Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Proč je olympiáda rok od roku dražší? V Riu za ni utratí víc než za boj s virem zika

Věda

  7:21
RIO DE JANEIRO / PRAHA - Aktuální trable, zda se včas dokončí plavecká aréna či klíčová linka metra. Kuriozity, že si sportovci budou muset připlatit, pokud chtějí na pokoji klimatizaci. Tlak ze strany veřejnosti, že zatímco jen na přímé náklady související s olympiádou (tedy bez infrastruktury) bude v Riu vydáno 9,7 miliardy dolarů, na boj s virem zika půjde 590 milionů – 16krát méně!

Olympijské hry se blíží. Potvrzení pravdivosti obřího dopingového skandálu by znamenalo pro atletiku pohromu. foto: Reuters

Jde o peníze, neboť rozpočet her je jako pohádkový Otesánek: čím víc jí, tím víc jeho apetit roste, až se stává zcela nezkrotným. Šlo by vinit brazilskou liknavost a korupci, omlouvat situaci nečekaným poklesem ekonomiky nebo poukazovat na sumy potřebné na opatření proti viru zika, jehož epidemii nešlo předvídat. Podstatné je však něco jiného: ať by Rio dělalo maximum, stejně svůj rozpočet „přešvihne“. Tak jako ti před ním. Tak jako nejspíš i ti po něm.

„Olympiáda je finanční hazard,“ řekl AP profesor ekonomie Victor Matheson a jiný americký akademik Abdur Chowdhury dodává: „Realitou je, že ceny nikdy neudržíte dole. Uspořádat olympiádu za pět miliard dolarů v dnešní době prostě nejde. Pravděpodobnějším číslem je patnáct miliard a v roce 2024 až dvacet miliard.“

Nejriskantnější z velkých akcí

Že to není jen hra dojmů, potvrzuje ekonomická studie Oxfordské univerzity, která byla vydána po hrách v Londýně a zkoumala poměr plánovaných a reálných rozpočtů her od roku 1960. Průměrný rozdíl činí 179 procent!

Které olympiády mezi lety 1960 až 2012 nejvíce překročily původní rozpočet

  • ZOH 1968 v Grenoblu - 201 procent
  • ZOH 1994 v Lillehammeru - 277 procent
  • ZOH 1980 v Lake Placid - 321 procent
  • LOH 1992 v Barceloně - 417 procent
  • LOH 1976 v Montrealu - 796 procent

Závěry dvojice hlavních autorů Benta Flyvbjerga a Allison Stewartové jsou zdrcující. „Proti jiným megaprojektům se olympiády liší ve dvou věcech. Za prvé: pokaždé překročí rozpočet, tato pravidelnost je nebývalá. Za druhé: to, že průměrná hodnota překročení činí 179 procent v reálných a 324 procent v nominálních hodnotách, je výrazně vyšší než u ostatníchmegaakcí,“ uvádějí. „Data tak ukazují, že rozhodnutí pořádat olympiádu je v tomto směru finančně nejriskantnější.“

A to je třeba dodat, že jejich studie ještě nezapočítávala olympiádu v Soči, jejíž rozpočet se nafoukl na absurdních 51 miliard dolarů, což by čísla znovu zhoršilo... Studie „olympijské ekonomiky“ se zpravidla zaměřují na obecný přínos v podobě zlepšené infrastruktury, na zisky turistického průmyslu, na peníze pro hoteliéry. Flyvbjerg a Stewartová zkoumali ryze to, proč nikdo z pořadatelů nemá realistický odhad.

Kdo hry nedostane, vyhraje?

„Ani s dobrými úmysly a přiměřeným plánováním nikdy neodhadnete neočekávané platby,“ vysvětluje profesor architektury Benjamin Flowers. I sama metodika tomu nahrává. První „nástřel“ rozpočtu se objevuje při kandidatuře. Jakmile se ovšem město stane pořadatelským, čísla hned skokově vzrostou. A nikoli jednou.

Nebo další věc, s níž se duozOxfordu potýkalo: „U27 letních a zimních her od roku 1960 jsme u jedenácti nedokázali získat relevantní data. To znamená, že u 41 procent olympiád se nikdo pořádně neptal, jak byly peníze utraceny.“

Brazílie prý olympiádu nezruší, těhotným ale přijet nedoporučuje

Rio tak není výjimkou. Nejde o důkaz, že by v Jižní Americe neuměli olympiádu – problémy se pokaždé liší v detailech, ale princip je podobný. I korejský Pchjongčchang (zima 2018) a japonské Tokio (2020) řeší překračování rozpočtů dávno před startem.

Mezinárodní olympijský výbor proto vymyslel Agendu 2020, dokument vyžadující rozumnější organizaci her, především větší využívání již existujících stadionů. Vzhledem k tomu, že zimní hry 2022 hostí Peking a dá se znovu čekat čínské velikášství, má být průkopníkem nových, šetrnějších časů až rok 2024.

V něm o hry stojí Los Angeles a evropské trio Budapešť, Paříž, Řím. Všichni se zaklínají z velké části hotovými arénami i udržitelností. „Jenže minulost nás naučila něco jiného. Tohle je závod, v němž zlato vybojují ti, kteří ve volbě prohrají,“ soudí AP. Možná přísné, ale realistické. Rio de Janeiro může klidně skončit jako fanouškovský karneval plný mimořádných zážitků, jako tři týdny sportovní zábavy. Ale finančně to bude bolet. Olympijská DNA už je taková.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.