ubývá poranění hlavyamozku, ale přetrvávají úrazy páteře a pánve?
Tuto zimu nejenže ubylo lyžařských úrazů hlavy a mozku, ale i úrazů páteře a pánve. Nikoliv obecně, ale z lyží. Stále však máme poranění dolních končetin v oblasti horní části bérců, poranění horní části holenní kosti, poranění vazivová a zranění kolen – toto je standardní a děje se to stále.

LN U snowboardistů jsou to stejná zranění?
U nich se jedná hlavně o poranění horní části těla, tedy klíčních kostí, ramen, předloktí, loktů a otřesy mozku. A to mluvím o lidech, kteří nosí helmu, protože kdyby ji neměli, bylo by to horší. Nechci nic zakřiknout, ale zvláště s dětskými úrazy hlavy je to daleko lepší než dřív. Pozoruji ten zlepšující se trend asi rok. Rodiče jsou čím dál zodpovědnější.

LN Jak se na počtu a závažnosti úrazů podílí přeplněnost našich sjezdovek?
Velmi přibylo úrazů právě ze vzájemného kontaktu sportovců. Například Holanďané hodně sáňkují a právě ze sáněk míváme řadu vážných úrazů. Helmami se nechrání a v Krkonoších nebo Jizerských horách sáňkují po cestách, protože na normální sjezdovky je nepustí. Během holandských prázdnin ošetříme 10 až 12 takových sáňkařů, přičemž jde o úrazy břicha, hlavy, hrudníku, zlámaná žebra, samozřejmě otřesy mozku a závažná poranění ve vnitrobřišní dutině.

Snowboardista. Ilustrační foto

LN Jak se vyvíjí situace v nechvalně známé Rokytnici? Pořád patří k nejnebezpečnějším sjezdovkám?
Podle mě se tam muselo stát něco pozitivního, protože nejvážnějších úrazů z tamních sjezdovek ubylo. Navíc k nám největší traumata přicházejí odjinud než z nebezpečných sjezdovek. Více totiž záleží na tom, kdo jede, než kudy jede.

LN Lze definovat rychlost, jakou může lyžař jet, aby se mu teoreticky nemohlo nic stát?
Dokud jede sám a nehrozí žádná kolize, pak je rychlost velmi individuální. Ta, která nemůže mechanicky způsobit vážnější poranění, je poměrně nízká a podle mého soudu se pohybuje kolem 20 až 25 km/h. Všechny vyšší rychlosti jsou z hlediska nárazu do pevné překážky, jakou je sloup lanovky, strom nebo zasněžovací zařízení, velký problém. 

LN Jak dlouho trvá po konkrétních úrazech pracovní neschopnost zraněného?
Budu mluvit o léčení, nikoli o pracovní neschopnosti, protože to není totéž. Když jde všechno, jak má, trvá léčení zlomeniny dolní končetiny, horní části stehenní kosti, úrazu páteře nebo pánve včetně rehabilitace tři až čtyři měsíce, přičemž u páteře to může být i půl roku. U zlomenin horních končetin je to určitě osm až deset týdnů. U klíčních kostí je doba léčení mnohem kratší, pohybuje se v rozmezí tří až šesti týdnů. Na rozdíl od kyčelního kloubu, kde to může být i půl roku, pokud se jedná o jamku kyčelního kloubu, je to určitě půl roku. Po otřesu mozku se pak člověk může cítit fit už za 14 dnů.

LN Jaké úrazy si nejčastěji přivodí méně pohybliví starší lidé, kteří bývají nepoučitelní a i v době náledí vycházejí ven?
Nejde jen o náledí, které úderem 11. hodiny dopolední pomine, ale také o sněhové bariéry, které jsou pluhy vyhrnuté na chodníky, a břečky na podlahách u obchodních center. Málo pohybliví lidé to mají za takové situace těžké a typicky si pak lámou krčky stehenních kostí, zápěstí a pažní kosti v oblasti ramene či páteře.

V zimě je víc úrazů páteře, hlavně ze sportů a pádu na náledí

LN Léčení starších lidí s těmito poraněními je asi složitější než u dvacetiletého lyžaře...
Starý člověk je v rámci svého zdravotního stavu ohrožený mnohem více než mladý lyžař se spoustou biologických sil – především přidruženými chorobami. Navíc bývá při vytržení z běžného způsobu života pobytem v nemocnici stresovaný, takže zlomenina u 75leté ženy je mnohem větší problém než u 35leté lyžařky, kterou dáme dohromady poměrně rychle. U starších lidí hraje velkou roli osteoporóza, protože jejich skelet je už prořídlý. Ke zlomenině tady stačí minimální násilí. Například to, aby starý člověk zakopl doma o koberec – a ani na to ani nepotřebuje zimu.

LN Na co by siměli dát lyžaři obzvlášť pozor, aby po svém výletu do hor neskončili ve vaší péči?
Neměli by podceňovat přípravu. Zvláště seřízení vázání je mimořádně důležité. Je třeba si je připravit tak, aby člověka v případě nehody propustilo z lyží raději dříve než později. O přilbách je tady zbytečné hovořit–mně něco takového taky nikdy neslušelo, a stejně jsem v tom jezdil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!