Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Proč mají líní rodiče šťastnější děti?

Vlnu líného rodičovství rozpoutal britský spisovatel a novinář Tom Hodgkinson, otec tří dětí, piják piva a milovník barů. Minulý týden přijel tento hráč na ukulele do Brna, kde hlásal své evangelium na konferenci o aktivním rodičovství.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

M. Wiener

3. 11. 2011 15:56
anglicke "idle" = liny? Skutecne?

Ackoliv lenost muze vest k tomu, ze nekdo je "idle", ne kazdy "idle" je liny.

"Idleness" znamena necinnost, ne lenost, navzdory tomu, co nektere ceske slovniky tvrdi a jak nekteri nespravne prekladaji. Lenost = "laziness", liny = lazy.

0 0
možnosti

J. Orlík

3. 11. 2011 12:35
Mi se tato filozofie velmi líbí.

Souhlasím s názorem, že pro dítě je lepší, když se zavře s počítačem, než když chodí každý den do nějakého kroužku. Poznal jsem to na svém synovi. Před čtyřmi lety jsem mu koupil počítač s brutálním výkonem, aby mohl pařit hry. Časově byl, sice, po jistou kontrolou ale záhy jsem zjistil, že pokud si sedl k počítadlu, řekněme ve tři odpoledne, tak ve čtyři jsem ho načapal, jak leží v posteli a čte si, nebo sice u PC sedí, ale s hrami to nemá nic společného. Dnes je, ve svých necelých 15 letech nadměrně vyprofilovaný, dělá, co ho baví a taky má znalosti, které já nemám. Myslím tím co se počítačů týče, jako třeba zpracování videa, hudby, grafiky a tak dále. V šest už je cenku s kámošem a hrají pinec. Třeba. Není nic horšího, než přihlásit potomka do různých kroužků, které, většinou, stejně stojí za psí štěk. Dnes je Janek samostatný, mnohdy udělá věc, že mě to úplně šoukje, aniž se nás zeptá, šokuje pozitivně, myslím. Má spoustu volnosti. To ale neznamená, že se mu nevěnujeme. Hrajeme badminton, posloucháme muziku, chodíme na výlety. Když naplánujeme výlet a on jet nechce, zůstane doma. Než se dívat na znuděné ksichty, radši vezmu manželku a naši fenku a jdeme sami. Často s námi ale jde. Hrajeme slovní fotbal a tak dále. Máme známé, kteří drží své dvě dcery těžce na uzdě. Zastávám názor, že až se jednou holky naštvou a šprajcnou se, budou fotr s matkou na prášky. Takoví, co jim je odpíráno od dětství, jsou pak jako urvaní ze řetězu. 

0 0
možnosti

F. Eliáš

3. 11. 2011 21:17
Re: Mi se tato filozofie velmi líbí.

Kolik knih přečte váš synek za týden? A myslíte, že umí pracovat s počítačem? To, co jste jmenoval, je hraní. Programuje aspoň v Pythonu? Dám krk za to, že příliš nerozumí čtenému textu. Tato skutečnost bude později příčinou jeho špatného prospěchu v matice či ve fyzice. Nadměrně vyprofilovaný znamená, že ho něco baví a na ostatní je blbý? Nebo spíše moc líný?

0 0
možnosti

R. Langer

1. 11. 2011 13:38
No to jsou zase

poznatky...

0 0
možnosti

L. Orlita

31. 10. 2011 8:30
jsem si myslel, že v tom bude nějaký háček

a ono jo. Vůbec to není o lenosti, ale o opravdovém se věnování dětem. Jen ty děti zbytečně nezahlcovat kroužkama. Jenže většina lidí si to vyloží tak, že děti nechá čumět do TV, PC a Mobilu. A to nemluvím o hnědočeších. Jejich rodičovská láska je přece pověstná a pečlivě učí své děti řemeslu- okrádat ostatní.

0 0
možnosti

A. Konečný

3. 11. 2011 14:45
Re: jsem si myslel, že v tom bude nějaký háček

Hm, no nevím. Já mám 2 "hnědočeské" rodiny v baráku už asi 3 roky, ještě mě neokradli, a nestačím zírat, jak se v těch rodinách všechno točí kolem dětí.  V obou rodinách jsou i postižené děti, ale nikdo to neřeší, ty děcka jsou celkem normálně integrované do rodiny. Podobnou zkušenost mám např. z Afriky, kde jsem nějaký čas žil, děti jsou tam vždy a všude na prvním místě. Tohle "bíločeši" už tak nějak ztrácí, všechno se začíná točit kolem peněz. Možná jeden z důvodů nevraživosti na ty "hnědočechy", připomínají nám nepříjemně, co vlastně děláme. Každopádně, prosím, nezevšeobecňujte. Díky.

0 0
možnosti