Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Problémy s ledvinami? Obvyklým spolupachatelem bývá obezita

Bolest ledvin (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Je celkem známo, že obezita škodí srdci i pohybovému aparátu. Vážně poškodit však může také ledviny. Právě na obezitu se letos v březnu zaměřil Světový den ledvin. K zemím, které se s těmito problémy potýkají, patří i Česká republika.
  6:09aktualizováno  11:09

„Obezitou nebo nadváhou u nás trpí více než polovina obyvatelstva,“ říká Dita Pichlerová, obezitoložka z OB Kliniky v Praze. Ledviny obézních lidí musí pracovat daleko intenzivněji, protože jsou na ně kladeny podstatně vyšší nároky. Obézní tělo navíc produkuje více zplodin metabolismu a také obsahuje větší množství krve a dalších tělesných tekutin.

Aby ledviny dokázaly zvýšené nároky zvládnout, musí zvýšit filtraci krve. Jestliže obezita trvá dlouhou dobu, jsou ledviny soustavně přetěžovány, což může vést k jejich postupnému poškozování.

Riziková trojka

„Obézní člověk mívá velmi často i vysoký krevní tlak a s přibývajícím věkem většinou trpí cukrovkou,“ uvádí Petr Táborský, primář dialyzačního střediska NephroCare v Praze 4 – Krči. Kombinace těchto tří rizikových faktorů situaci ještě zhoršuje a postup chronického onemocnění ledvin může být pak velmi rychlý. Zmíněnou kritickou kombinaci vídá primář Táborský ve své praxi u pacientů se sníženou funkcí ledvin ostatně velmi často. „Obézní pacienti mívají také, podobně jako starší lidé, utlumené centrum pocitu žízně,“ upozorňuje doktorka Pichlerová. „Poměrně často u nich proto dochází k ledvinnému selhání v důsledku dehydratace.“

  • Obezita zvyšuje riziko vzniku močových kamenů o 60–80%. Obézní pacienti mají ve srovnání s osobami s normální tělesnou hmotností asi o 50% vyšší riziko chronického onemocnění ledvin a až třikrát vyšší riziko, že toto onemocnění vyústí v selhání ledvin. ČR je na první m místě v Evropě ve výskytu rakoviny ledviny a obezita zvyšuje riziko tohoto onemocnění o 40%, těžká obezita více než dvojnásobně.
  • V souvislosti s nárůstem civilizačních onemocnění trpí chronickým onemocněním ledvin každý desátý Čech, po 75. roce života už každý druhý. U 1% lidí chronické onemocnění ledvin dospěje do stadia úplného selhání ledvin, kdy je zapotřebí dialýzy nebo transplantace ledviny. Do jednoho roku od prvního výskytu ledvinového kamene se onemocnění opět objeví u 10 % pacientů, do deseti let již u 50 %.

Daleko častěji než štíhlá populace trpí také ledvinovými kameny, jejichž tvorba je spjata se systémem stravování a nedostatečným pitným režimem. Také v tomto případě se riziko zvyšuje u těch, kteří mají více zdravotních komplikací.

„Podle posledních studií výskyt ledvinových kamenů úzce souvisí s metabolickým syndromem, který zahrnuje centrální obezitu, cukrovku, poruchu metabolismu tuků a vysoký tlak,“ říká Aleš Petřík z Urologické kliniky Nemocnice České Budějovice a Urologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Obezita je ovšem také samostatným rizikovým faktorem u nádorů ledvin. V jejich výskytu je dnes Česká republika na prvním místě v Evropě. Těžká obezita přitom riziko tohoto onemocnění zvyšuje více než dvojnásobně. Snížením tělesné hmotnosti se tedy dá zlepšit nejen postava, ale i krevní tlak, cukrovka nebo zatížení ledvin.

Příliš hýčkaní pacienti

Bojovat s vlastními nadbytečnými kilogramy není ale vůbec jednoduché. Někteří pacienti proto radši podstoupí lékařský zákrok, než aby si odřekli své oblíbené pochoutky. Své o tom ví také doktor Petřík. „V dřívějších dobách, kdy jsme ledvinové kameny odstraňovali otevřenou operací, byli pacienti motivováni k tomu, aby dodržovali dietní a pitné režimy,“ říká.

„Minimálně invazivní výkony, které používáme dnes, ale svým způsobem pacienty hýčkají.“Možného návratu onemocnění se podle jeho názoru proto mnozí nijak zvlášť neobávají. A když jim lékař doporučí, aby drželi dietu, pohotově mu odpovědí: „Já si, pane doktore, radši dopřeju tučné maso a vy mi ten kámen zase rozbijete.“ Vracet se k dřívějším razantním operacím, které byly pro pacienta často velmi nepříjemné a vyžadovaly poměrně dlouhou rekonvalescenci, by rozhodně nechtěl. Poněkud lehkomyslný přístup k onemocnění ledvin by ale určitě také nikomu nedoporučoval. Už proto, že ne každý problém obézních pacientů s ledvinami se dá vyřešit tak „snadno“.

Doktorka Pichlerová se ve své praxi už nejednou přesvědčila o tom, že obezita může doslova zabíjet. Anebo alespoň výrazně poškodit kvalitu života. Toto riziko před časem hrozilo i jejímu extrémně obéznímu pacientovi s chronickým selháváním ledvin. OB Kliniku navštívil až ve chvíli, kdy už byl zařazený do predialyzačního programu, kde ho lékaři připravovali na to, že bude muset pravidelně docházet na dialýzu. Na radu obezitologů podstoupil bariatrickou operaci, při níž mu chirurg omezil objem žaludku. Kromě toho radikálně změnil stravovací návyky i pitný režim. Během dvou let se mu tak podařilo zhubnout téměř o sto kilogramů. Díky tomu začaly ledviny opět správně pracovat a dialýzu už nepotřeboval. Jeho případ není přitom nijak výjimečný. „Obézním pacientům hrozí třikrát větší riziko poškození ledvin než štíhlým lidem,“ konstatuje doktorka Pichlerová. Pokud se však zbaví obezity, jejich riziko se opět sníží.

Autor: