Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Problémy se spánkem má i čím dál víc dětí, říká odborník

Zdraví

  7:17
Nemoc zvaná spánková apnoe trápí stále více dospělých i dětí. Na vině je mimo jiné obezita. Za další poruchy spánku a bdění u dětí může také příliš mnoho času stráveného u počítače, varuje profesor Karel Šonka.

K ničemu děti nenutit, ale režim by měly respektovat, shodují se odborníci. foto: Shutterstock

LN Mezi poruchy spánku a bdění nepatří zdaleka jen nespavost. Jaké problémy pacienty ještě trápí?
Všímáme si nárůstu výskytu spánkové apnoe, což je porucha dýchání běhemspánku, při níž dochází k opakované zástavě dechu. Souvisí s obezitou. Ta v posledních dvaceti letech ve vyspělých zemích stoupá a spánková apnoe spolu s ní. Vyskytuje se u zhruba pěti procent populace. Dalších devět procent trápí syndrom neklidných nohou, který však léčení vyžaduje jen u dvou tří procent. Dále se objevují poruchy s nadměrnou denní spavostí a poruchy cirkadiánního rytmu, čili vnitřních biologických hodin. Nejčastější je ale samozřejmě nespavost, se kterou se za život setká až každý třetí.

LN Jak člověk pozná, že jeho problémy s nespavostí jsou natolik závažné, aby byla namístě návštěva lékaře?
Příznakem chronické nespavosti je mimo jiné i soustředění se na ni. Do postele jdu s obavami, jak dlouho zase budu usínat, jestli vůbec usnu, jestli se v noci nebudu budit a jestli budu schopen druhý den dobře fungovat. Soustředění na otázky kolem nespavosti aktivuje mozek, který se takto udržuje bdělý a nedovolí nám usnout. Navštívit lékaře bychom měli tehdy, když nás začne nespavost ovlivňovat v denní době.

Duch, nebo spánková obrna? Čeští vědci zkoumají přeludy v ložnicích

LN U kolika pacientů stačí upravit režim, aniž by se muselo sáhnout po lécích?
Úprava režimu je důležitější než cokoli jiného. U pacienta je třeba najít chybné návyky a momenty v jeho myšlení o nespavosti, které mu brání ve spánku. Za tím účelem využíváme takzvanou kognitivně behaviorální terapii. Behaviorální proto, že pacientovi ukáže, jak by se měl správně chovat, a kognitivní proto, že nemocný pozná, co je pravděpodobnou příčinou jeho nespavosti, přestane se nespavosti obávat a nebude v sobě posilovat negativní myšlení, které spánku brání. Tato terapie je to nejlepší a nejtrvanlivější, co pro pacienty s nespavostí můžeme udělat. Žádná medikace není tak efektivní.

LN Mezi spánkové poruchy patří i náměsíčnost, která se vyskytuje hlavně v dětském věku a pak sama odezní. Čím je způsobena?
Nedostatečnou vyspělostí centrální nervové soustavy u dětí, kdy nejsou dokonale ustaveny mechanismy, které udržují spánek a oddělují spánek a bdělost. Pro náměsíčnost je typické, že se člověk probudí z hlubokého spánku, ale nedokonale. Mozek je probuzený dost na to, aby mohl vykonávat automatickou činnost, ale zároveň ne dostatečně na to, aby ta činnost měla smysl.

LN Kterými dalšími poruchami spánku trpí děti?
Těmi, jež souvisejí s moderním způsobem života. Dětem se nepříznivě zkracuje noční spánek tím, jak chodí pozdě spát a/nebo se večer věnují elektronickým médiím a nemohou pak usnout. Obrazovky vyzařují hodně světla vmodrém spektru, které ovlivňuje část mezimozku zvanou hypotalamus, a tak představují biologickou signalizaci, že je den, takže nepřichází přirozená večerní ospalost. Také u dětí se objevuje spánková apnoe, asi častěji než v minulosti, protože děti jsou dnes obéznější. U dětí ji však nejčastěji způsobují zbytnělé nosní a krční mandle. Když se odstraní, stav se upraví.

Dítě potřebuje dobrý spánkový režim, říká odbornice

LN Uchytila se ve vašem oboru nějaká nová diagnostická metoda?
Čtenáře nemohu ohromit nějakou převratnou novinkou, jako byla svého času třeba magnetická rezonance. My využíváme pro diagnostiku stavů, které nám nemocný nemůže popsat, polysomnografii. To je metoda, při níž pomocí přístrojů zjišťujeme, jakým stadiem spánku nemocný spí, tedy rozlišujeme spánek a bdění a určujeme hloubku spánku. K tomu se přidává videozáznam, na kterém sledujeme, jak pacient dýchá, jaké má svalové napětí vybraných svalů, jak se pohybuje, jakou má frekvenci srdeční činnost.

Spánek - ilustrační foto.

LN Využíváte také laboratorní testy?
Samozřejmě, ale závisí to na povaze nemoci, kterou chceme prokázat. U některých nemocí se využívá molekulárně biologická nebo biochemická diagnostika. Například poměrně nedávno se zjistilo, že při nemoci nazývané narkolepsie s kataplexí (to je porucha regulace spánku a bdění charakterizovaná nadměrnou denní spavostí a náhlým svalovým ochabnutím při smíchu) chybí v mozkomíšním moku mediátor hypokretin, což je látka, která pomáhá udržovat bdělost. Když je jeho hladina v mozkomíšním moku neměřitelná, znamená to, že se nepochybně jedná o tuto diagnózu, i když se třeba ještě nerozvinuly všechny její příznaky.

LN Dříve se na nespavost předepisovala návyková hypnotika. Jak ji a další poruchy spánku léčí moderní medicína?
Ani nová generace hypnotik není určena pro trvalé používání, proto se nespavost léčí jinak než jejich trvalým předepisováním. Relativně nová je technologie při léčbě spánkové apnoe. Pacient spí s nosní maskou spojenou hadicí s ventilátorem, který zajišťuje, že pacient dýchá vzduch o vyšším tlaku. Tím se zabrání zneprůchodnění horních cest dýchacích. Pacient může normálně dýchat a normálně spí.

LN Jaké jsou novinky ve farmakologické léčbě?
Využívají se léky, které byly původně zavedeny k léčení jiných typů nemocí. Například v léčbě syndromu neklidných nohou jsou to především léky používané k léčbě Parkinsonovy nemoci a epilepsie. Proti spavosti se používá lék modafinil, který se však v posledních letech smí předepisovat jen dospělým pacientům. Dětští spaví pacienti by přitom takový lék potřebovali pro zvládání nároků školní docházky.

Autor: