Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

‚Proč se k tomu vyjadřuje plastický chirurg?‘ Lékaři se přou o pitný režim

Lidé jsou na vodě závislí a pití dvou litrů denně může vést k otoku mozku i ke smrti. DVTV to minulý týden řekl plastický chirurg Jan Měšťák. Nejnebezpečnější podle něj je přehnané pití při náročném sportu. Podle fyziologa Miloslava Fraňka jsou jeho vyjádření přehnaná. Závislost na vodě podle něj sice existuje, pitný režim je ale důležitý obzvláště právě při fyzické námaze a v teplém počasí, uvedl pro server Lidovky.cz.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Novák 567

30. 7. 2018 7:12

No, já místo těch lékařských žvástů a odměřování vody se raději napiju tehdy, když mám žízeň. V každém případě se neomezím na vodu. Jak říkával, když se ptali, kdy pije vodu, Josef Hlinomaz: Takovou nemoc já jsem ještě neměl...

0 0
možnosti

28. 7. 2018 21:53

Podle poznatků lékařů někteří starší lidé nemají pocit žízně, což může vést až k dehydrataci a kolapsu. U nich není "pitný režim" ve vedrech od věci.

0 0
možnosti

J. Dřevojan

11. 7. 2018 10:41

Vizionářské myšlenky jsou zajímavé, ale řídit se jimi ze dne na den nehodlám.

0 0
možnosti

Když tělo při práci nebo sportu vypotí 3-4 litry denně,tak si o tekutinu řekne samo, 3-4 piva v hrdle jen zasyčí a není třeba každých 5 minut cucat vodu.

0 0
možnosti

10. 7. 2018 17:49

Budu citovat Markétu Šichtařovou :Patříte mezi ty, kteří dbají na dodržování pitného režimu a řídí se doporučeními vypít minimálně dva a ideálně tři litry denně, nebo patříte k jeho odpůrcům a za tlakem na dodržování pitného režimu vidíte mimo jiné byznys s balenou vodou?

To jsou otázky, které vždycky šly mimo mě. Už jenom ten výraz „pitný režim“ mě dokáže naštvat. Jaký „režim“? Neandrtálci taky ke svému přežití zaváděli „režim“? Necítíte v tom výrazu „režim“ někde podvědomě zasunuté maličké skryté poroučení, podřizování se diktátu zvenčí?

Já jednoduše piju, kolik mám chuť. Vypiju denně docela dost litrů, odhaduju, že tak zhruba tři litry vody. Ale ne proto, že bych si dělala nějaký „režim“, ale protože prostě mám chuť. A když zrovna výjimečně chuť nemám, třeba vypiju sotva půl litru. Připomíná mi to ten vtip o manželském páru: „Tondo, vezmi si svetr!“ - „A je mi zima, nebo už jdeme domů?“

0 0
možnosti

M. Mikulec

10. 7. 2018 16:43

Moje kamaradka zkolabovala v Praze, v letnim dni, byla stale zaneprazdnena a na jedne zastavce sebou sekla. Prijela zachranka a ona stravila noc ve spitale. Prislo ji to na 7000 Kc. Byla jen dehydratovana. Kdyby u sebe mela tu prokletou pet lahev, nestalo se to.

0 0
možnosti

I. Veselý

10. 7. 2018 16:50

Zajímalo by mě v jakém špitále to skončila když zaplatila za noc sedmtisíc? Snad jedině že neplatila zdravotní pojištění. To je ale podružné. A jste si jist, že pokud by u sebe měla tu prokletou PET lahev tak by se napila? Zvlášť v Praze není problém si pití koupit když mám žízeň. Ještě se nabízí jedna otázka - proč a jak může být někdo zaneprázdněn tak, že nevnímá žízeň. Asi jenom honba za penězi, že?

0 0
možnosti

I. Veselý

10. 7. 2018 15:50

Pokud si na "sesterském zpravodajském webu" zadáte název francouzské vody Perrier možná ještě najdete článek jak reklamou vznikl pitný režim. Byla to jen reklama a ujala se tak jak pitný režim dnes podávají různí "odborníci". Jó, a před chvílí jsem na jiném webu viděl nadpis reklamy kde Hanka Kynychová radí jak se zbavit přebytečné vody v těle (nečetl jsem). A teď si z reklam vyberte - pitný režim nebo odvodnění organismu.

Prostě pít při žízni a ne preventivně, při fyzické zátěži a v horku víc a ne na to kdy pít myslet pokud jste zdravý jedinec a ne dítě nebo stařec nad hrobem.

Jednou jsem stál v zimě v metru a mezi I.P. Pavlova a Pražského povstání si slečna stojící proti mě třikrát lokla z láhve vody kterou si preventivně stále držela v ruce - komu se to zdá normální? Mě tedy ne!

0 0
možnosti

10. 7. 2018 14:58

Paracelsus(volně):

Jen na množství záleží, zda věc je či není jedem.

0 0
možnosti

10. 7. 2018 17:25

Nebo také : Jed se od léku liší jen množstvím. To jsme se učili v toxikologii.

0 0
možnosti

10. 7. 2018 14:17

Článek chápu tak, že každý extrém je škodlivý. Pan Měšťák má pravdu, přehnané pití vody je móda. Nedávno na zahraničním webu tvrdili, že nadbytek vody je ještě nebezpečnější než nedostatek.

0 0
možnosti

10. 7. 2018 17:28

před deseti lety jsem chvíli zkoušel dealertví u Herbalifu a tam to byla mantra - pití vody, dokonce mně jeden ukecával, že on se dopracoval k 6 litrům :-)

0 0
možnosti

J. Škodák

10. 7. 2018 14:03

Lékaři nejsou ve-při nejen v tomto případě! Zaujala mne ta možnost závislosti na častém pití. Ve školách a nejen tam mají u sebe mladí lidé tzv.petlahve s pitím neustále u sebe a tím neustálým cucáním z nich oživují sací reflex a to vede k závislosti. Souvisí to potom s orálním uspokojováním a to už je v psychologii známý fenomén!

0 0
možnosti

J. Novák 567

30. 7. 2018 7:17

Ovšem orální uspokojování bych až zas tak moc neodsuzoval...

0 0
možnosti