Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Priessnitzovy koupele jsou stále v kurzu

Zdraví

  7:00
Léčebné koupele, obklady či zábaly Vincenze Priessnitze nezůstávají opomenuty ani 160 let po úmrtí zakladatele moderního způsobu vodoléčby. Aplikují je například Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku, kam ročně zavítá na 5000 pacientů.

Lázeňský dům Priessnitz

 Na dílo léčitele navazuje i tamní balneopark, který je ojedinělý nejen v Evropě. Prozradil to vedoucí lékař lázní Jaroslav Novotný. Princip prevence chorob ale oceňují i další lékaři v praxi.

Priessnitz po sobě zanechal 55 postupů, které využívají aplikace studené vody pro zlepšení zdravotního stavu pacientů. "Loni v září jsme otevřeli unikátní balneopark. Je to obdoba aplikace chladné vody ve venkovním prostředí tak, jak ji dělal Vincenz Priessnitz. Je tam pět zastavení, kde se dají procedury užívat," uvedl Novotný. Jde o koupele nohou, paží, koupel nohou s akupresurou, volné máchání nohou ve vodě, Priessnitzovy střiky a Priessnitzovy sprchy.

ČTĚTE VÍCE:

Při léčebné rehabilitační péči se v lázních využívá také jedno a dvoufázová pololázeň. Pacient se nejdříve předehřívá teplou sprchou, pak si sedne do vany s malým množstvím vlažné vody, kde je polévaný studenou vodou a kartáčovaný po celém těle. Další Priessnitzovou procedurou je střídavé koupání nohou, Priessnitzův chodníček s oblázky ve studené vodě. I skotské střiky jsou v podstatě odnoží Priessnitzových procedur.

Chladové podněty podle lékaře pomáhají převážně u psychosomatických nemocí, jichž je celá škála. Od vysokého krevního tlaku, přes prevenci kardiovaskulárních onemocnění, poruchy prokrvení periferních částí i centrálního nervového systému až po duševní poruchy a především neurózy či deprese, poruchy spánku a podobně. Pomáhají u zánětlivých onemocnění i degenerativních onemocnění kloubů. I lékaři v nemocnicích doporučují lokální i celkové Priessnitzovy zábaly.

Vinzenz Priessnitz

Zatímco Priessnitz coby laik přišel na léčivé účinky vody selským rozumem, dnešní medicína si umí příznivé dopady vysvětlit vědecky. "Fyzikální podnět podchlazení způsobuje v daném místě překrvení a krev přivádí do místa postižení zvýšené množství kyslíku, živin a stopových látek a rychleji odvádí metabolické projevy zánětlivých pochodů. Chlad také lokálně snižuje vnímání bolesti," vysvětlil Novotný. Podle něj lidé procedury vítají, neboť jsou založeny na přírodní bázi. Procedury stimulují organismus k samoozdravným procesům. Pokud se to podaří, pacient nemusí užívat tolik léků.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle lékaře oddělení rehabilitace olomoucké fakultní nemocnice Aloise Krobota využívali popudové terapie pohybem a vodou již naši předchůdci v antice. Priessnitz tento efekt "znovuobjevil".

"Současná medicína jej samozřejmě uplatňuje. Vyzvedl bych zejména princip primární prevence, předcházení nemocem, navyšováním adaptability," uvedl Krobot. Priessnitz zemřel 28. listopadu 1851. Vyléčil na 40.000 pacientů.

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...